Можете ли да ми кажете ...

  • 678
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 221
Можете ли да ми кажете как стоят нещата с трите месеца болничен? До колкото знам имам право на  3 месеца болничен по време на бременността, до сега не съм ползвала нито един ден и понеже исках да ги взема накуп и да излияза края на на 6 месец, но счетоводителката ми каза, че не може защото имам право на 45 дни преди раждане, другите са след това ....чета , че много от вас спокойно ползват болнични, дори и през цялата бременност ... какъв е начина ???

# 1
  • Мнения: 1 022
Ами ЖК ги дава, но трябва да им кажеш че се чувстваш зле и имаш нужда от повече спокойствие и да си полежиш.....предполагам че няма да ти откажат болничен, само че той се плаща не 90% както е този с 135 дена за раждане, а 80% като всеки нормален болничен лист....

# 2
  • Варна
  • Мнения: 322
По закон е точно така - отпускът поради бременност и раждане е 45 дни преди и 90 дни след раждането. Но почти никой лекар няма да ти откаже нормален болничен, особено ако не се чувстваш добре или пък работата ти е натоварена. Издава се от наблюдаващия те гинеколог. Защото личния лекар има право да ти даде само 10 дни.
Аз лично бях в болничен от самото начало. Но бременността така или иначе се водеше рискова...

# 3
  • Мнения: 2 051
Цитат на: starfish
Можете ли да ми кажете как стоят нещата с трите месеца болничен? До колкото знам имам право на  3 месеца болничен по време на бременността, до сега не съм ползвала нито един ден и понеже исках да ги взема накуп и да излияза края на на 6 месец, но счетоводителката ми каза, че не може защото имам право на 45 дни преди раждане, другите са след това ....чета , че много от вас спокойно ползват болнични, дори и през цялата бременност ... какъв е начина ???

Ти говориш за 90 дни платен отпуск, който е фиксиран, не може да избираш как да го вземеш - имаш 45 дни преди и 45 дни след раждане. По всяко друго време на бременността можеш да получии неограничен брой дни отпуск по болест, ако не се чувстваш добре, разбира се.

# 4
  • Мнения: 221
скоро ще ходя на ЖК и ще поискам болничен пък колкото ми дадат все е добре... по принцип се чувствам добре ... но имам нужда да си остана вкъщи и затова не знам как точно да си поискам по-дълъг срок болничен ... явно съм била в голяма заблуда с тия 90дни, дето си мислех че мога да ги ползвам когато поискам ... просто бях чула, че може да излияза болничен от края на 6-я месец, но се оказва малко сложно Sad

Общи условия

Активация на акаунт