пак за помощите за инвалид със задна дата..

  • 3 393
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 888
Мили мами..знам,че имаше една такава тема за инвалидните помощи,но търсачката не работи и реших да пусна тема.Ако модераторите решат,нека я изтрият.
Знам,че въпросът е коментиран мнооого,та се извинявам предварително  Rolling Eyes
Ta изпаднах днес в голяма чуденка..полагат ли ми се все пак тези помощи със задна дата..  Confused
При нас изплащането (на помощите)започна 07.2005,а аз написах молба за изплащане на помощите със задна дата за периода - 01.2005 до 06.2005г вкл.
Отговорът,който получих днес е отрицателен.
Въпросът ми е следният...Значи аз получавах помощи в срок на една година-за такъв период  беше ТЕЛК-а,а след това не сме лежали в болница и нямам ново телково решение,въз основа на което да продължат тези помощи и те ми бяха спрени 07.2006.
След като ви четох,разбрах,че имам право на тези пари за минал период - 01.05-06.05.И преди месец подадох молба да ми бъдат изплатени.Днес отидох за отговор-отрицателен е.Основанието-че парите ми били вече изплатени -т.е.-вече не взимаш помощи-да си подала молба когато трябва  Confused
Майчета,кажете какво трябва да направя ?Полагат ли ми се тези пари,че вече не съм много сигурна.Как да постъпя от тук нататък?
Имаше някакъв телефон на АСП-София.Удачно ли е да се обадя там?
Благодаря ви предварително за отговорите и се извинявам,че пускам тема за това,но вече нацяло се обърках  Sad
Въобще днес се почувствах,все едно,че съм няква,дето проси едва ли не,а бях убедена,че няма да имам проблеми   Confused

Последна редакция: вт, 14 ное 2006, 11:14 от mrenka

# 1
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Имаш право, обади се на телефона, там ще ти обяснят по-добре от мен например Simple Smile
Очаква се да ти дадат такъв отговор, искай го писмен - тоест заповед за отказ или както се казва там. Подаваш после жалба до регионалната социална служба и прилагаш отказа. Смятам, че няма да имаш проблем.
Иначе темата е тази http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=111895.0
Доколкото разбирам от друго твое мнение, детето е с хронично заболяване, защо са ви спрели помощите? Защо не си подновила ТЕЛК-а?

Последна редакция: вт, 14 ное 2006, 12:45 от ljuboznatelna

# 2
  • Мнения: 888
Доколкото разбирам от друго твое мнение, детето е с хронично заболяване, защо са ви спрели помощите? Защо не си подновила ТЕЛК-а?
Значи относно отказа,той е в писмен вид от ..сега пред кого трябва да обжалвам?  ooooh!
ТЕЛК-а ни изтече 07.06г.
Значи на ТЕЛК-а ми казха,че за да продължа да получавам помощите,трябва при следващата комисия трябва да представя нова епикриза,т.е. детето да е лежало в болница.А ние не сме били в болница(слава богу) и нямаме епикриза,която да представя на ТЕЛК-овата комисия,въз основа на която да продължат помощите..
Сега да не ми кажеш,че пак са ме метнали..  Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 14 ное 2006, 12:59 от mrenka

# 3
я
Имаш право, обади се на телефона, там ще ти обяснят по-добре от мен например Simple Smile
Очаква се да ти дадат такъв отговор, искай го писмен - тоест заповед за отказ или както се казва там. Подаваш после жалба до регионалната социална служба и прилагаш отказа. Смятам, че няма да имаш проблем.
Иначе темата е тази http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=111895.0
Доколкото разбирам от друго твое мнение, детето е с хронично заболяване, защо са ви спрели помощите? Защо не си подновила ТЕЛК-а?
Мили мами..знам,че имаше една такава тема за инвалидните помощи,но търсачката не работи и реших да пусна тема.Ако модераторите решат,нека я изтрият.
Знам,че въпросът е коментиран мнооого,та се извинявам предварително  Rolling Eyes
Ta изпаднах днес в голяма чуденка..полагат ли ми се все пак тези помощи със задна дата..  Confused
При нас изплащането (на помощите)започна 07.2005,а аз написах молба за изплащане на помощите със задна дата за периода - 01.2005 до 06.2005г вкл.
Отговорът,който получих днес е отрицателен.
Въпросът ми е следният...Значи аз получавах помощи в срок на една година-за такъв период  беше ТЕЛК-а,а след това не сме лежали в болница и нямам ново телково решение,въз основа на което да продължат тези помощи и те ми бяха спрени 07.2006.
След като ви четох,разбрах,че имам право на тези пари за минал период - 01.05-06.05.И преди месец подадох молба да ми бъдат изплатени.Днес отидох за отговор-отрицателен е.Основанието-че парите ми били вече изплатени -т.е.-вече не взимаш помощи-да си подала молба когато трябва  Confused
Майчета,кажете какво трябва да направя ?Полагат ли ми се тези пари,че вече не съм много сигурна.Как да постъпя от тук нататък?
Имаше някакъв телефон на АСП-София.Удачно ли е да се обадя там?
Благодаря ви предварително за отговорите и се извинявам,че пускам тема за това,но вече нацяло се обърках  Sad
Въобще днес се почувствах,все едно,че съм няква,дето проси едва ли не,а бях убедена,че няма да имам проблеми   Confused
Вчера и аз си взех Заповедта по чл.43 от ЗИХУ и на мен ми ги изплащат с задна дата от 01.01.05г. По закон имаш право да си ги искаш с задна дата до три години.Чл. 43. (1) Право на месечна добавка в размер 70 на сто от минималната работна заплата за деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст, имат: (4) Правото на месечна добавка по ал. 1 се погасява в срок три години считано от края на месеца, за който се отнася. Това е цитат от закона което ти пращам ако искаш го ползвай когато направиш възражението.Имаш право да направиш възражение в 14 дневен срок от отказа
Мили мами..знам,че имаше една такава тема за инвалидните помощи,но търсачката не работи и реших да пусна тема.Ако модераторите решат,нека я изтрият.
Знам,че въпросът е коментиран мнооого,та се извинявам предварително  Rolling Eyes
Ta изпаднах днес в голяма чуденка..полагат ли ми се все пак тези помощи със задна дата..  Confused
При нас изплащането (на помощите)започна 07.2005,а аз написах молба за изплащане на помощите със задна дата за периода - 01.2005 до 06.2005г вкл.
Отговорът,който получих днес е отрицателен.
Въпросът ми е следният...Значи аз получавах помощи в срок на една година-за такъв период  беше ТЕЛК-а,а след това не сме лежали в болница и нямам ново телково решение,въз основа на което да продължат тези помощи и те ми бяха спрени 07.2006.
След като ви четох,разбрах,че имам право на тези пари за минал период - 01.05-06.05.И преди месец подадох молба да ми бъдат изплатени.Днес отидох за отговор-отрицателен е.Основанието-че парите ми били вече изплатени -т.е.-вече не взимаш помощи-да си подала молба когато трябва  Confused
Майчета,кажете какво трябва да направя ?Полагат ли ми се тези пари,че вече не съм много сигурна.Как да постъпя от тук нататък?
Имаше някакъв телефон на АСП-София.Удачно ли е да се обадя там?
Благодаря ви предварително за отговорите и се извинявам,че пускам тема за това,но вече нацяло се обърках  Sad
Въобще днес се почувствах,все едно,че съм няква,дето проси едва ли не,а бях убедена,че няма да имам проблеми   Confused

# 4
  • Мнения: 888
Хмм..значи не не съм сбъркала,че ми се полагат..
Пфуууу..гадове такива,значи...и защо пък ми отказват тогава   #Crazy   #Crazy #Cussing out
Значи ще се обжалва да им се невиди..  #Cussing out

# 5
  • Мнения: 2 543

Значи на ТЕЛК-а ми казха,че за да продължа да получавам помощите,трябва при следващата комисия трябва да представя нова епикриза,т.е. детето да е лежало в болница.А ние не сме били в болница(слава богу) и нямаме епикриза,която да представя на ТЕЛК-овата комисия,въз основа на която да продължат помощите..
Сега да не ми кажеш,че пак са ме метнали..  Rolling Eyes

Ми, аз не съм подновявала още ТЕЛК, но ако не се лъжа, лекарите ще ти напишат нова епикриза и без да сте лежали в болница. При всички положения, ако заболяването си продължава, имате същите права като преди една година. Отиди при лекуващия лекар на детето ти, той знае какво е нужно.

# 6
Доколкото разбирам от друго твое мнение, детето е с хронично заболяване, защо са ви спрели помощите? Защо не си подновила ТЕЛК-а?
Значи относно отказа,той е в писмен вид от ..сега пред кого трябва да обжалвам?  ooooh!
ТЕЛК-а ни изтече 07.06г.
Значи на ТЕЛК-а ми казха,че за да продължа да получавам помощите,трябва при следващата комисия трябва да представя нова епикриза,т.е. детето да е лежало в болница.А ние не сме били в болница(слава богу) и нямаме епикриза,която да представя на ТЕЛК-овата комисия,въз основа на която да продължат помощите..
Сега да не ми кажеш,че пак са ме метнали..  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 888

Значи на ТЕЛК-а ми казха,че за да продължа да получавам помощите,трябва при следващата комисия трябва да представя нова епикриза,т.е. детето да е лежало в болница.А ние не сме били в болница(слава богу) и нямаме епикриза,която да представя на ТЕЛК-овата комисия,въз основа на която да продължат помощите..
Сега да не ми кажеш,че пак са ме метнали..  Rolling Eyes

Ми, аз не съм подновявала още ТЕЛК, но ако не се лъжа, лекарите ще ти напишат нова епикриза и без да сте лежали в болница. При всички положения, ако заболяването си продължава, имате същите права като преди една година. Отиди при лекуващия лекар на детето ти, той знае какво е нужно.
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked стига бее..май хиич не съм в час..детето се разболя на 3г.,а аз след 2-3 год. разбрах,че въобще ни се полагат такива помощи..ся пък можело и без да е зазлявало положението...ей сега ще звънна на лек.лекар  Crazy

# 8
  • Мнения: 888
Значи сега говорих с лекаря-епикриза не може да се издаде,без да е лежало детето в болницата-това са му думите  Rolling Eyes Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 2 543
Съжалявам, че те подведох. Но пък, от друга страна, моето дете е с глухота. То не лежи по болниците и как ще му подновят ТЕЛК след 2 години? Според мен има начин, ако има желание. Нека и някой с опит се включи.

# 10
  • Мнения: 888
Много съжалявам за детенцето то Йепе  Sad    Sad  Praynig

# 11
  • Мнения: 313
1. Доколкото знам, при хронични заболявания се прави етапна епикриза, в която се проследява развитието на болестта. Не е същото като епикриза болничен престой или както там се казва
2. Вие подавахте ли молба за ТЕЛК тази година? След като я подадете получавате писмо какви документи са необходими. В много случаи за епикризата пише, че може да е стара. Както и много други документи може да са копия от стари изследвания.
3. Не видях никъде да споменаваш датата на инвалидизация на детето - има я записана в решението на ТЕЛК...може и да съм пропуснал...ако тя е 07.2005 (когато сте получили първия ТЕЛК), тогава помощите със задна дата (преди 07.2005) не ви се полагат.

# 12
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Живко е прав. Вариант е, ако е хронично заболяването, лекуващият лекар, които го следи ви изписва за хоспитализация. От болницата чисто формално правят епикриза, дори и детенцето да не е лежало.
Йепе, бъркаш се и на нас ни искаха епикриза, въпреки, че при нашите деца пък въобще не се лежи в болницата и от самата болница я пуснаха редом с другите документи.
Ако датата на инвалидизация, която пише в ТЕЛК-а ви е от преди 07.05, да можеш да си търсиш парите със задна дата. Това, че не получаваш добавката в момента, нищо не значи, в закона е оповестено, че тези задължения се погасяват в тригодешен срок, при вас 3г. не са минали. Ако искаш звънни в агенцията по соц. подпомагане, там обясняват подробно, може да звъннеш и в регионалната дирекция соц.подпомагане, да ти обяснят какво да правиш, за да не се стига до обжалване.
Иначе обжалваш в 14-дневен срок, обжалаваш "заповед № и т.н." - свободен текст, подава се във вашето социално, от там го изпращат в регионалната дирекция и там разглеждат случая. Не би трябвало да имаш проблем след това. Успех!

# 13
  • Мнения: 888
Лелее..златни сте....   bouquet  bouquet  bouquet
Живко,Петя,благодаря ви.
Значи датата на инвалидизация е от 2002г.-значи ще се обжалва..
А относно епикризата-значи лечението на детето се прави в София,а аз съм от Сливен..та възможно ли е тази етапна епикриза да се издаде от лек.лекар(джипито)тук-в Сливен,или въобще от някой лекар тук в Сливен?..

Благодарности на всички  Hug Hug Hug Hug Hug Hug

# 14
  • Мнения: 380
Аз едно не разбрах само щом ТЕЛКА ви е изтекъл нали за да получавате помощи трябва да се явите на нов а комисия.Съжалявам ако не съм разбрала нещо  по принцип наистина имаш право но след като е изтекъл срока...... newsm78 newsm78 newsm78

Общи условия

Активация на акаунт