За децата и насилието

  • 1 069
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 555
Тъй като напоследък в България има изумителна ескалация на насилието сред децата, много ми е интересно дали това е само локален процес или причината за него по-глобална.
Много хора намират обяснение за това в компютърните игри и филмите с наислие и най-вече това ме подтикна да ви питам дали имате подобни наблюдения, тъй като предполагам подобни игри се играят навсякъде по света.

Въобще имате ли впечатления за ескалация на насилието и какво е впечатлението ви към този проблем в страната, в която живеете?

Ето един случай, който става нещо като ежедневие в България напоследък.

# 1
  • Мнения: 11 309
Карина, не е само български феномен.
Оня ден у нас съобщаваха за случай в юношески затвор пребиват до смърт едно момче. Ей тъй от кеф да видят как умирал човек. На възраст от 17-19 г. Жертвата е на 17 г.
Днес пък в една гимназия един бивш ученик влязъл с бомба по себе си и гърмял на посоки. От полицията го гръмнали, има 8 жертви.
Да продължавам ли....

# 2
  • Мнения: 3 367
..за БГ специално мисля 1е не е новина,просто сега има гласност,както наркоманията(к винаги си я е имало,но според списъците имаше 4 наркомана в цялата страна),алкохолизма и пр..
*
аз не мисля 1е е локален феномен,болни хора има навсякъде,въпросът е как обществото се псравя с тях
*
при1ината не знам къде е,но не е само в медии/филми/игри..не у1им децата си как да се справят с агресията си,ние не знаем как да се справяме с нея,стресът ежедневен е голям,к се отразява 1исто биологи1но на мозъка и резултира в подобни страшности..
*
тук е много популярна тема,има добре развита социална система (1ак прекалена,ако си пленеш детето защото безобразни1и в магазин рискуваш да те приберат и него да вземат),много се говори,и самите деца знаят и ползват дупките на системата..

но само преди няколко месеца приемна майка остави 3год. детенце с аутизъм свгардероба на 40 градуса жега и отиде на купон в съседния щат. за 3 дни...и после инсценира 1е и е станало лошо и детето е хукнало нянякъде само,тьрсиха го една седмица,ку1ета,волонтери..детето по1ина-тя в затвора..болни хора,пак казвам..

# 3
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
  ooooh!   newsm78  За мен лично част от проблема е натрупаната енергия, липсата на подходящи начини за изразходването й (спорт най-често), прекаленото насилие по телевизия и игри, липсата на ясно очертани граници позволено-непозволено, промяна на ценностната система на подрастващите като цяло и неадекватните примери за подражание в ежедневието ни.

# 4
  • Мнения: 4 555
А имаш ли впечатления в Швейцария да е подобно положението?

# 5
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
А имаш ли впечатления в Швейцария да е подобно положението?

Като цяло има ръст на детската престъпност, набляга се на този факт напоследък в пресата. 
За разлика от България, тук има много програми за развитие и обучение на децата в извънучебно време, но явно промяната в ценностната система на хората в световен мащаб, както и нарастналия брой на чужденците от неевропейски произход (Африка най-вече) оказват влияние дори и в страна с добре развита социална политика като Швейцария.   Peace

# 6
  • Мнения: 6 167
не е разбира се само в Бг. просто се натрупаха случаи в момента.
а като дойде един случай, почват да душат за други. снощи в новините на бтв някакви пребили съученик.
на детето са му отстранили далака.
от бой.

проблемът е компексен, но основата му виждам в семейството.  проблемът е морален.
като прибавим някои ужасни фактори, като напр. безумно малкия срок за майчинство,  натоварвнаето на родителите , стреса, фокуса върху парите и тн. за духовен живот, възпитание на стабилна ценностна система , морал и тн.. трудно.
затова децата са податливи на какви ли не външни провокации.
които пък от своя страна дебнат навсякъде - агресия, простотия и тн.

# 7
  • Мнения: 2 292
не е разбира се само в Бг. просто се натрупаха случаи в момента.
а като дойде един случай, почват да душат за други. снощи в новините на бтв някакви пребили съученик.
на детето са му отстранили далака.
от бой.

проблемът е компексен, но основата му виждам в семейството.  проблемът е морален.
като прибавим някои ужасни фактори, като напр. безумно малкия срок за майчинство,  натоварвнаето на родителите , стреса, фокуса върху парите и тн. за духовен живот, възпитание на стабилна ценностна система , морал и тн.. трудно.
затова децата са податливи на какви ли не външни провокации.
които пък от своя страна дебнат навсякъде - агресия, простотия и тн.

до тук съм съгласна с Лени, та ми спестява писане  Wink нали гледам моя дребосък. ами той нищо лошо не мисли, само гледа наоколо с големи очи и всичко възприема и копира. ако аз хвърлям кубчетата в кошницата , хвърля и той, ако аз ги слагам внимателно, така прави и той ...
Другото, което ми се струва фактор, е че в момента навсякъде на повечето хора много им са  ограничени перспективите (или поне те нямат амбиция  и идеи и желание да разширят хоризонтите) . Всеки от тях се е примирил с ежедневието, безработицата, ниската заплата, гадното движение , мръсотията, грубостта и само се прибира в къщи, сяда с безразличие пред ТВ то с биричката и почва да псува държавата, чужденците ... Е ами това какъв пример е за децата и как те ще си създадат бъдеще, идеи перспективи , интереси, хоби, свестни развлечения, приятели и хубави мечти ? няма как. Е затова друго няма да правят , освен да се бият,играят комп. игри и да гледат ТВ и да копират родителите ...

# 8
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Някъде се губи връзката между
1. родители (опитващи се да възпитават децата си по най-добрия според тях начин) -
2. училище (място, където всяко дете си "сверява" часовника с другите деца - възпитани от същите тези родители) -
3. общество (детския свят е отражение на света на "големите" - пак техните родители) -
4. законодателство (сътворено пак от нечии родители).
И то какво става, все родителя, под една или друга форма, е отговорен.  newsm78
Значи причината за детското насилие се крие във всеки един от нас....  Thinking

# 9
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Има насилие навсякъде, но това, което става в българското училище ме ужасява. Четох в един форум какво правят през междучасията и със съучениците. О, ужас! Най- големият проблем е, че родителите прехвърлят своята роля на учителите и по този начин нямат вече възпитателна роля. А един учител не може и 100 деца да възпитава и уроци да им преподава. В момента съм на стаж в едно християнско училище и там всяка сутрин им четат морални истории. Определено има ефект, защото дисциплината и отношението на децата към другите деца се различава от другите училища, където ми е настръхвала косата.
И все пак чак такива ужасии не стават толкова често тук. При всеки един инцидент мерките се взимат веднага, а не съм убедена, че това се прави в България. За възпитателните наказания парите на мама и тати,както и положението не играят роля и всички се наказват по равно. В България не е така. Също ако учителят тук се оплаче, че е нагрубяван от ученик, директорът веднага застава зад него. Това, което чувам за забрана да се гонят ученици, пишат слаби оценки и т.н. ме изумява в България. Все пак в ръцете на учителите е да си търсят правата.
Въобще аз съм за много строга дисциплина, с наказания. За съжаление, последното се отрича много като метод / само в краен случай/ и холандското общество също си пати от този факт.

# 10
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
не е разбира се само в Бг. просто се натрупаха случаи в момента.
а като дойде един случай, почват да душат за други. снощи в новините на бтв някакви пребили съученик.
на детето са му отстранили далака.
от бой.

проблемът е компексен, но основата му виждам в семейството.  проблемът е морален.
като прибавим някои ужасни фактори, като напр. безумно малкия срок за майчинство,  натоварвнаето на родителите , стреса, фокуса върху парите и тн. за духовен живот, възпитание на стабилна ценностна система , морал и тн.. трудно.
затова децата са податливи на какви ли не външни провокации.
които пък от своя страна дебнат навсякъде - агресия, простотия и тн.

до тук съм съгласна с Лени, та ми спестява писане  Wink нали гледам моя дребосък. ами той нищо лошо не мисли, само гледа наоколо с големи очи и всичко възприема и копира. ако аз хвърлям кубчетата в кошницата , хвърля и той, ако аз ги слагам внимателно, така прави и той ...
Другото, което ми се струва фактор, е че в момента навсякъде на повечето хора много им са  ограничени перспективите (или поне те нямат амбиция  и идеи и желание да разширят хоризонтите) . Всеки от тях се е примирил с ежедневието, безработицата, ниската заплата, гадното движение , мръсотията, грубостта и само се прибира в къщи, сяда с безразличие пред ТВ то с биричката и почва да псува държавата, чужденците ... Е ами това какъв пример е за децата и как те ще си създадат бъдеще, идеи перспективи , интереси, хоби, свестни развлечения, приятели и хубави мечти ? няма как. Е затова друго няма да правят , освен да се бият,играят комп. игри и да гледат ТВ и да копират родителите ...

напълно съгласна и с двете. Peace

# 11
  • Мнения: 4 555
В един друг форум по същата тема прочетох мнението, че в Щатите също има висок процент на детското насилие, но там нещата са някак си разграничени. В смисъл, има голяма разлика в стандарта на училището в гетото, в нормалното държавно училище и в различните категории елитни училища.
При нас това го няма, тук все едно навсякъде е гето.

Донякъде съм склонна да се съглася с това мнение.

Цитат
При всеки един инцидент мерките се взимат веднага, а не съм убедена, че това се прави в България.
В България при всеки инцидент силно се цъка с език. И се обвинява държавата.
Учителите нямат право да направят нищо на учениците на практика. Директорите са оставили учителите сами да се оправят с дисциплината както си намерят за добре. Министерството е оставило директорите да се оправят с училищата си както си искат. Съответно след всеки случай, освен че се цъка с език, също се и стискат палци (и очи) да не вземе пак да се случи. И то се случва.

# 12
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Карина,
Страшно е това, което си написала. Нямах представа, че са толкова зле станали нещата, докато не се поразрових малко в Интернет. Направо  Shocked. Съжалявам колегите си там. За да се справи обществото  с подобен проблем трябва да се обединят родители, учители, политици, министерство, хора занимаващи се с трудни деца и т.н. Не искам да съм пророк, но ще става по-зле, ако не се предприемат мерки.

Права си, че зависи от училището. Аз вече видях разликата в три типа средни училища и разликата е осезаема. Тук най-вече проблемите са в т.нар. черни училища, където има много мароканци, турци, суринамци и т.н. Непрекъснато се предприемат мерки и все още има проблеми, а борбата е жестока.....

# 13
  • Мнения: 2 292

Права си, че зависи от училището. Аз вече видях разликата в три типа средни училища и разликата е осезаема. Тук най-вече проблемите са в т.нар. черни училища, където има много мароканци, турци, суринамци и т.н. Непрекъснато се предприемат мерки и все още има проблеми, а борбата е жестока.....
каквото и да направят, каквито и мерки В УчИЛИщАТА да приемат НЯМА да има ефект. Децата в тези училищ не виждат перспектива, не варват, че колкото и да се учат ще си намерят работа, че няма да са дискриминирани, че ще излязат от гетото ... като я няма вярата, като няма мечти и идеали няма да помогнат абсолютно никакви мерки. Това е ясно на всичи. МЕрки се предприемат за да се каже, че нещо все пак се прави. МЕрките трябва да се предприемат доста на друго място . Да се премахне дискриминацията, мобинга и да се даде равен шнс на всеки независимо от наросността на семейството му. Ама това няма да стане .

# 14
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Вивита, нещата не опират само до там. Нямам време в момента да пиша, но утре ще гледам да намеря. Всичко е много комплексно. Тук образование всеки може да получи. Висшите училища се молят на младите да запишат нещо да учат. Онези, които имат образование / от другите народности/ постигат добро работно място, образование за децата си. Другите, които напускат с диплома за техникум или дори по-ниска нямат шанс, защото никой не ги наема на работа. Същото се отнася и за самите холандци.

Общи условия

Активация на акаунт