Вегетарианство и хемоглобин?

  • 3 029
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 495
Не сме вегетарианци - нито ние, нито детето, но въпросът ми е породен от това, че малкият палавник /1,8 г./ вече 1 месец не е ял месо, нито самостоятелно, нито в ядене, яйца също отказва, независимо под каква форма съм ги замаскирала, яде САМО сухари, царевични пръчици и обикн. бисквити - всичко друго отказва.....  ooooh!
затова условно го наричам "вегетарианец"   Sad
Моля мамите на истински вегетарианчета да споделят нямат ли проблеми с нисък хемоглобин /на децата/ и ако да - как го решават  Thinking

Последна редакция: вт, 24 окт 2006, 14:27 от Есмералда

# 1
  • София
  • Мнения: 38 209
Има един сироп в аптеките на Лечител, билков за повишаване на хемоглобина на бременни. Може с него да пробваш...
Също така спанак и коприва.

# 2
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Виж сега какво ще ти разкажа...
Ние също не сме вегетарианци. Но щерката мрази месото. Откровено си го мрази и избягва. Даже и под заплаха - пак не яде. А синчето си е мръвкар и то класически.
Септември им правих профилактични кр. изследвания. Хемоглобинът на щерката беше по-висок  Shocked. И такъв си е от бебе. Винаги когато съм се притеснявала, че нищо не яде, съм й пускала изследвания. Хемоглобин - супер висок  #Crazy

Така, че споко. Може да е период и после да пожелае да хапва месце.

# 3
  • Мнения: 495
Дилянка и Шани, много ви благодаря, дано и др. мами се включат   bouquet
не ще  нищо готвено, независимо дали е супа или запечено, и на заведение го водихме....., това го казвам по повод копривата и спанака  Sad
а за хемоглобина - от малък му е нисък, наследство му е от мен......  ooooh!
затова съм се притеснила ужасно  Cry

# 4
  • Мнения: 639
Мила Есмералда,-ние сме семейство вегетарианци и друг път съм писала в подобни теми.Малката ми дъщеря не е вкусвала месо през живота си ,даже и преди това ,защото и аз съм вег.Но яйца ,мляко ,сирене,кашкавал,много и различни  ядки ,мед,различни зърнени продукти,плодове и зеленчуци -това е нейната храна и нашата също.Никога не се е разболявала ,не е пила антибиотик,калена е и е супер енергична и дива.При изследвания на кръвта профилактични ,не са намирани отклонения по никакви показатели.Знам ,че у нас все още на децата вегетарианци се гледа като на нездрави или лошо гледани деца,но това е една утопия,която съм сигурна с годините ще отшуми.Лошото е, че и педиатрите в повечето случаи са от старата школа,които не искат да приемат новите неща и гледат като коне с капаци да изписват само антибиотици и да тъпчат децата уж с полезна храна.Както и да е - важното според мен е детенцето да се храни разнообразно и с възможно повече прясна храна за да е здраво.Ще се радвам ако съм ти била полезна .Ако имаш още въпроси с удоволствие ще отговоря.  bouquet

# 5
  • Мнения: 495
важното според мен е детенцето да се храни разнообразно и с възможно повече прясна храна за да е здраво.
Благодаря ти, Неви   bouquet
мда, за разнообразието, но малкият вагабонтин  Simple Smile иска само суха храна
педито каза, че сигурно е заради зъбите - да си чешел венците
предлагам му всеки ден различни неща, и то по няколко вида, резултатът е един и същ....

# 6
  • Мнения: 144
Нали не мислиш, че месото е единствения и незаменим източник на желязо!? Не ям месо от 9 години, не смятам и на бебчо да предлагам засега, само ако пожелае и то по-късно.
Спанак, коприва, броколи, зърнени храни , плодове и т.н. са богати на желязо.
Детенце най-добре си знае какво да яде!

# 7
  • Мнения: 495
Нали не мислиш, че месото е единствения и незаменим източник на желязо!?
о не, просто съм информирана кое в какво количество и къде се съдържа и доколко се усвоява, нищо повече........
благодаря ти все пак

# 8
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ох, ако знаеш как ти завиждам. Как ми се ще и моите деца да не искат месо, ама са едни мръвкарки...  Tired Хич не ме притеснява хемоглобина. Аз например съм вегетарианка, а хемоглобина ми е 150  Wink

# 9
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Търсех нещо в интернет и случайно попаднах на интересна информация по темата, която ще копирам...

Добър начин за недопускане намаляването на железните нива в организма е спазването на балансирана вегетарианска диета с достатъчен прием на желязо. Повечето хора погрешно смятат, че вегетарианците са по-застрашени от различни хранителни дефицити. Това обаче не е вярно. Редица проучвания показват, че желязодефицитната анемия не е по-честа сред вегетарианците, в сравнение с общата популация. Причина за това е, че вегетарианската диета включва храни богати на желязо и витамин С. Ако количеството на желязото се изрази в mg / 100 калории се вижда че някои от вегетарианските храни са много по-богати на желязо в сравнение с месните храни.

Храна Желязо в mg / 100 калории 
Спанак 5.4
Леща  2.9
Броколи  2.1
Сушени смокини 1.6 
Хамбургер 0.8
Пиле (печено) 0.6
Свинска пържола  0.2
Сухо мляко  0.1

                         Препоръчваните дневни нужди от желязо са 10 mg за мъже и жени в менопауза и 15 mg за останалите групи. Добър източник на желязо са бобовите храни, тъмно зелените листни зеленчуци, меласа, булгур, сини сливи и мн.др. В храносмилателната система обаче се абсорбират едва 2-20 % от постъпващото желязо. За повишаване на усвояването му се препоръчва прием на плодове и зеленчуци богати на витамин С при всяко ядене. Такива са цитрусовите плодове (грейпфрут, портокал, лимон, мандарини), ягоди, боровинки, пъпеш, манго, киви, папая, диня, листните зеленчуци, броколи, брюкселско зеле, карфиол, гулия, картофи, сладък пипер, домати.

Друг начин за повишаване абсорбицията на желязо е избягването на кафе и чай. Установено е, че кафето намалява абсорбцията на желязо с над 39 %, а чаят над 64 %. Смята се, че това се дължи на танина и някои други субстанции, които образуват комплекси с желязото и блокират всмукването му от лигавицата на стомашно-чревния тракт. Това се наблюдава, дори когато кафето е изпито 1 час след хранене. Добавянето на мляко към кафето още повече намалява абсорбцията на желязо. Така че по-добре се насладете на чаша портокалов сок, вместо на кафе. Ако все пак не можете без кафе, изпийте го най-малко 1 час преди ядене.

Калцият в храните, но най-вече в хранителните добавки също подтиска усвояването на желязото.

# 10
  • Мнения: 4 392
Дъщеря ми наскоро също ме побърка, като изкара около 2 седмици само на сухоежбина. В този момент видях наяве положителните страни на това, че никога не е опитвала царевични пръчици, бисквити и подобни. Избра си няколко вида храни и искаше само тях: мляко, банани, грозде, черен хляб, пълнозърнести макарони, сирене и маслини. И аз се бях притеснила, но мамите тук ме успокоиха.
Наистина при нас зъбите бяха проблем, така че педиатърът ви може би е прав. Peace При нас бяха четири кътника един след друг.  Laughing
Давай му каквото му се яде, но гледай да му ограничиш нездравословната храна.
Белият сухар можеш да замениш с ръжен, а вместо 'Зрънчо" да купиш диетичните Трохо и Царевин.
Племенникът ми пък като беше долу- горе на същата възраст като детето ти, изведнъж спря да яде месо, въпреки че дотогава беше страшен месоядец. (Направо се разтреперваше, като види салами, пържоли и кебапчета.)
И до ден- днешен (вече е на 6 години) не понася месо, и само да го усети "замаскирано" , се почва голямото плюене! ooooh! Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт