Колко време след захранването се замества кърмене?

  • 3 200
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 742
 Мили мами, съжалявам ако повтарям тема, но не са ми ясни някои върпоси като:
Колко време след като детето е захранено се замества напълно едно кърмене?
Първо кое кърмене заместихте?
Кога въвеждате кисело мляко и бисквити?
А сутрешната и следобедната закуска-след колко време се заместват и те?

Нека сега да поясня - Криската е вече на 6 м 1 седмица и до преди три седмици беше само на кърма. Захраних я с плодово пюре и сега вече сме на млечна кухня. Хапва си пюренца и дори веднъж сдмично и давам пюре с пилешко месо. Но все още хапва по малко и след това задължително се кърмим. Все още нямаме установен режим на храната, тъй като веднъж я яде на обяд, а друг път се сърди и чак за вечеря хапва от кухнята. Така, че не мога да заместя обедното кърмене с пюре. Освен това се страхувам, да не би бързо да напредваме с храната и не смея да разнообразя менюто-все още караме на зеленчукови пюрета-до кога трябва да е така?

Май станаха много въпросите,но колкото й да чета-тия неща не ми се изясняват Embarassed

Благодаря ви предварително  bouquet

# 1
  • Мнения: 438
Значи първо по въпросите:
1) Няма стандартен период, за който можеш да заместиш кърмене - при всяко дете е индивидуално. На Борис му трябваше около месец и 1/2, за да започне да изяжда толкова, че да му стига (иначе педиатърът ни беше казал казал да го постигнем за 1 седмица - 10 дни - пълен абсурд  #2gunfire).
2) Първо заместих обедното кърмене, но после се поинформирах от този форум и реших, че ще му е от полза  Heart Eyes, така че сега пак сме си го върнали.
3) За млякото не мога да кажа, понеже Боби има алергии и тепърва ми предстои да въвеждам (първо козе или овче, понеже не алергизирали  и чак след 1 годинка - краве).
4) За закуските пак важи правилото да се водиш по детето -  т.е. индивидуално е. Поне при нас забелязах, че в 1 момент, когато свикна с лъжицата и се разяде и заместих обяда можех да му заместя много лесно и следобната закуска и сутрешната, но според мен недей да бързаш да му заместваш много кърмения за кратък период (освен ако си нямаш някакви причини, де).
Иначе май си въвела доста неща вече. Не знам дали си чела в библиотеката и в "как върви захранването", но по принцип не е лошо, за да се предпазите от алергични реакции, всяка нова храна да я въвеждаш отделно и постепенно. Това е много важно, потърси повече инфо на тези 2 места.
Много дълго стана, но се надявам да ти е полза. Захранването си е трудна работа  ooooh! , желая ви успех  Hug

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 823
Кърмене се замества,когато детето навърши годинката.Това,ако искаш да кърмиш по-дълго.Иначе е голяма вероятността да намалее кърмата и оттам детето да се откаже да суче.А най-важната храна за детето до първата годинка е кърмата.Другата,т.нар. твърда храна служи за запознаване на различни вкусове и консистенции.А не за наяждане.За мен е безумие толкова малко бебе да се храни храните от млечната кухня,а още повече да се дава месо. Shocked Мами,разберете,че сега не е важно менюто да е разнообразно ,а много БАВНО И ВНИМАТЕЛНО да се въвеждат отделните храни.Какво месо на 6 месеца,е т'ва не мога да разбера. Shocked

# 3
  • Мнения: 1 559

 
1)Колко време след като детето е захранено се замества напълно едно кърмене?
Според препоръките на Световната Здравна Организация до навършването на годинката млечно хранене (с кърма или с АМ) не се замества - първо се кърми, а след около час се предлага твърдата храна (колкото поиска да хапне детенцето).
2) Не съм замествала съзнателно кърмения. При нас около годинката дребният сам си увеличи порциона твърда храна, преди това количествата бяха символични.  Така че имаме 3 хранения с  твърда храна и през останалото време кърмения - колкото поеме Simple Smile
3)Кога въвеждате кисело мляко и бисквити?
В интерес на истината не съм ги въвела още. Добре е да се изчака с въвеждането на кисело мляко след годинката, а пък бисквитите (на какъвто и вариант да се спреш) съдържат глутен. Не знам дали си го въвела, но те съветвам да поизчакаш – да не го въвеждаш в началото на захранването. Добре е да захранваш бавно и предпазливо – с няколко дни пауза между отделните храни и да не въвеждаш едновременно две или повече храни.
4) И закуски не съм замествала – сутрин се кърмим, след което ставаме и закусваме, после пак се кърмим. Следобедната закуска (ако може да се нарече така, при нас има или следобедна закуска или вечеря, мнооого рядко и двете) вмествам между две кърмения нейде следобед (зависи кога спи дребното и дали сме навън).

   Абе пълна свобода при нас – живеем си волно и безгрижно Laughing. Доколко разбирам, само 3 седмици след захранването си записала бебка на млечна кухня. Там с адаптирано мляко ли готвят? Не е добра идея толкова скоро след захранването да преминете на храната от кухнята – така се оказва, че въвеждаш по доста храни едновременно и ако се появи нежелана реакция (не дай си боже, дано не се случва), няма да знаеш коя храна я е предизвикала. Освен това малкото стомахче до скоро е преработвало само кърма (която е изключително лесно смилаема), а да се натовари с толкова много нови храни наведнъж...не ми се струва удачно. А пък и в кухнята готвят с подправки, доколкото ми е известно. До годинката солта не бива да присъства в детското меню, тъй като затормозява излишно незрелите бъбречета.
   
Има ли причина, поради която се стремиш да заместваш кърмения – съвет от педиатъра, връщане на работа, планиране на скорошно отбиване?







# 4
  • София
  • Мнения: 10 825
До 1 годинка млякото трябва да присъства във всяка храна на детето. Ако решиш да заместваш кърмения, за да отбиеш постепенно до към годинка- годинка и нещо (както на правих аз) е хубаво да добавяш адаптирано мляко във пюретата и манджичките.
Колко време след като детето е захранено се замества напълно едно кърмене?
Няма установени правила, води се от детето, то ще си покаже кога е готово. При нас отне 3-4 седмици.
Първо кое кърмене заместихте?
обедното
Кога въвеждате кисело мляко и бисквити?
Бисквити, поне към 9 месец - заради глутена, а кисело мляко - след годинка.
А сутрешната и следобедната закуска-след колко време се заместват и те?
Пак си зависи от детето. Аз заместих по следния ред - обяд, следобедна закуска, второто кърмене (към 10 часа) и останах на две кърмения - сутрин и вечер когато Дани беше на 10 месеца. След това заместих вечерното кърмене за приспиване с АМ (на годинка и 1 месец) и накрая сутрешното кърмене - на година и 4 месеца. По принцип обикновено първо се замества сутрешното кърмене, а вечерното се маха последно, но Дани се будеше много рано сутрин и предпочетох да го кърмя сутрин и едновременно с това да дремна още час Wink

# 5
  • Мнения: 7 605

1)Колко време след като детето е захранено се замества напълно едно кърмене?
Според препоръките на Световната Здравна Организация до навършването на годинката млечно хранене (с кърма или с АМ) не се замества - първо се кърми, а след около час се предлага твърдата храна (колкото поиска да хапне детенцето).

Мама Ели, ако имаШ линк към материял на СЗО, където го пиШе, Ще съм ти много благодарна. Тия дни 4етох техни материяли, на английски, и не видях никъде да пиШе неЩо такова. ПиШе само, да се zахранва след 6 навърШени месеци но да се продължава с 4есто кърмене.

До 1 годинка млякото трябва да присъства във всяка храна на детето.

И zа това Ще бъда благодарна, ако намериШ иzто4ник   bouquet  Аz съм 4ела, 4е трябва да има поне 3 мле4ни хранения на ден.

@Тодорови, аz zахраних на навърШени 6 месеца като zапо4нах на обяд да давам zелен4уково пюре. Въвеждам много бавно, т.е. давам само 1 нов zелен4ук минимум една седмица. За 10 дена някъде стигнахме 190гр, т.е. цяло буркан4е. Оба4е има дни, в които яде само 100гр. Има и дни, в които иzяжда 190гр и пла4е zа оЩе  Crazy  Та zаместих едното кърмене.....но не всеки ден  Mr. Green

# 6
  • София
  • Мнения: 10 825

И zа това Ще бъда благодарна, ако намериШ иzто4ник   bouquet  Аz съм 4ела, 4е трябва да има поне 3 мле4ни хранения на ден.


Тъй като сина ми в момента ми виси на главата, нямам време да ти търся конкретни линкове, но ако погледнеш в библиотеката ще намериш много такива. Информацията в библиотеката е основно от преводни статии и има линкове от къде е взета въпросната статия. Успех. Пък ако не се справиш, довечера ще ти изровя много линкове.

# 7
  • Мнения: 742
Благодаря Ви мами,
няма причина поради, която искам да замествам хранене - за сега имам достатъчно кърма и ми доставя удоволствие да кърмя детето си (повярвайте ми направих невъзможното и успях да премахна добавката от АМ и да преминем само на кърма!) Нашата педиатърка отдавна ми дава съвети да захранвам, но аз така и не я слушам. Започнах захранване по инфо тук във форума и въвеждах по една храна в продължение на една седмица Hug След, което ми обясниха, че щом съм въвела няколко храни-спокойно мога да вземам храна от млечна кухня. Започнах да давам по няколко лъжички зеленчуково пюре - с тази разлика, че всеки ден е различен зеленчука Thinking Първите седмици детето хапваше, но от два дни се сърди и не иска да опита от храната...
Въпросите ми са в следствие на разговор с мамите около мен, които дават почти всичко вече на децата си - а са с месеци по-малки ooooh!

Сори, че стана много дълго и обяснително и съжалявам ако са глупави тия въпроси, но май само вие ми оставате като съветник. Аз съвсем вече се обърках #Crazy

Още веднъж ви благодаря за съветите  bouquet

# 8
  • Мнения: 385
Сори, че стана много дълго и обяснително и съжалявам ако са глупави тия въпроси, но май само вие ми оставате като съветник. Аз съвсем вече се обърках #Crazy

Още веднъж ви благодаря за съветите  bouquet
Много баби хилаво бебе, послушай себе си и бебчо, не се притеснявай излишно, избери си един начин на захранване, или този"лека полека" или бг схемата и давай спокойно! Ние следваме първия начин по препоръка на собствената ми интуиция! PeaceАко следваш различните мнения на майките, ще объркаш и себе и стомахчето на бебчо! Не се страхувай от "глупави въпроси", всички ги задаваме! Добре, че тук има кой да отговаря! Hug Успех!   bouquet

Последна редакция: пт, 03 ное 2006, 17:27 от chochka_nadik

# 9
  • Мнения: 988

И zа това Ще бъда благодарна, ако намериШ иzто4ник   bouquet  Аz съм 4ела, 4е трябва да има поне 3 мле4ни хранения на ден.


Тъй като сина ми в момента ми виси на главата, нямам време да ти търся конкретни линкове, но ако погледнеш в библиотеката ще намериш много такива. Информацията в библиотеката е основно от преводни статии и има линкове от къде е взета въпросната статия. Успех. Пък ако не се справиш, довечера ще ти изровя много линкове.

Всъщност въпросът на Татяна не е без основание  newsm78 да, статитите в библиотеката са преводни, основно от Ла Лече и Бейбицентър, но точно от сайта на СЗО не съм видяла (освен десетте стъпки разбира се) нито един превод в нашата библиотека (може да съм бляла и да съм пропуснала), във вески случай нищо конкретно за захранването от СЗО. И факт е, че във въпросния сайт на СЗО никъде не намерих да не се замества кърмене до годинка (въпреки че пише подробно за изключителното кърмене до шест месеца, кърменето на поискване поне до две годинки  и т.н.) нито пък че другата храна е само за опитване, напротив имаше ориентировъчни количества твърда храна (вярно - максималните количества на хранене, без долна граница, но все пак бая големшки) според възрастта.

http://www.who.int/features/qa/21/en/index.html
http://www.who.int/nutrition/topics/complementary_feeding/en/index.html
http://www.who.int/child-adolescent-health/NUTRITION/infant.htm

# 10
  • Мнения: 4 399
И аз имах подобни въпроси и повечето мнения тука бяха че не трябва да замествам хранене. В крайна сметка всичко е до дете и сама че разбереш кога му е дошло времето на заместването. 10 дена след като започнах да захранвам с пюре от моркови (обедното хранене) достигна около 180 гр. Но продължих да я кърмя след пюрето до момента в който не реших да замествам следващото хранене. Това стана 2 месеца след като захраних. Тогава започнах да давам каши на следобедното хранене и спрях изцяло кърменето на обяд. Междувременно отбих и продължих с АМ. И досега и давам АМ след кашата, макар че изяжда 200 гр каша. На практика не и давам мляко само на обяд и по време на втората закуска, която се състои в малко пресен плод. Мисля да не въвеждам и да не замествам повече хранения до 1 годинка, ако детето не даде признаци че е гладно.

Кисело мляко и бисквитки не съм давала и ще се старая да ги избегна докато детето навърши 1 годинка. За бисквитите може и повече да почака.  Wink

И последно: мисля че за 3 седмици си въвела прекалено много продукти.

# 11
  • София
  • Мнения: 10 825
Всъщност въпросът на Татяна не е без основание  newsm78 да, статитите в библиотеката са преводни, основно от Ла Лече и Бейбицентър, но точно от сайта на СЗО не съм видяла (освен десетте стъпки разбира се) нито един превод в нашата библиотека (може да съм бляла и да съм пропуснала), във вески случай нищо конкретно за захранването от СЗО. И факт е, че във въпросния сайт на СЗО никъде не намерих да не се замества кърмене до годинка (въпреки че пише подробно за изключителното кърмене до шест месеца, кърменето на поискване поне до две годинки  и т.н.) нито пък че другата храна е само за опитване, напротив имаше ориентировъчни количества твърда храна (вярно - максималните количества на хранене, без долна граница, но все пак бая големшки) според възрастта.

http://www.who.int/features/qa/21/en/index.html
http://www.who.int/nutrition/topics/complementary_feeding/en/index.html
http://www.who.int/child-adolescent-health/NUTRITION/infant.htm

Тъй като си цитирала мен, можеш ли да посочиш къде съм написала, че това е препоръка на СЗО?

# 12
  • Мнения: 988
Лейди Чарм, хайде сега пък аз да те питам: къде съм казала, че ти си писала че е препоръка на СЗО? Мисля че малко се объркваш  Simple Smile аз не цитирам хора, цитирам думи. Когато взимам отношение, то е по думите а не по хората. А в постинга си дори не вземам отношение, а побутвам темата защото въпросът според мене не е неоснователен и ме вълнува. В първата част на своя постинг Татяна е писала че не е виждала подобна препоръка в сайта на СЗО и моли за линк - след твоята реакция видях че там е към МамаЕли, а след това моли и теб за инфо.

Хванала съм част от твоя постинг ане на МамаЕли - ами чудо голямо  newsm78 не знам, вярно че много хора използват форума като арена за спорове, но аз не съм от тях и интересът ми към повече информация е искрен. Не смятам че тук е нужно някой да защитава мнението си, просто всички търсим истината.

Ако въпреки моето обяснение намираш все още нещо в постинга ми което да изисква специална реакция - извини ме  Hug точно пък в твоите постинги винаги съм намирала много полезни неща.

Моят въпрос за СЗО си остава открит къмвсички, които имат възможност и желание да помогнат.

# 13
  • София
  • Мнения: 10 825
Лейди Чарм, хайде сега пък аз да те питам: къде съм казала, че ти си писала че е препоръка на СЗО? Мисля че малко се объркваш  Simple Smile аз не цитирам хора, цитирам думи.

Не се обърквам хич. Точно защото цитираш думи и си цитирала мен, затова зададох въпрос на теб.
А на Tatajana съм отговорила ако забелязваш и смятам, че е изчерпателно.


Извинявам се на авторката за изместването на темата.  Hug

# 14
  • Мнения: 7 605
Лейди4арм, наистина не мога да намеря къде до пиШе в оригиналния текст. Ако не те zатруднява, бих се zарадвала ако можеШ да ме посо4иШ  Hug  Не е спеШно, принципно ме интересува.......или някой друг ако може/иска да помогне?  Wink

Общи условия

Активация на акаунт