посъветвайте ме - изглежда ли всичко наред или не

  • 619
  • 11
  •   1
Отговори
Моята принцеса откакто е родена до сега (3 месеца и 2 седмици) е наддала само 1.770кг. Първият месец наддаде около 0.750, втория 0.530 и сега третия около 0.500. Изцяло на кърма сме. Постояяно чета как изключително кърмените бебета наддавали скокообразно, обаче при нас нещо няма такъв "скок". Ако погледнете таблицата отдолу ще видите че наддава средно по 0.100 на седмица.

От един месец насам от главата не ми излизат въпроси като:
1. Не наддава ли много малко?
2. Това слабо наддаване може ли да се отрази по някакъв друг начин? Нещо при нея да не е наред и да се  прояви след време?
3. Означава ли че има проблем, когато не наддава според очакваното дълъг период от време? И какво трябва да се направи за да наддаде малко повечко? Все пак откакто е родена не може да качи 2 кг отгоре.

На поредната консултация преди 2 седмици като се оказа, че твърдо си стои само на по 100гр/седмично ми казаха ако искам да пробвам да и давам освен кърма и формула като екстра мляко. Аз имам кърма и реших да цедя и да пробвам да и додавам кърма (около 100мл на ден) не формула. Тя обаче категорично отказа да суче от шишето, предпочита да си суче от гърда. Пробвах така 2 дена, тя само плачеше като захапе шишето и след това и се разтройваха и храненията от гърда. За тея 2 дена успях да дам само около 20мл допълнително мляко.

Направих статистика колко изаква и изпишква на ден - мерех памперсите на домашно кантарче всеки ден в продължение на една седмица. Оказа се че за 24 часа иззаква и изпишква по 500 - 550 грама (теглото на памперса разбира се не е включено в посочените цифри). Незнам това съпоставимо ли е с поне 5-6 обилно намокрени памперси, за които винаги съм чела, че се очакват от бебе, което е приело достатъчно кърма за денонощие. Незнам дали е нормално, но тя все още ака като новородено, на всяко хранене се изхожда. Това означава ли, че не може да си усвоява кърмата както трябва? Храним се на поискване, което е долу-горе на всеки два часа като се започне от 7 сутринта до 21-22 вечерта, през ноща яде само един път (около 3-4 часът), много рядко 2 пъти. Не изглежда да е гладна след хранене, за храна не плаче. Тя като цяло плаче много рядко.

Малко и за самата принцеса незнам от каква полза може да е, но все пак да спомена нещо. Като цяло е много жизнено бебе, активна и любопитна е, държи играчки и си играе с тях, вземи си ги даже и сама когато са близо до нея. Като я сложиш по корем си държи главата изправена дълго време. Най-обича да си "говори"  Very Happy с хората. Много се радва и се смее с глас, когато някой и гука и я гледа в очите  Laughing. Ходиме на уроци по плуване, никога не е плакала в басеина, въобще винаги се кефи на новите неща. Мисля, че прави всичко което се очаква за 3 месечно бебе.

Направо незнам да се притеснявам ли, какво да правя. Всичко изглежда наред, само дето не наддава както трябва.



------------------ |тегло |височ|обиколка на главата
 ------------------|  kg     |  cm  |cm
2006-07-24 |3.360 | 48.0 |35
2006-07-26 |3.160 | ------- |
2006-07-28 |3.195 | ------- |
2006-08-01 |3.250 | ------- |34.5
2006-08-08 |3.380 | ------- |
2006-08-16 |3.640 | ------- |35.7
2006-08-30 |3.900 | 53.0 |36.3
2006-09-13 |4.140 | 55.5 |37
2006-09-19 |4.210 | ------- |37.2
2006-10-03 |4.430 | 57.5 |37.5
2006-10-26 |4.720 | 59.0 |38.8
2006-11-09 |4.930 | 60.5 |38.8

   

# 1
  • Мнения: 185
 Hug Мило майче, по това, което описваш, всичко ми изглежда повече от ОК ! И ние сме от фините принцеси като вас  Heart Eyes

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Разгледах табличката, която си дала. Имате скокообразни наддавания 1-2 пъти, но като цяло се движи с по-малко от 120 грама седмично, което е повод за обмисляне на нещата. На първо четене това, което се набива в очи, е доста голямата нощна пауза - дали е възможно да има още едно хранене по твоя инициатива към полунощ например?
Заниманията по плуване може също да са един възможен източник за бързо изгаряне на калории, особено предвид че бебето и иначе е жизнено и активно Thinking Пишкането изглежда добре - то не отговаря точно на поетата храна, тъй като част от нея се превръща в енергия и се изразходва за разни цели, но предвид обилното пишкане вероятното количество храна, което поема дневно, не е лошо.
Ако решиш да даваш добавка от изцедена кърма, може да помислиш за алтернативен начин да я предлагаш - чашка (с накрайник или без), капкомер, лъжичка, спринцовка...

# 3
По принцип пробвам да я храня към полунощ, някой път става, някой път не.
От алтернативните методи на хранене съм пробвала да и давам допълнително кърмата с лъжичка - резултата е мръщене докато яде и 10-15мин след като сме приключили с храненето повръща. Изглежда ми че повръща почти толкова колкото съм успяла да и дам допълнително.

# 4
  • Мнения: 1 091
Ако това ще те успокои има и други като вас - ние сме в същото положение, днес пуснах тема по въпроса. Вече незнам какво да мисля. Всичко изглежда ОК, само дето не наддаваме както трябва. Мисля си дали да не мина изцяло на биберон, за да съм сигурна колко количество мляко изпива. Не е най-доброто решение, но може да опиташ, ако няма да ти тежи цеденето или не държиш на кърменето и без скрупули можеш да го замениш с АМ. Аз го обмослям като крайна мярка като навършим 3 м. А формулата на всяко хранене ли я додаваше или като едно допълнително вмъкнато хранене?

# 5
Допълнително се пробвах да и давам когато според мен изяждаше по-малко на съответното хранене. Съдех за това дали е хапнала нормално по гърдите си, ако оставаха по-пълни от обикновенно считах че можи би тоя път не е хапнала както трябва. Изцеждах малко мляко  (около 30-40мл) и се пробвах да и давам. Формула още не съм и давала, искам да я кърмя колкото се може по-дълго, но ако продължава да не наддава и до формула ще прибягна ако няма друго решение.
Видях и твоя пост, че доктора ти е препоръчал да изцеждаш и да додаваш. За да не заспи докато се изцеждаш може да я сложиш на дивана до теб да и правиш разни физиономийки, да и говориш, така тя ще се забавлява и няма да заспива докато ти се изцедиш. Аз поне така правех, но незнам колко може да е полезен този съвет защото моята бебека само се чуди какво да прави, но не и да спи, а и аз се цедя много лесно - за 5 мин изцеждам 30 - 40 мл.

# 6
  • Мнения: 1 091
poliona, а по колко гр. трябва да изпикава и изаква за 24 ч.? Моля те, кажи ако имаш информация по въпроса. Аз от днес почнах за й меря употребените памперси. Какво трябва да очаквам?

# 7
  • Мнения: 422
Майчета , кърмете по- често, и бебенцата ще си папкат необходимото количество кърма.Не мисля , че прибягване до АМ е решение на въпроса, все пак от АМ се пълнее изкуствено..едва ли това е необходимо на дечицата ви.
poliona, особено детенце след като е толкова активно, дори и на плуване го водиш, нормално е да изразходва повече енергия.Мисля че това е причината, заради която качва по-малко.А и след като повръща добавката, значи преди това се е напапкало детенце. Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 1 056
Мили майчета, а слагате ли и генетичния фактор като това колко сте едри вие и татитата?

Моя приятелка роди 3 седмици след мен, а бебето й в момента е с 2 кг по-тежко и е с 4 см по-дълго от Мъри.Но!!! Баща му е 2 метра висок , а нашто тати е 1,80 например. Другата ми приятелка е в другата крайност - детенцето й на 1,5 год. а тежи 8 кила(Мъри е 10кг), но тяхното тати е висок към 1,60см и е доста слаб.
Мисля, че щом бебетата ви не плачат от глад (то се разбира ясно кога е така), щом пишат във всеки памперс и си акат, щом са активни денем и весели нямате нужда от излишно притеснение. Не може всички бебета да се вкарат в таблиците, не се вманиачавайте на тази тема (аз не съм поглеждала таблица и не ме интересуват)
При положение, че кърмите и имате достатъчно кърма, не е нужна добавка.Кърмата се усвоява почти 100%, тя съдържа точно толкова калории и вещества колкото са нужни на детето ви, а ако попрочетете (вБиблиотеката,с търсачката) ще разберете, че кърмачетата не затлъстяват.Това е по-добре отколкото бебето ви да е "напомпано" изкуствено с добавка, а нужните му вещества да не са усвоени добре.
Кърмете си и се радвайте на моментите, щото много бързо минават...

# 9
  • Мнения: 4 181
аз мисля, че нямаш повод за притеснение. Моят син само първия месец беше качил повече от 500 гр. Оттогава насам горе долу като вас качваме. И всичко си му е ок  Praynig
Също като твоето дете е много активен и му правех упражнения за плуване във ваната.
Наистина важен е генетичният фактор, аз например не съм била едра или пълна като дете.
освен това моята педиатърка казва, че той има леки кости. Изглежда по-тежък на външен вид и по-голям от възрастта си, а пък на кантара не излиза много на кг.
така, че спокойно се кърмете Hug

# 10
  • Мнения: 6 607
poliona не  е съм специалист дори опита ми е по-малък от твоя,но както описваш явно то е едно доволно и щастливо бебче!
Ние явно също ще сме от финните .

# 11
  • София
  • Мнения: 268
Здравей, полина! Като чета поста ти, все едно описваш моето бебе Мария. Тя се роди 3100 гр., 51 см, на един месец беше 3290 гр. Cry, 53 см., об.гл. 36 см., на два месеца - 3970 гр., 57 см., об.гл. - 38 см. В края на тази седмица навършва три месеца и ще видим прираста. Изключително кърмена на поискване - през около два часа, но я храня поне два пъти през нощта. Пиша тези подробности, за да разбереш, че има и други бебета като твоето - весели, жизнени, но не наддават много. Важното е, че се развиват според очакваното. Гледах разни графики и таблици - в десетте процента сме, т.е десет процента от децата, обхванати от статистиката, са били по-леки на тази възраст. Нищо страшно, ние с баща й не сме от едрите - аз направо съм си дребна с моите 156 см., той - 176 см.
Радвай се на бебето и не се тревожи за килограмите, те са си грамове при нашите грацилни бебета Wink

Общи условия

Активация на акаунт