Моля за съвет за неслязъл тестис!!!!

  • 3 284
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 617
На детенцето на мои познати единия тестис не бил слязъл /така ми обясниха / и трябва да се оперира.Моля мамите имали подобни проблеми да споделят опита си !!! Те предпочитат операцията да е в София , но не знаят при кой хирург.

# 1
  • Мнения: 189
Неслязъл, или асансьорен тип тестис? Питам, защото синът ми беше с асансьорен тип тестис и с възрастта, сега е на 1.5 месеца слезе вече и не се мести. Иначе правихме косултация при д-р Момчилов в Пирогов, много съм доволна от него, но всичко стана така като той каза и тестиса спря да се мести. Ако искате координати мога да ги потърся и да ги дам.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 182
Има много варианти на положението на тестиса.
След 2 - 3 месец той трябва да си е на мястото.
Дали е асансьорен (подвижен) зависи от някои фактори - един от тях е наличието на начална херния. Продължителното носене на памперси, а по-късно на тесни гащи, също допринася за високото задържане. А то става постепенно опасно.
В "Пирогов" може да потърсите мен в детска хирургия (на телефон 952 21 37), но разбира се може да потърсите и д-р Момчилов от детска урология, с когото много добре работим съвместно. Вие имате право на избор.
доцент Бранков

# 3
  • Мнения: 393
Сина ми беше така плюс двустранна херния. Изчакаха да навърши  3 години за да го оперират. По-ранна операция не е желателна, тъй като тестиса е възможно отново да се "качи".
Препоръчвам ви  Пирогов "Детска урология".

# 4
  • София
  • Мнения: 3 182
Това, което са Ви препоръчали, е непрофесионално отношение. Тестисът трябва да се смъкне до 2-та година. Хернията трябва да се оперира след момента на диагнозата.
Ако някой детски уролог го е страх, измисля такива съвети.
доц.Бранков
детски хирург

# 5
  • Мнения: 40
Извинявайте,че се намесвам в темата не по същество но ме заинтирисува проблема.Как разбирате че тестиса е слязъл или не.Синът ми е на 1.6 и досега не съм мислел по проблема понеже считах ,че е рано но явно бъркам.

# 6
  • Мнения: 8 585
Извинявайте,че се намесвам в темата не по същество но ме заинтирисува проблема.Как разбирате че тестиса е слязъл или не.Синът ми е на 1.6 и досега не съм мислел по проблема понеже считах ,че е рано но явно бъркам.
Тестисите на детето се палпират от педиатъра в рамките на прегледите.
Установява се нормалното им разположение след раждането-и двата долу в торбичките.
Всяко друго състояние на нещата, отличаващо се от това, се доуточнява в експедитивен порядък.
Тук е прието да се оперира на около 12-13 месечна възраст, ако се касае за крипторхизъм.
Херниите тук се оперират незабавно поради големият риск в детска възраст от "заклещване" и усложнения.
Изключение от това правило са някой вид пъпни хернии с широк отвор, при които след УЗ и липса на риск се изчаква обикновено.

# 7
Тук Бърди е прав - педиатъра трябва да направи това.
Но ако се съмняваш в компетентността му - заведи го при детски уролог.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 182
От София ли сте? Бих желал да поясня нещо - детски уролози има само в "Пирогов", където сме и ние - детските хирурзи. Нашата специалност е основна наред с хирургията, докато специалност "детска урология" няма.
В случая хубавото е, че имате право на избор  Hug.
Колкото до джипитата, аз лично съм се сблъсквал с неумението им да оценяват добре ситуацията с тестиса (да не говорим за препуциума, the foreskin). Става дума за моя внук.

Преди година направих специален симпозиум на тема херния, тестис, фимоза - дойдоха педиатри просто да си вземат тапията с кредитните точки.
Независимо от това тази година пак ще направя  bowuu.

# 9
  • Мнения: 40
Благодаря Ви много.Досега никой не го е преглеждал, а нито един от личните лекари които сме имали не е споменавал нещо за това.Живяли сме в Добрич а в момента живеем в Ямбол.Да се надявам че всичко е наред. Peace

# 10
Здравейте мами, послушайте Doktor Ogi, защото аз попаднах на известен специалист, който твърдеше, че едностранна ингвинална херния е нещо обикновено и рутинно, но за мен се оказа ходене по мъките. На кратко моята история, а изводите оставям на вас. Синът ми се роди без никакви проблеми докато не направи хернията на 10 месеца. Оперирахме го на 11 месеца след 2 "заклещвания"- слава богу без последствия от тях/не беше наранено черво/. След операцията опериращият л-р ме увери,че вс. е наред. ДА ама НЕ. Тестисът на сина ми от оперираната страна го нямаше. При повторна консултация, той ме успокои,че е станал асансьорен и аз не мога да оцеля момента за да го напипам и трябва да имам търпение. нещата ще се оправят, защото преди операцията не сме имали проблеми. Спомняйки си за думите на покойната ми майка "ЗА ГРЕШКИТЕ НА РОДИТЕЛИТЕ СТРАДАТ ДЕЦАТА"аз потърсих друг л-р.  Той вече твърдо постави диагнозата"крипторхизъм". Ще ви спестя трите възможни варианта на изход от последваща операция, за да не ви стресна съвсем. Мили мами, случилото се беше лекарска грешка, т.е. "светилото" беше зашило тестиса на сина ми. Наложи се да правим 2-ра операция, която всички знаете, че не е безсплатна. Запомнете и още нещо, НЕ ЧАКАЙТЕ ДЪЛГО, защото времето в случая работи срещу вас.

# 11
Горещо Ви препоръчвам да се консултирате лично с доц. Бранков от Пирогов. През май, тази година той оперира малкият ни син /тогава на 1г. и 6м/ от крипторхизъм. Операцията мина успешно и детенце се възстанови бързо и безпроблемно. Слава на Бога и на доц. Бранков, че притесненията и тревогите ни относно този здавословен проблем на Божо останаха в миналото.

# 12
  • Мнения: 2 755
От София ли сте? Бих желал да поясня нещо - детски уролози има само в "Пирогов", където сме и ние - детските хирурзи. Нашата специалност е основна наред с хирургията, докато специалност "детска урология" няма.
Моите уважения доц. Бранков, към Вас и останалите лекари в Пирогов, но дали не пропуснахте доц. Минков от УБ "Лозенец"? Wink

# 13
  • София
  • Мнения: 3 182
Да вярно, трябваше да го спомена. Така както и колегите детски хирурзи от Пловдив, които също работят детски урологични проблеми.
Ние с доц.Минков имаме добри отношения, бащите ни бяха добри познати.
Причината е може би в това, че той вече работи в друга хирургична структура.
А структурата на детските хирургични отделения е специфична - от обстановката, санитарите до сестрите и лекарите нещата са ориентирани специално за децата. Нашите малки пациенти трябва да се лекуват в свойствена обстановка, да са интегрирани в детска среда. Да има такъв медицински колектив на денонощно разположение, да има винаги готовност за реагиране при различни ситуации, изискващи многопрофилна детска медицина.
Това впрочем вече е извън темата. Пък и не навсякъде нещата са идеални.

Общи условия

Активация на акаунт