как да обяснявам на другите деца?

  • 955
  • 11
  •   1
Отговори
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Искам просто да попитам , когато си играят други деца с вашето, какво обяснявате на малките, какво му има на вашето дете?Предполагам, че на всички  тук ни се е случвало да обяснявате защо не говори, защо не ходи или вижда.(зависи от увреждането).Чувала съм най различни коментари и от родителите,сдържате ли си нервите тогава?

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Отначало казвах, че не говори, защото е още малък... докато един ден една млада госпожица попита на колко години е той и се оказа с половин година по-малка от него...
На по-големите обяснявам, че не говори, защото когато е бил бебе е боледувал много и това му е навредило. Всъщност и лекарите не казват защо не говори.
Това, което казвам, е съобразено с възрастта на децата.
Той обикновено отива при големи дечица, не при малки.
С възрастните е различно, някои не смеят да питат, други ме успокояват, че ще проговори.
Разказват ми за някой роднина, който късно е проговорил
Върха беше един познат, който ми обясни как той не е прохождал и проговарял до 3 г. и колкото по-късно проговори, толкова по-гениално дете е, и изведнъж се усети колко гениален се изкара и му стана неудобно...
Гледам да обяснявам така, сякаш най-естественото нещо е да не говори, това като че ли най-добре действа.

# 2
  • Мнения: 2 232
Хм, темата и мен ме вълнува.Досега не съм се сблъсквала с подобен проблем понеже малкият беше малък, да но вече не е толкова малък, а и не смятаме да го държим скрит в къщи....Та почнах и аз  да се питам какво точно да казвам на въпроси като-защо бебето не може да прави това или онова, и не знае някои неща и др. подобни...., а още повече и на някои родители не чак толкова тактични...
Та ще се възползвам и аз от всякакви съвети.

# 3
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Аз също си го задавам отскоро въпроса, защото просто тя порасна.Повече ме вълнува, как да го обясна на дете.Те са тези, които тепърва ще я обкръжават.А за нетактични родителски изказвания мога да напиша роман.

# 4
  • Мнения: 2 567
Ами как... казваш им истината, без излишни заобиколки  Simple Smile Забелязала съм, че децата дори по адекватно реагират като им кажеш, отколкото възрастните.
Някое детенце като ме е питало, защо Бети ходи по този начин, му казвам че има заболяване, което е наложило да и оперират крачетата като малка и заради това. Детето приема обяснението и играта продължава  Simple Smile

# 5
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Само веднъж се наложи да обясня на дете, казах, че е болна от такава болест, че се държи така (въпроса беше - тя защо така прави). Може би зависи от възрастта на детето , на което обясняваш, и от това, дали родителите му са му обяснявали нещо (ако е близко на семейството дете).

# 6
  • Мнения: 4 585
         Пък моя син употребява думата аутизъм, но не знам точно от кога. Снощи употреби и аутистче. На въпросите му защо пие хапчета, му казвам че ще се оправи, трябва търпение. Други деца са ме питали, ама децата май са по адекватни от родителите си. Казвам, че е малко болничък, но ще се оправи. Интересно защо даже момиченце на 5-6г веднъж, докато ни чака да се напием на чешмичката попита МЕН, а не него. Въпросите му бяха той защо прави така с рамене, докато пие вода. Болен ли е?
    Май във всички случаи е по-добре ние да обясняваме на децата, отколкото родителите им. И да им кажем истината, на популярен език. Което е трудно. Хем сме по-компетентни. Понякога забравям да държа сметка че родители на здрави деца не са длъжни да са чували за болестите ни.

# 7
  • Мнения: 3 914
Ами как... казваш им истината, без излишни заобиколки  Simple Smile Забелязала съм, че децата дори по адекватно реагират като им кажеш, отколкото възрастните.
Някое детенце като ме е питало, защо Бети ходи по този начин, му казвам че има заболяване, което е наложило да и оперират крачетата като малка и заради това. Детето приема обяснението и играта продължава  Simple Smile
Това е и моето обяснение ,с разликата че е за очите ,а не за краче.Обяснението е прието веднага и всичко е наред.На по малките казвам-Болят я очичките,и въпросът е решен Peace

# 8
  • Мнения: 380
Аз също пускам моят син навън при децата да играе. Оставам го сам да се справя  в ситуациите. Слава богу досега не съм имала проблеми , не ми се е налагало да обяснявам подробности по повод заболяването му. В класа му има детенце  с аутизъм , което не обича много да контактува  с другите деца освен с Дени т.е. с моят син. Прави ми дори впечатление че той е много кротко дете стои си мирно и тихо нещо което не мога да кажа за моят син .

# 9
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Ами казвам, че това е апаратче,  с което чува, без него не чува и не се пипа - обикновено това им е достатъчно на децата. Досега не са ме питали, защо не чува... Но ако ме попитат, сигурно ще кажа, че са му били болни ушичките... Децата реагират много спонтанно и адакватно като им обясниш с простички думи, за разлика от родителите си понякога... Едно детенце, беше по-голямо веднъж ме попита, защо не сме му купили такова апаратче и за другото ушенце  Sad, че искало Яни да чува и с двете ушета... Казах му, че е много скъпо... и то ме разбра... Мъчно ми е, че живеем в общество, където дечица на по 4-5 години разбират какво означава "много е скъпо"  Sad

# 10
  • Мнения: 7 375
                        Този въпрос обикновено те мъчи от мига ,в който се сблъскаш с проблема на детенцето.Хиляди,милиони пъти съм си го задавала и не само него.Сега чета мненията и си мисля дали трябва да казваме ,че "детенцето е болно" или че се е "разболяло"...Дали не е по-добре да се обясни,че така се е родило,но ще се промени.Не знам дали ме разбирате,но не ми се иска да се натрапва в обяснението думата "болест" или производните и.Имам чувството,че хората "отскачат" само като я чуят.Може би не съм права,но и аз не знам точния отговор.Ние никога не сме употребявали пред малката подобни термини.Стремили сме се да не се обръща внимание на различието и вчера страшно ме заболя когато тя обясняваше на едно детенце ,че "спирачката е тук защото с другата ръка не мога" .Единственото ми успокоение /ако мога да го нарека така/ е,че тя инстинктивно не го приема като различие,а като даденост.Страхувам се от момента,в който някой може да я нарани и за това се мъчим да и изградим самочувствие и увереност в себе си .Та нали всеки може да прави нещо по-добро от другите.Искам да намерим с какво нашите деца са по-добри.
                      Стана малко объркано,но въпросите изскачат един след друг и е трудно да отговориш на всички.
                       Поздрави и кураж.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 951
В блока ,който живея има две деца с ,много големи отклонения.Бях на 12 години,когатос е роди едното.Беше много чакано.Но невероятно увредено.,мисля че е със синдрома на Даун.А другото е на 4 годинки с ДЦП.И двете не говорят ,не могат да ходят сами.Ужасно е !!!
На моите деца им няма нищо(слава богу).Когато ги срещнем ме питам "мамо ,това детенце ,защо е още с количка".А аз казвам,че е още мъничко,и затова са с количка.

Общи условия

Активация на акаунт