DVD-RW & DVD+RW?

  • 4 848
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 164
Обяснете ми разликата, моля.
Доколкото разбрах при -RW ако прекъснеш записа, следващия го записва на мястото на първия, а при +RW продължава да записва след първия запис.

Така ли е? И ако е така, има ли изобщо начин при -RW да запазя първия запис непокътнат, или спра ли камерата, автоматично той заминава? newsm78

Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 81
Просто стандарти Simple Smile няма фрапиращи разлики
ето малко инфо:
http://comexgroup.com/storage/dvd.htm
http://comexgroup.com/storage/dvd_formats_war.htm

# 2
  • Мнения: 6 164
Мерси oktavia за линка, там прочетох това:

"Форматът DVD-RW има и негативни страни, обаче те са поне в текущата му спецификация. За разлика от DVD+RW, които позволяват да се добавя информация към вече записаната на носителя, след това да се изтриват ненужната такава и да се добавя нова, данните върху DVD-RW трябва да бъдат записани за една сесия. За да се добави нов клип, например, към старите, данните трябва да бъдат "свалени" на друг носител, подготвени и записани наново наведнъж."

Все още имам нужда някой да ми "отговори на прост български".
Аз все пак пробвах и записах на 4 отделни сесии, не се наслагва едно върху друго, а записва последователно. newsm78 Да не би след самото изваждане на диска от камерата да се "запечата" информацията и вече да не мога да добавям, преди да форматирам диска? А докато е в камерата диска, дори и изключена да стои "отворен"? newsm78

# 3
  • София
  • Мнения: 2 271
Това, което прочетох и аз означава, че при +RW може да се презаписва, а при -RW само да се дозаписва. Wink

# 4
  • Мнения: 81
Мне и при двата стандарта може да се презаписва или дозаписва, записвали сме по този начин стотици дискове в къщи. Според мен - е по стар стандарт от + и не подържа някои допълнителни файлови системи (да не се бърка с файловите системи на ХДД-то), по-големи дължини на имената на файловете, по-високи скорости на запис и т.н.
Най-вероятно самата камера преди да се извади диска извършва процедура по "затварянето" му с цел предпазване от загуба на данни  Thinking

# 5
  • Мнения: 525
Това, което прочетох и аз означава, че при +RW може да се презаписва, а при -RW само да се дозаписва. Wink


ПРАВИЛНО

# 6
  • Мнения: 6 164
Това, което прочетох и аз означава, че при +RW може да се презаписва, а при -RW само да се дозаписва. Wink


ПРАВИЛНО

Глупости.  Crossing Arms Къде пък го прочетохте това?! Tired

Хайде някой, който знае наистина да ми го обясни нормално, а не да се опитва да интерпретира статията.

Октавия, да не би при +RW да мога да записвам, записвам, трия, записвам, трия... Докато ми скимне...
А при -RW само записвам, записвам, записвам, без триене? newsm78 И триенето всъщност е форматирането. Т.е. няма триене?

Не разбирам, "за да се добави нов клип, данните трябва да бъдат свалени на носител, а диска форматиран..."

Аз все пак записах 4 пъти. И още мога. Не съм форматирала.

Става въпрос за минидиска в камерата -RW, който може да се записва и от двете му страни. Ако има значение изобщо...

# 7
  • Мнения: 81
Октавия, да не би при +RW да мога да записвам, записвам, трия, записвам, трия... Докато ми скимне...
А при -RW само записвам, записвам, записвам, без триене? newsm78 И триенето всъщност е форматирането. Т.е. няма триене?
Не разбирам, "за да се добави нов клип, данните трябва да бъдат свалени на носител, а диска форматиран..."

Аз все пак записах 4 пъти. И още мога. Не съм форматирала.

Става въпрос за минидиска в камерата -RW, който може да се записва и от двете му страни. Ако има значение изобщо...

Гледай сега - "За разлика от DVD+RW и DVD-RAM, които позволяват да се добавя информация към вече записаната на носителя, след това да се изтриват ненужната такава и да се добавя нова, данните върху DVD-RW трябва да бъдат записани за една сесия. За да се добави нов клип, например, към старите, данните трябва да бъдат "свалени" на друг носител, подготвени и записани наново наведнъж."

Точно това не е верно, или поне не е написано достатъчно добре. И при DVD-RW можеш да запишеш сесия след това да добавиш друга и друга и .... Докато при DVD+RW и DVD-RAM можеш и да изтриеш определена сесия. Дори при DVD-RAM форматиран по специален начин и с определена програма можеш да го ползваш като хард диск, да триеш и записваш каквото и когато решиш. DVD-RW това не го позволява, ако искаш да изтриеш дадена сесия, трябва да изтриеш всичко.
"за да се добави нов клип, данните трябва да бъдат свалени на носител, а диска форматиран..." - това може да е така при камерите, определено от фърмуера, но при компютрите не е така Simple Smile

quote author=Misty link=topic=136729.msg2588968#msg2588968 date=1161812293]
Октавия, да не би при +RW да мога да записвам, записвам, трия, записвам, трия... Докато ми скимне...[/quote]

Е не точно докато ти скимне, двд-тата имат в идеалния случай 10 000 цикала за презапис определен от производителите. Обикновенно "умират" много по рано Simple Smile

Каква ти е камерата все пак ?

# 8
  • Мнения: 929
камерата ми е с мини DVD-R/-RW/-RAM. при DVD-RW не може да се трие информация и това е малко кофти, защото често се случва да натисна бутона за запис без да искам правя запис от няколко секунди и после немога да го изтрия - направо ме е яд, трябва да запиша целия диск да прехвърля информацията на компютъра и чак тогава да трия; но пък ме посъветваха да ползвам дискове с "-" - били по добри ThinkingНезнам вярно ли е! но определено и тези с "+" си имат своите предимства

# 9
  • Мнения: 220
Това намерих по въпроса,дано ти е полезно  Sunglasses

DVD-R

Този стандарт е аналог на CD-R и е естествено продължение на матричните DVD носители. Разработен е през 1997 г. от Pioneer. Първоначално е с размер 3,5 GB, който впоследствие е увеличен до стандартните 4,7 GB. Самият стандарт е разделен на два подстандарта. DVD-R(A) (professional Authoring) е първоначалният вариант, който е разработен за професионална употреба. По-късно е разработен и DVD-R(G) (General) за масова употреба. Двата подстандарта ползват различна дължина на вълната на лазера, като дискове от даден подстандарт не могат да бъдат записвани в устройство от другия. DVD-R(A) разполага с възможност за защита от копиране и поддържа регионални настройки.

DVD RW

При презаписваемите дискове разнообразието от стандарти е най-голямо, като за съжаление няма голямо съвместителство между тях.

DVD-RW (известен още и като DVD-R/W и DVD-ER) е продължение на DVD-R в посока многократно презаписване. Размерът му е 4,7 GB. Разработен е в края на 1999 г. отново от Pioneer. Както и стандартния CD-RW, за да се изтрие дадена информация трябва да се изтрие целият диск.

 

DVD+RW (известен още и като DVD+R) е разработен от Sony, Philips и HP през 2001 г. като алтернатива на Pioneer. Изграден е на основата на CD-RW технологията и има много голяма съвместимост с нея. Размерът му също е 4,7 GB. Предимството му пред DVD-RW е възможността да се трият и записват малки по обем данни, т.е. за да се изтрие дадена информация не е необходимо да се трие целия диск. Съвсем наскоро вече се появиха и двустранни презаписваеми дискове от този стандарт.

 

DVD-RAM е стандарт, който позволява презаписване от около 100 000 пъти за разлика от горните два стандарта, при които презаписването е около 1000 пъти. Използва различна дължина на вълната. Несъвместим е с DVD-Video и DVD-ROM устройствата и изисква специфичен собствен хардуер. Огромното му предимство е, че позволява копирането и триенето на файлове в реално време, все едно това се прави върху харддисск. Също така позволява двуслоен и двустранен запис, при което се достига максималния физически капацитет на диска.

# 10
  • Мнения: 97
........



Виждам, че има разбиране по въпроса! Та да поставя допълнителен - относно записването на двуслойно ДВД? То ясно , че се минава през Decrypter , все още, а после? Не искам Shrink, а директно ( нали писалото е Double Layer) . Ъ????

# 11
  • Мнения: 1 517
DVD - RW: можеш да записваш, да спираш и после пак да записваш, но ако решиш да триеш, изтриваш целия диск, т.е. всички записи. А при DVD +RW можеш да си изтриеш само част от записа.
Не съм сигурна дали твърдението ми е вярно, но мисля че това е разликата.

# 12
  • Мнения: 220
DVD - RW: можеш да записваш, да спираш и после пак да записваш, но ако решиш да триеш, изтриваш целия диск, т.е. всички записи. А при DVD +RW можеш да си изтриеш само част от записа.
Не съм сигурна дали твърдението ми е вярно, но мисля че това е разликата.

Мммм,даааа.Вярно ти е твърдението и ясно го пише 2 поста по горе....ама кой да четееее Thinking

# 13
  • Мнения: 1 517
Мммм,даааа.Вярно ти е твърдението и ясно го пише 2 поста по горе....ама кой да четееее Thinking

Четох, бе   Embarassed , ама моето е по-семпло написано, като за индианци и по-се разбира  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 6 164
Каква ти е камерата все пак ?

Sony. Може да се трие само последния клип/снимка и то непосредствено след записването.
Но това го пише и в упътването, като не се упоменава изрично, че се случва при -RW, което ме навежда на мисълта, че е от камерата, не толкова от диска, защото тя работи и с +RW.
Като взема + ще се разгадае мистерията веднъж завинаги.

Благодаря ви!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт