каква е идеята на феталната морфология?

  • 2 354
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 401
Ако кажат всичко е наред  - ок,  спокойно си караш бременността. Ако кажат има някакъв проблем тогава какво? Ошашваш се и  нямаш и миг спокойствие до края.  Защо всички настояват, че трябва да се направи?

# 1
  • Мнения: 11 003
Кои са тези всички, които настояват? ФМ е хубаво нещо, но според мен е задължителна само ако караш рискова бременност или си на възраст над 32-33 г. - тогава гледат за синдром на Даун. Но ако има някакъв проблем, по-добре да се види навреме, ако може. Embarassed

# 2
  • Мнения: 3 970
Не питаш сериозно -нали newsm78
Ти кое би предпочела да си бременна и ако има аномалии на плода да го разбереш от рано и да го махнеш или да си караш 9-те месеца да родиш и детето ти да живее няколко часа ooooh!

# 3
  • Мнения: 1 183
Аз съм за ФМ и съм си направила за да съм спокойно Peace

# 4
  • Мнения: 295
За мен е задължителна при всички положения. Няма нищо по-добро за теб и детето ти за това да си информирана за състоянието на бебето. ФМ показва дали няма аномалии на плода, и ако не дай си Боже има решението е главно на майката какво ще реши да прави. Затова и е хубаво да се изисква възможно най-рано. А за синдрома на Даун си има биохимичен скрининг, който може да го засече още преди прегледа на ФМ.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 133
Кои са тези всички, които настояват? ФМ е хубаво нещо, но според мен е задължителна само ако караш рискова бременност или си на възраст над 32-33 г. - тогава гледат за синдром на Даун. Но ако има някакъв проблем, по-добре да се види навреме, ако може. Embarassed

Нищо подобно. Феталната морфология няма много връзка със синдрома на Даун, още по-малко с възрастта. При нея се откриват някакви видими аномалии на плода и смятам, че е задължителна за всяка бременност. Част от тези аномалии са несъвместими с живота и да, в този случай е по-добре да се прекъсне бременността. Обаче има и такива, които след раждането могат да се преодолеят. Тогава жената е подготвена, както и лекарите, които я израждат. Ако се налага могат да се осигурят допълнителни екипи и оборудвне, да е организирано превеждането на бебето в специлизирана болница.

# 6
  • Мнения: 7 914
Кои са тези всички, които настояват? ФМ е хубаво нещо, но според мен е задължителна само ако караш рискова бременност или си на възраст над 32-33 г. - тогава гледат за синдром на Даун. Но ако има някакъв проблем, по-добре да се види навреме, ако може. Embarassed

... след 35 е правилната възраст Peace

# 7
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Ами не всеки е готов да гледа болно дете, а да го родиш и да го оставиш по домове за мен е престъпление. ФМ дава избор на майката да прецени дали е готова да гледа болно дете или не и ако не е, то има начин да преустанови такава бременност. От друга страна ФМ ти дава и възможност да се успокоиш, че бебо е наред и че се развива нормално. Аз лично си направих и БХС и ФМ и не съжалявам. Ако имам второ ще отида пак на същите изследвания.

# 8
  • Мнения: 1 170
Феталната морфология е ехографски преглед, при който се оглежда обстойно плода. Гледа се за евентуални аномалии, деформации и отговарят ли размерите му на седмиците. Прави се в определен период от бременността, за да може да се реагира при евентуален проблем. Често включва и доплер- проследяване кръвотока между плацентата и бебето. Не вреди по никакъв начин нито на майката, нито на бебето!
По мое мнение- абсолютно задължителна!!! Peace

# 9
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
ФМ служи за да отхвърли по-тежките малформации и да скъси пътя до специалиста при по-леките.
Ти какво имаш предвид, преглед на обикновен видеозон или на 3Д?
Хубаво е бебето да се прегледа на ехограф 16-20 седмица - тогава вече се вижда гръбначен стълб, кости, вътрешни органи.
Тоя синдром на Даун всички го предъвкат,  а това не е единствената малформация.
Освен това е невярно, че се случва само на жени над 35.
При проблеми със сърце, бъбреци, и тн, познаването на проблема ще значи веднага след раждането да се вземат мерки за бебето. Да родиш в подходяща болница и бебо да получи нужните грижи, за да оздравее по-скоро.
Моето момченце се роди с цепнатина на небцето, и малко езиче с къса юздичка. Това не се видяло на ехографа, защото на пракитка "липсите" са много малки, но не го видяха и след раждането. 3 дни им казвах че това бебе не засуква хубаво и те ми отговаряха, че не знам да кърмя... (второ дете ми е, първото кърмих без проблем)  newsm78
Като се разбра за този проблем, веднага му сложиха системи и почнаха да го хранят със сонда. После се почна едно лежане по болници и търсене на някой, който въобще разбира от това... Детенцето доста пострада от това, че "светила" изказваха мнение, без да са вникнали в нашия случай...
Чак на 4-ия месец намерихме точния лекар, и то в Пловдив, а не в София.
Ако знаех по-отрано, щях да съм го намерила през интернет. А след раждането бяхме толкова уплашени, като лежах по болници нямах компютър и нет, та не можех да си помогна сама... Мъничкия оцеля с помощта на сайтове на други родители, които са препатили като мен.
Та това ти го разказвам, защото когато вземаш решение се откажеш от ФМ, трябва да знаеш и черното, и бялото... Вярно, че ФМ не е гаранция за хващане на всички дефекти, амниоцентезата също не е гаранция, но поне някои отпадат.
На практика да се откажеш от ФМ означава да си готова да гледаш и дете с увреждане, каквото и да е то.

# 10
А кога всъщност Hай-рано може да се прави ФМ?   И....извинете за невежеството Embarassed  но терминът амниоцентеза не ми е познат  Embarassed , затова - какво представлява точно`?  Thinking

# 11
  • Мнения: 1 170
А кога всъщност Hай-рано може да се прави ФМ?   И....извинете за невежеството Embarassed  но терминът амниоцентеза не ми е познат  Embarassed , затова - какво представлява точно`?  Thinking

Най- рано мисля беше 19 г.с. newsm78 ( лелеее, все едно беше преди 100 години Rolling Eyes ). Идеята е плода вече да е окончателно оформен.
А амниоцинтезата е изследване, при което се взима околоплодна течност и се изследва за хромозомни отклонения. Има 100%- това сигурност на резултата за Даун, но и вероятност от спонтанен аборт. За това и се препоръчва само ако има основание за тревоги.
  bouquet

# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
След поста на firebird, няма какво повече да се добави.

# 13
  • Мнения: 6 164
firebird е права, аз само не разбирам как една майка ще се реши да махне бебе доброволно в 20 г.с. За съжаление тези неща неща не се виждат по-рано.

При мен феталната морфология наклони везните да се откажа от амниоцентеза. След лош резултат от БХС, абсолютно не исках амниоцентеза, на феталната всичко изглеждаше добре и нямаше нужда. Хубавото беше, че тъй като амниоцентезата е високорисково изследване /рискът да изгубиш бебето е 1:10/, феталната морфология не застрашава с нищо. Peace

# 14
  • Мнения: 1 170
firebird е права, аз само не разбирам как една майка ще се реши да махне бебе доброволно в 20 г.с.

Пожелавам ти и никога да не разбереш. Мноооого е тежко, повярвай ми, като ти го казвам от гледната точка на майка, взела това решение доста след 20- та г.с.
За съжаление такива неща се случват и нещото, от което няма нужда е такива риторични въпроси, сякаш престъпление се извършва Peace .

Общи условия

Активация на акаунт