Дъщеря ми започна да заеква

  • 2 395
  • 16
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 19
От едн месец забелязвам, че дъщеря ми зпочна да заеква(повтаря 3-4 пъти първата сричка на думата в началото на изречението). Това може би е свързано със стрес. Преди месец пазарувайки в магазин за хранителни стоки видя момче облечено като заек, което рекламираше детска напитка.Започна да плаче и пожела да излезем навън от магазина.И до днес постоянно говори за него. Посъветвайте ме какво да правя. Предварително Ви благодаря!

# 1
  • Мнения: 2 082
ами не знам как ще ти прозвучи,но можеш да и лееш куршум.не искам да изпадаме в спорове помагага ли или не,но аз лично съм го изпитала.нищо не пречи да опиташ

# 2
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Горното мнение няма да коментирам, защото ще влезем в спор. Ти си прецени до колко може да вярваш.
На каква възраст е детето? Някои деца имат по-бърза мисъл и в стремежа си да кажат по-бързо каквото мислят и се получава заекване. А може наистина да е от стрес. Не съм специалист и не мога да кажа точно. Изслушвайте детето и му говорете бавно.
И мисля няма смисъл да ти казвам, че ако не е само моментно е добре и специалист да се изкаже.

# 3
  • София
  • Мнения: 19
На 2г. 11м. е. Мисля да я консултирам с психолог.

# 4
  • Мнения: 2 082
Цитат
Ти си прецени до колко може да вярваш
аз затова се изказах много плахо ,защото очаквах такива реакции.обаче факт е ,че на моя приятелка детето започна да заеква и се оправи точно по този начин.

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Цитат
Ти си прецени до колко може да вярваш
аз затова се изказах много плахо ,защото очаквах такива реакции.обаче факт е ,че на моя приятелка детето започна да заеква и се оправи точно по този начин.
Казах, че не ми се влиза в спорове, но и аз да кажа един факт, щом ще си говорим с факти. На брат ми такава процедура не помогна и е факт.

# 6
  • Мнения: 2 082
Цитат
На брат ми такава процедура не помогна и е факт
значи поне може да се пробва-не е нещо,което да навреди  Simple Smile май вече спорим   Thinking  Hug

# 7
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
На 2г. 11м. е. Мисля да я консултирам с психолог.

  Да, с логопед също.
  Виж в ТАЗИ тема консултират логопеди. Можеш да ги питаш и тях.

# 8
  • Мнения: 5 525
Моята дъщеря сега е на 4.Преди около година и половина също внезапно започна да заеква и да повтаря една дума или сричка по-няколко пъти.Понякога сякаш мисълта и спираше.Аз я водих по това време на детски невролог по друг повод, но и за това говорих с докторката.Тя каза, че мисълта при някои деца изпреварва думите и затова се получава това заекване понякога.Трябва да се говори бавно и ясно на детето без викове и напрежение, и да се изчаква да се изкаже. Докторката каза, че може да изчакаме до към 4 г, и ако не отзвучи тогава ще се консултираме отново и ще търсиме къде е причината и проблема. При нас проблема постепенно изчезна, сега на Мария и се случва рядко да ,,запецне''  на някоя дума.
Но не ти пречи да се консултираш със специалист.

# 9
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Моят син заекваше  3 години. През този период е имало пикове и спадове. Консултирахме го с психолог и с логопед. Психолози - 2 бр. - не помогнаха. Логопеди - 3 бр. Последния помогна, но не напълно. 2 години се дърпах да го водя да му леят куршум. Накрая си казах, че трябва всичко да опитам. През тези 2 години сърцето ми се късаше като го чувах как се мъчи. Защото за тях това е мъчение. Накрая го заведох. Първо една баба нещо му бая - не помогна. След това му ляхме куршум. След първия път малко намаля. След втория път постепенно изчезна.
Но... дори и сега, когато е много разстроен се появява леко.
Това е. Не искам да споря с никой, болката ми е достатъчно голяма, за да влизам в спор. Изложих само фактите, ако мога с нещо да бъда полезна.

# 10
  • Мнения: 2 120
Мъжа ми като дете изведнъж след като се уплашил от баба си започнал да заеква.
Майка му го е оправила като му е говорела непрекъснато бавно, отчетливо, членоразделно, карала го е и той да изговаря бавно  и членоразделно думите и той. Бил е ученик в 1-2 клас. Досещаш се, че и учителите са проявили разбиране. Оправил се е за няколко години.
Придобитото заекване се получава от стрес и е поправимо.
А сега има и лекари, които се занимават с това, но и ти-майката си от голямо значение. Успех и скорошно оправяне на детето. 

# 11
  • Мнения: 1 043
свестен логопед и сама трябва да положиш доста усилия - наблягай всеки път че трябва да говори бавно да не бърза , аз работих с по-голям младеж по въпроса и в момента няма и следа от заекването му - но все пак е по - голям, това момче не му беше обърнато внимание цели 10 години , заекваше на всяка дума почти и то вследствие на стрес - наблюдавал е побой от бащата над майката  #Cussing out такива бащи  #2gunfire но паричките са голяма движеща сила  Sad   
успех  Peace и нека детето посети логопед,  дано не си от малко градче че е доста проблемно да се намери такъв Hug

# 12
  • Мнения: 1 942
И аз бих си завела детето да му леят куршум преди да го заведа на психолог и логопед.
Боби се беше уплашил като беше мъничък и ни посъветвахме да го насърчим да ни говори за страха си. Започнахем да го питаме и разпитваме, да разказва без да го успокояваме. Повтори го няколко десетки пъти и започна да не се страхува от спомена си. Децата имат нужда да говорят и е важно как реагираме, а не само да ги успокояваме, като си го изкажат много им олеква.

# 13
  • София
  • Мнения: 19
От Пловдив сме, но живеем в София. Ако някой може да ме насочи към добър психолог и логопед ще му бъда много благодарна.

# 14
  • Мнения: 1 047
Здравейте.
Както си описала симптомите,все едно за нашата щерка става въпрос.
На 2,5 години е и започна да заеква на първите срички от думата в изречението. Понеже с голямата имахме този проблем като беше на същата възраст и се само-оправи,решихме да изчакаме известно време. Така е вече от около 3 седмици.
Говореше много добре преди това. Може както казвате мисълта да изпреварва думите,но съм склонен да вярвам,че може да е породено от стрес. Ние никога не сме я плашили с каквото и да е. От известно време,обаче тя говори за баба Меца и кунчо Вълчо. Предполагам,че в яслата ги плашат така.
Ще следя темата с интерес.

Общи условия

Активация на акаунт