Моля за помощ момите счетоводителки

  • 580
  • 5
  •   1
Отговори
  • София, Дружба 2
  • Мнения: 1 700
Моля за помощ, защото съвсем се обърках. В момента съм в болничен 135 дни за бременност и раждане. Родих на 18 септември и на фиша си за октомври имам удръжки за ДОД, ДОО, ПКБ, УПФ и здравна вноска.
Отделно имам:
- облагаема сума по чл. 38 от ЗДФЛ /сумата е цялата заплата/;
- облагаема сума по ЗОВ за сметка на осигуреното лице/сумата е цялата заплата/;
- облагаема сума с ДОО за сметка ан осигуреното лице/сумата е цялата заплата/.

Въпроса ми е трябва ли, при положение, че съм в болничен да имам такива удръжки и не би ли трябвало облагаемите суми да са 0 лева?

Приятен ден на всички!  bouquet

# 1
  • Мнения: 3 042
Щом си в болнични НЕ трябва да имаш такива удръжки.

# 2
  • Мнения: 255
Има малка разлика между заплата и обезщетение за раждане... Ти пишеш заплата, но ако си в болничен, би следвало на заплата да имаш 0 лв. и на друг ред(колона) да имаш сума за обезщетение. Ако си имаш обезщетение (от НОИ, не го плаща работодателя) нямаш никакви удръжки от него за социални осигуровки, нито за данък общ доход. Освен това, данъка се изчислява върху сумата на заплатата намалена с осигуровките (ЗОВ, ДОО) за твоя сметка. И пак говоря за заплата, а не за обезщетение. Нещо са го сбъркали този фиш.
Може да са сбъркали и да са те посочили с отработени дни целия месец, вместо да те запишат че си била в болничен.... и оттам програмата автоматично да смята заплата.... говори с работата, да направят корекцията, ако още има време.

# 3
  • София, Дружба 2
  • Мнения: 1 700
Вени, точно тъкъв ми е случая. От март месец съм в  непрекънсати, застъпващи се болнични, заради тежка бременност и от работата все си ме водят, например, ако болничния ми свършва по средата на месеца, половината месец съм болнични, а останалата половина съм на работа и следващия месец го коригирарт. Сега от 22.08. ми започнаха тези 135 дни за бременност и раждане и ми изплащат заплата от работата, а не обезщетение от НОИ и са ми плеснали егати удръжките. Ох, то стана едно обяснение............. дано да ме разберете.

# 4
  • Мнения: 3 042
Сега от 22.08. ми започнаха тези 135 дни за бременност и раждане и ми изплащат заплата от работата, а не обезщетение от НОИ и са ми плеснали егати удръжките. Ох, то стана едно обяснение............. дано да ме разберете.

А ти болничен лист представила ли си?

Ако не си предала болничен в службата ти няма как да знаят, че ползваш такъв болничен. Ако пък си представила болничен не би трябвало да ти изплащат заплата, а да ти изтеглят болничният от НОЙ .

За м. Август, ако си била на работа преди 22.08 би трябвало до тази дата да ти се изплати заплата, а след 22.08 болничен т.е. за този месец може да имаш разни удръжки, но само в/у заплатата. За м. Септември би трябвало да ти се изплати само болничният. За останалите месеци през, който си в болнични трябва да ти се изплащат само те, а след тях майчинството.

Направи си справка в счетоводството, защото явно има някакво объркване.

# 5
  • София, Дружба 2
  • Мнения: 1 700
rubi, предсавила съм болничен лист, аз от март не съм била на работа и всеки месец представям застъпващи се болнични около 20 дата. При нас заплатите се дават за настоящия месец и се обработват около 18-то число на месеца. И при това положение аз като занеса болничен на 21 и дните до 21 съм в болнични, а след 21 съм на работа /така ме водят и така пише във фиша/. На следващия месец всичко това е с минуси и се коригира.  Ако някой е разбрал какво искам да кажа.............евала.  Wink Днес им звънях за пореден път и те не знаят за какво става въпрос само мрънкат за някакво си салдо. Дали ме ощетавят по някакъв начин с тези удръжки и дали цялата тази работа ще се отрази по някакъв начин на промените в заплащането на майчинството след 01.01.2007 г.

Общи условия

Активация на акаунт