как се хранят децата ни

  • 1 804
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 640
Днес гледах предаването "Училище за училището" по БНТ и останах втрещена.
Учителките разказаха как децата обикновено си изяждат полагаемата безплатна закудска, която уви е баничка, кифла и пр, след това приготвения от вкъщи сандвич, отделно чипсове, снаксове и подобни. На практика се ядяло всяко междучасие Shocked

Показаха 10годишни хлапета, кото си купуваха от лафката кроасани и хот-дог, защото не се били нахранили #Crazy. Снимаха как се излива мляко в мивката и как се хранят гълъби с тутманици.

Защо?
Защо нямаме култура на хранене и заща това да рефлектира върху децата ни?

# 1
  • Мнения: 14 133
Старая се винаги да има някакво сготвено ястие у нас за обяд и вечеря. Пък и на градината ги хранят здравословно. Остава тежката задача да създадем трайни навици за качествени храни. ooooh!

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
не разбрах за какво се възмущаваш- че са малки закуските, че децата много ядат или че ядат некачествена храна......  newsm78 не съм гледала

# 3
  • Мнения: 7 640
Не са малки хич закуските- стандартна кифла или тутманик, а и повечето, особено първолаци вече са хапнали вкъщи.
Най-много се учудих как де факто нон стоп се ядяло- цитат на една учителка. Това са празни калории, които обездвижените и без това деца няма къде да изгорят.
Отделно, че се ядат само мазнини и въглехидрати.

В моето семейство винаги се е ядяло на маса, а такива междинни прихапванки - въобще не е имало.

# 4
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
........аз в училище си носех едно малко сандвиче...и това ми беше за цял ден......от лафката- дъвка....обядвах си вкъщи

# 5
  • Мнения: 2 731
Ами как се хранят -нездравословно   Confused.Едно време в училище имаше стол за обяд а сега до колкото знам почти никъде няма newsm78.Поне в училището на племенникът ми няма -организират им да ги водят в един ресторант но пак ядат суха храна  ooooh!.
Друг е въпросът че повечето деца не обичат да ядат супи и манджи  Crossing Arms

# 6
  • София
  • Мнения: 4 865
виктория сутрин яде банан или ябълка, понякога пие мляко. това й е закуската. навън си купува храна само в дните, когато е до 15:30 на училище. обикновено яде сандвич или солети. понякога си носи плод. обядва у дома, когато се прибере.
на мен не ми харесва начинът й на хранене, но пък е по-добър от тъпчене с боклуци през час.

# 7
  • Мнения: 7 640
........аз в училище си носех едно малко сандвиче...и това ми беше за цял ден......от лафката- дъвка....обядвах си вкъщи

а аз закусвах вкъщи полунасила и после обядвах пак вкъщи- манджа, ама нестоплена Mr. Green
А дъвки- Naughty- имах забележки

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Зависи от нас как ще се храни детето. Моята задължително закусва вкъщи. За през деня й приготвям сандвич и плод. Отделно има закуска в училище, отделно й давам по 1 лев на ден. Обядва у баба си, вечеря у нас.

Сандвича го връща в 99.8% от случаите /абе, откровено не го яде/. Плода я карам да си го изяжда и в 99.8% от случаите си го яде. Закуската я прибира в кутията за храна и я връща. Парите ги спестява за списания.  Simple Smile Т.е., тя закусва, в училище яде ябълка, круша или банан, обядва готвено у баба си и чак към 20.30 вечеря. Не купува кроасани, вафли, десертчета и снаксове. Обича само чипс и картофени мечета от боклуците, но досега май не е носила от училище. Аз й купувам чат-пат като си поиска. Така се храни. Аз като родител съм отговорна за това какви хранителни навици ще й създам и дали тя ще има култура на хранене. Ако още от мига, в който се роди закача за детската количка торба снакс какво после да очаквам от нея? Ако вместо нормална топла закуска сутринта, пътьом й купя кроасан, какво детето да направи в междучасието, освен да си купи пак Нестле лайън?

Колкото до физическите натоварвания - пак от нас си зависи. Ако искам тя да спортува - ще я запиша на спорт и ще си дам зор да я водя и прибирам, ако не - мой и на детето проблем.

# 9
  • Мнения: X
Да, на практика ядат нон стоп - майка ми е начален учител и съм виждала с очите си малките какво правят.

Вярно е, че родителят създава навиците, но ако лишаваме непрекъснато децата от вредните глезотийки, очите им вечно ще са там. Така че не трябва да изпадаме в крайности. Моята майка винаги ми е налагала здравословно хранене - манджи никаки междинни яденета, боклуци и т.н, та сега аз толкова съм се отвратила от тая процедура, че изпадам в другата крайност. Пак казвам - не е хубаво, но границата е много тънка. И нека не казваме моето дете си яде всичко, защото почти няма дете, което да не си хвърля закуската от вкъщи, за да си купи нещо от лавката и повечето си изливат айряна. И в този момент не родителят, а учителят е до него да му каже: не!

Абе, отплеснах се, но дано сте схванали какво искам да кажа.

# 10
  • Мнения: 1 937
Вчера в популярно телевизионно предаване, Масларова категорично обеща проверки относно закуските.
Понеже това пряко ме касае, защото имам първокласничка, слушах и си водех записки  Mr. Green
Обясни колко е важно закуските да са в опаковки, на които да е изписано състав, калоричност, срок на годност...
До момента дъщеря ми връща всеки ден, все опаковани тутманици и баници, които и с етикет да бяха, нямаше да са по-качествени.
Пари не давам, слагам плод и сандвич.
Обядва вкъщи.
Не съм фанатик спрямо боклуците, макар че полагам усилия да са сведени до минимум.

# 11
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Според мен въпросът не е в храната, а в скуката. Децата (точно като големите) са ужасно апатични, очакват някой друг да им създава забавления и когато това не става, прибягват до най-близкото - манджата. Нещо да се прави там, да дразни рецепторите...
Въпросът е в духовната бедност на нацията.
Айде и аз, като една редова пенсионерка да кажа,че по мое време  Mr. Green от игра не ни оставаше време да закусваме.

# 12
  • Мнения: 294
Хайде и аз да кажа, че по мое време Grinning и ние ядяхме всякакви "глупости" по време на училище... Имахме стол, в който никой не ходеше, защото яденето беше гадно, а когато беше задължително посещението просто не си ядях яденето. Според мен просто "по наше време" имаше много по-малко изкушения - аз обожавах царевичните пръчици (мисля, че можех да изям по няколко пакета един след друг). Сега за други "джанк фуудс" не се сещам, но нашите деца имат много повече изкушения, от колкото имахме ние - това като първо. Второ до колкото си спомням не ни разрешаваха да внасяме храна в училището (в класните стаи и т.н.), така, че можеше да се яде само в голямото междучасие. Сега не знам как е  newsm78 Синът ми е още в ДГ, но мисля, че и до мен ще стигне този проблем след време.
За здравословните навици за ядене съм съгласна, че трябва да идват от вкъщи, но децата трудно се контролират, затова според мен винаги ще съществува този проблем. Мисля, че ако не се прекалява и ако не вреди на здравето не е много голям проблем.
За обездвижването, мисля, че е лошо, и че ние родителите трябва да правим всичко възможно да научим децата си от малка възраст на физическа дейност, не зависимо каква ще бъде тя. Е, много се разписах.......... Grinning

# 13
  • Мнения: 4 629
Защото хранителните навици се изграждат у децата, когато са малки - на 1 годинка. после променянето им е трудно. Не съм виждала деца по градинките да хрупат плодове - а чипсове, кроасани, зрънчовци....

И освен това не всяко семейство има средствата и времето да готви здравословно. Филията с лютеница е много по-евтина и бърза от една салата например. Тъжно е  Sad

# 14
  • Мнения: 416
Много ми е интересно как да накарам сина ми да хрупа зелени салати и да яде зеленчуци, когато просто не ги иска!

Прилъже се например да хапне едно парченце ябълка и после моментално я изплюва, с домата е същото, както и с повечето плодове и зеленчуци. На теория е много лесно да се говори за здравословно хранене, но реалността е друга - малките дечица май рядко харесват да ядат това, което ние смятаме за полезно.

Какво да кажем пък за това, че почти всяка втора майка съвсем умишлено дроби хляб в манджата. Ето за това се създават лоши навици - в България се яде твърде много хляб, както никъде по света.

Общи условия

Активация на акаунт