Колко време след началото на захранването може да се дава глутен?

  • 1 370
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 030
Преди 2 седмици започнах да давам оризова каша, днес дадох и елда. "Давам" е малко силно казано, защото бебка хич не иска и доста плюе, та с 300 зора изяжда по няколко лъжички..
Въпросът ми е: понеже бих искала да дам бананова каша - може би на Милупа млечната, нали повечето бебета много си падат по нея - кога най-рано мога да я въведа? Доколкото знам, тези каши са пшенични.

# 1
  • Мнения: 566
Още ви е рано за глутен, към 8 месец може да го въвеждаш, а за банановата каша става и по др начин, просто към оризовата прибавяш пюре от банан, аз така правя, не е нужно да даваш млечната каша, просто слагай АМ към безмлечната

# 2
  • Мнения: 289
Да, и аз мисля че е рано за глутен  Simple Smile
ние започнахме на навършени 4 месеца да въвеждаме храненето, и чак на навършени 7 ни разрешиха глутен. Един месец опитвахме различни плодови вкусове, един месец зеленчуци, един безглутенови каши, и едва сега започваме глутенови и месо. Иначе, и аз съм давала банан - правя оризовата каша с кърма или с вода, и в нея слагам банан - намачкан плод, или пък някакво пюре, за да се посгъсти. Между другото, и при нас с лъжичката беше голяма мъка - повече се цапахме, отколкото да ядеме,  така че засега ги давам в течен вид храните, в шише, можеш да опиташ така колко ще изядете.

# 3
  • Мнения: 566
Момичета за лъжичките, аз ползвам едни които да елипсовидни и май баха на ДИСНИ, ако не се лъжа де, много да удобни,

# 4
  • Мнения: 4 915
Не "Колко време след захранването", а "на каква възраст на детето е безопасно".
След 8-9 месец, аз изчаках 10-ти навършен месец заради една статия на лекар относно глутена, там той препоръчваше тази възраст.

Със захранването не е зор да бързаш да въведеш всичко, което бебетата харесват. По-добре си я карайте спокойно и се съобразявай с желанията и на детето. Щом иска 2-3 лъжички, толкова предлагай. Важното е кърма да му даваш достатъчно.

На 6 навършени месеца можеш да почваш да добавяш пасиран плод към оризовата и елдената каша. Предложи и каша от белено просо. Можеш да слагаш пасирана круша, ябълка, сушени и сварени сини сливи, банан. Защо ти е готова млечна каша, при положение, че кърмиш и кашите можеш да ги "обогатяваш" с кърма?

# 5
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
mousy за глутен ви е още рано между 8-10 месец кашите от ориз и елда можеш да разнообразиш с просо /също безмлечно/ като към кашата можеш да добавяш съответно плод - банан ... изчакай с млечните като си в началото на захранването ... а това с цапането е напълно нормално в началото не бързайте и не насилвайте бебчетата те най-добре си усещат а и все пак този етап е труден за тях прехода от млечна към твърда храна си е своего рода стрес ... давайте им пъво по-течно и после полека сгъстявайте като видите че вече се справят по-лесно с приема
успех  Peace

# 6
  • Мнения: 4 242
За глутена вече са казали момичетата, след 8 месец, аз да спомена за млечните каши, и за тях е рано. При положение че кърмиш, спокойно можеш да предлагаш безмлечна каша направена с вода или с кърма.

# 7
  • Мнения: 1 030
Благодаря за отговорите! Честно казано, мислех си, че може и по-рано да се въведе глутен, след като в рода нямаме предразположение към алергии.
Искам също да попитам: има ли бананова каша /млечна/, която да е без глутен? Тази оризовата на Хип е страшно безвкусна и бебка хич не я иска, затова исках да предложа нещо по-вкусничко, че да провокирам апетита й.

# 8
  • Мнения: 3 521
...опитай ориzовата да приготвиш с вода и ябълков сок 50/50 или да добавиш вътре лъжица, две пЮре от морков, моята само така не я плЮеше.

Леле каква глупост написах ooooh!...ИМА беzглутенови, МЛЕЧНИ, плодови...аz вzимам на Милупа и съм доволна...ЕТО ТЕЗИ КАШИ имам в предвид.

Последна редакция: ср, 15 ное 2006, 16:22 от surfline

# 9
  • Мнения: 1 030
surfline, точно днес взех от тези каши на Милупа - като прочетох, че не съдържат глутен и веднага се навих. Аз знам, че като съм била бебе само бананова каша съм признавала /тогава само Хумана е имало и то в София можело да се намери/ и нашите купували по цял кашон...Затова си мисля, че и на бебка ще й хареса.

# 10
  • Мнения: 3 760
Въвеждането на глутена (, а и на останалите алергени) не зависи от темпото на захранване, а от възрастта на детето. Глутен - не по-рано от 8-ми месец, най-добре след 10-ти.
Защо искаш да даваш млечна каша?  newsm78  По-добре давай безмлечна, а въвеждането на кравешките продукти отложи с няколко месеца.  Peace

# 11
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
Живея в Исландия. Тук акушерката ми даде зелена светлина още на 6 месеца.

По англоезични сайтове за захранването обикновено съм срещала въвеждането на глутена на 6-8 или дори 4-6 месеца. Ето тук във форума има таблица, в която овесът и ечемикът са в графа 4-6 месец.

А това е емпирично изследване, според което както ранното (преди 4 месеца), така и късното въвеждане (след 7 месец) носят риск за появата на глутенонепоносимост (целиакия). Изледвани са деца, които са предразположени към това заболяване.
 
Тук пък става въпрос за  зависимостта между времето на въвеждане на житни храни (пшеница, ечемик, ръж, овес - все глутеносъдържащи) и появата на алергия към тях.  Резултатът: Децата, при които тези храни са въведени в менюто след 6-ти месец, са с по-голям риск от проява на алергия към житните култури, от колкото тези, при които захранването е започнало преди 6-ти месец. Изводът (според авторите):  Резултатът от изследването не подкрепя отлагането на въвеждането на житни храни като предпазна мярка срещу поява на алергия към тях.

Добрата новина е, че съм чела, че кърменето е добра превенция срещу появата на целиакия. Т.е. ако въвеждането на глутена стане докато кърмиш, рискът от заболяването е по-малък. Също, че основният фактор, предразполагащ към заболяване, си остава  фамилната обремененост. Още, че количеството глутен  също е от значение за степента на риска от появата на глутенонепоноимост. Т.е. ако въвеждането става бавно и постепено, на малки порции, рискът е по-малък. Затова и овесът, съдържащ най-малко глутен, се препоръчва първи.

Така че, според мен, няма основание да се чака толкова дълго, за да се въведе глутена. В някои случаи това даже може и да навреди. На мен на 6-7 месеца ми звучи добре.

Последна редакция: нд, 19 ное 2006, 08:29 от Червената Кралица

# 12
  • Мнения: 481
Ние сме само на кърма и ще се захранваме след 6-ия месец с оризова каша и със съгласието на нашата педиатърка. Имаме фамилна обремененост от алергии и тя го знае, но на последната консултация преди 4 дена педи ми каза, че не трябва да се отлага глутена за по-късно, защото след 6-ия месец децата вече имат ензими, които го усвояват. Било все едно да даваш диабетична храна, на недиабетик. Замълчах си защото от всичко прочетено тук бях решила да давам глутен след 8-ия месец. Мислех да пускам тема, но ме изпревариха и затова ще следя тази. По принцип нашата лекарка е толерантна към към кърменето на поискване, недаването на вода и късното захранване, и сега се чудя да я слушам или не newsm78

# 13
  • Мнения: 1 030
Аз и брат ми сме захранени по старата схема / тогава не е имало късно захранване/ и никой от нас не е имал проблем с някоя от храните. Майка ми ми каза, че направо е започнала да ми дава бананова каша на Хумана / тогава само това е имало, и то с връзки се намирала/ и аз много съм я харесвала. Затова пуснах този пост, за да разбера дали мога да дам и аз, при положение, че нямаме фамилна обремененост. Таткото също е рано захранен, майка му е имала малко кърма и от 40-тия ден е започнала да му дава кисело мляко, не е имала проблеми. Като стане на 7 месеца и започне 8-мия, мисля, че няма да има проблеми да дам глутен. С киселото мляко няма да избързвам - не задруго, а защото имам кърма и тя е най-доброто мляко за детето. Но от 8 месец ще я запиша на детска кухня - тук имало първа група от 6-тия месец и смятам, че няма да има проблеми.

# 14
  • София
  • Мнения: 361
само да вметна, че има бананова и каша от праскови без глутен и на "Слънчо"  Wink

Общи условия

Активация на акаунт