Задължително ли се захранва с каша?

  • 1 688
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Скъпи мами,
след 3 седмици ставаме на 6 месеца и трябва да се захранваме. Колкото повече информация изчитам, толкова по-голяма бъркотия настава в главата ми.
1. Защо да захранвам с каша? Може ли с нещо друго? Предпочитам да е заленчук newsm78
2. Може ли съвсем без каша? Аз самата изпитвам отвращение от каши и хлебни произведения(макар, че в момента ям хляб де), а и не съм убедена, че са най-полезната храна за бебетата, с изключение на добавените витамини.
3. От кога се дава плодово пюре?
4. четох във форума за следобедни закуски и подобни Rolling Eyes ние сме още на поискване и наистина малкия няма никакъв режим на хранене, закуска, обяд и вечеря. Пред ноща си цоцка поне 2-3 пъти. Кога да му давам плодово пюре? Като добавка към хранене с кърма или между 2 хранения с кърма?

дано не ви звучи объркващо. Само моля ви не ми давайте линкове към библиотеката. Изчела съм я цялата #Crazy, ама нали ви казах, колкото повече чета, толкова повече се обърквам. Искам мързеливата: смляна и сдъвчена информация.  bouquet
мерси ви.

# 1
  • София
  • Мнения: 10 825
1. Препоръчва се да се започне с оризова каша защото тя е нежна и най-щадяща стомахчето на бебето. Моя си не я одобри, така че започнах захранването със зеленчуково пюре.
2. Питаш дали може без инстантни каши или без всякакви - включително овесени ядки, грис, кус-кус? Мисля, че ако не даваш инстантни няма да има никакъв проблем, но съвсем без нищо.... хъмммм.... след няколко месеца ще се чудиш как да разнообразиш закуската. Това че ти не харесваш някаква храна не е причина да не я предлагаш на детето. То е отделна личност и ще изгради свои собствени вкусови предпочитания.
3. Плодово пюре дадох след 7 месец, към 15-16 часа след кърмене.
4. При въвеждане на твърдите храни постепенно ще му създадеш режим на хранене. Например, обяда ще го предлагаш винаги в интервал 12-13 часа и т.н.

# 2
  • Мнения: X
Благодаря за отговора.
И аз към оризовата каша се бях насочила, но вчера в магазина се зачетох в етикета й и там си пишеше, че не е само оризова, но е с някаква добавка. Затова се обърках, нали се захранва само с един вид храна.
кашата за закуска ли се дава? При нас дават каша за вечеря. Или след някакъв период след захранването се дава 2-3 пъти на ден?
Забелязах също, че на кашите, които се смесват с вода е добавено адаптирано мляко. Това не ми харесва, защото АМ може в крайна сметка да отключи алергия.
Май съм истеричка newsm78 И как няма да съм, след като съм от децата, захранени със сокчета на 3 месеца. За щастие съм била страшно злояда и не съм искала и да погледна храна от "кухнята", та са готвили специално за мен. Да ама какво. Например: брашнена каша с масълце и СОЛ. Резултата: в момента съм с прахова алергия, само спрейчето за нос ми струва около 50 лева за 170 дози. И така цял живот.

За това, че аз не харесвам тестените храни...изразила съм се неправилно. Просто се питах дали е най целесъобразно да тъпча бебчо с каши? 
Моето харесване или нехаресване на нещо, в случая, няма значение.
Надявам се бебчо сам да ме води по пътя, но много ме е страх да не му направя някаква алергия.

# 3
  • Мнения: 125
Има оризова каша на Hipp, която е безмлечна, няма други добавки, освен витамин С. Може да я приготвяш с кърма

# 4
  • Мнения: 346
Отговорите на тези въпроси живо ме интересуват. Наистина оризовата безмлечна каша е най- малко рискова за алергии, но можеш да започнеш и със зел.пюре.
Имай предвид, че до 1 г. първо кърмиш/ даваш АМ и после предлагаш другото,което не е за наяждане, а просто да свикне с различните вкусове!

# 5
  • Мнения: 136
Никога не съм давала каша на сина си.Започнах със зеленчуково пюре.Плодовото,месец след зеленчуковото.В материалите,които бях изчела за захранването никъде не беше отбелязана кашата.Педиатъра също никога не е споменавал.В щанда за детските храни имаше голямо разнообразие,но каша- не.Има  житни добавки,който се слагат в млякото по желание.Но пак не става толкова гъсто,че да е във вид на каша.Съжалявам,че не съм ти в помощ,но така и не разбрах кое е кашата.Приятелките ми в България масово даваха на децата си каши,жените които познавам тук не. newsm78

# 6
  • Мнения: X
при нас захранват с каши. Има всякакви на Нестле.
missina благодаря. Ще проверя за каши на Хипп.
ika_d , това за наяждането и вкусовете ми хареса. И точно така искам да храня детето си.
KpoTka DuBa KoTka , не знам къде си, но пак ще кажа, при нас е: каши, каши, каши Thinking

# 7
  • София
  • Мнения: 12 201
  От Франция е  Simple Smile
  И мен ме интересува с какво да започна. Има още време, но се чудя. Колебая се между безмлечна, безглутенова оризова и някакво зеленчуково ...

# 8
  • Мнения: 4 242
Знам каква каша ти е, помня на мен какво ми беше.  Grinning
Както Lady Charm  е казала, оризовата каша е хипоалергенна (важно!), най-щадяща за стомахчето, лесно усвоима и калорична, но не прекалено. Освен това предлага след това голямо разнообразие, може да се смесва с плод или зеленчук,така че е една добра основа.
Лично аз давах твърдата храна само на обед около 13ч, и така няколко месеца, докато не въведох второ хранене следобед. Предлагах винаги около половин час след кърмене, за да съм убедена че малката е поела достатъчно мляко, защото наистина е желателно до годинката кърмата/АМ да е основната храна на детето (около 70%).
Режима си идва от само себе си, като определиш часове (+/- половин-един час) за твърдата храна, иначе и ние си бяхме пълен хаос в кърменето (и още сме така).
Ако не си харесаш готова каша, чудесен вариант е сама да приготвяш у дома, лесно, бързо, без захар и незнайни добавки и знаеш какво даваш. ВЯ библиотеката има доста рецепти и начини на приготвяне ако те интересува.
Житните култури не са за пренебрегване, има много полезни вещества които се извличат от тях и са нужни за растежа на детето, но се предлагат след 8-я месец поне, заради глутена който е алерген.
На първо време може да даваш ориз, така полезната елда, малко по натам и белено просо.
Запомни и че ако започнеш със зеленчук или каквото и да било, винаги предлагай само по една нова храна, (само морков, само тиква или само картоф и т.н.), така се застраховаш ако случайно се прояви някаква реакция да знаеш от какво точно е, ням да ти се налага да гадаеш на базата опит/грешка или да спираш тотално захранването. Освен това новата храна се дава винаги по обед, за да има време ако има реакция да се реагира своевременно.Ако взимаш готови каши или пюрета внимавай и чети подробно да няма мляко или следи от мляко, както и други алергени, понякога не забелязваме ситния шрифт и стават бели. Щом си чела за алергените знаеш какво да търсиш.
И не си истеричка а си заинтересована и загрижена майка!  bouquet

# 9
  • Мнения: X
Мери,
златна си. Точно това ми трябваше. Вече започва да ми се изяснява в главата. чак да правя домашни каши няма да мога, но ще купя на Хипп.
Само един последен въпрос за второто хранене: да речем давам каша като първо около обяд, след колко месеца се въвежда второто хранене? И то ли да бъде каша, или вече мога да въвеждам зеленчуците?

# 10
  • Мнения: 3 521
След като си въвела кашата можеш спокойно да добавяш в нея някакъв zеленчук и постепенно да иzместиш кашата zа вечеря, а zеленчука zа обяд...
Аz в началото миксирах ориzовта с пЮре от морков или тиква и направо падаше бой zа нея(става по_сладникава) Laughing.

# 11
  • Мнения: X
surfline мерси. Ще настанат весели времена. Досега беше една скукаааа Mr. Green Mr. Green (шегувам се рабира се), сега настъпва голямото готвене в моето семейство.

# 12
  • Мнения: 1 267
момичета, аз захраних Стефи на 5м. и 5 дни. Да но предпочетох млечна каша. Започнах с тази на МИЛУПА ориз+царевица+ АМ. Да вярно оризовата е най-подходяща, но аз реших така, на база на вътрешното си усещане. Прецених, че АМ няма да отключи алергия и стомахчето на беб ще се справи с млечната каша. И наистина е така.За 9 дни стигнах до 2 с.л. От вчера давам картоф с кърма на обяд. Кашата съответно давах до неделя. Колко дни да въвеждам картоф и как да прибавям количество във времето??
мерси
Hug  bouquet

# 13
  • Мнения: 4 242
Lucky.me зависи от детето, ако приема добре твърдата храна можеш след месец и нещо-два да започнеш да даваш и следобед. Значи най-добре е въведената вече храна (защото за месец-два може да въведеш още няколко храни поне) да я даваш следобед, защото вече ще си спокойна че е приета и не предизвиква проблеми, а новата да даваш на обед.
Важно е паузата между въвеждането на новите храни да е поне 3 дни, добре е дори да е седмица.

Mari-Anna прибавя се по лъжичка на ден. Хубаво си "преценила" , радвай се че няма реакция. Няма преценка тук, има риск, или ще направи алергия или не детето. Не го приемай като укор, а само като споделяне на информация. Ще спомена че на моя позната дъщерята отключи АБКМ на година и половина.

# 14
  • Мнения: 1 267
Благодаря ти, Мери  Hug да съгласявам се с теб, но след 5 месеца само на кърма, исках да предложа на беб нещо вкусно и реших , че не това е само оризовата каша. макар че наистина експерименти не могат да се правят. за сега караме с картофа бавно, но аз не направих пауза от 2-3 дни, при смяна на храната. ще го имам в напредвид. от както го захранвам не се буди по 2-3 та дори и до 4 пъти нощем. не можах да чакам до 6 месец, за да започна захранването. прецених по килограмите му и честото хранене, че трябва да започвам със захранване. какви бяха симптомите на алергията и ми преведи  АБКМ
мерси Hug  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт