Няколко въпроса за елдата

  • 934
  • 14
  •   1
Отговори
  • In the jungle out there..
  • Мнения: 1 252
Здравейте!
Вчера купих елда, изчистих я, изсуших я на фурна и я прибрах.

1) На пакета пише, че трябва да ври 20 минути. При положение, че съм я накиснала от предната вечер и гледам, че доста е набъбнала и се е разпукала, наистина ли трябва толкова много време да ври?
2) Как мислите, мога ли да я давам без да я правя на брашно или да я пасирам? Така или иначе, почти всичко мачкам с вилица, без да пасирам, а малкият лапа, та му плющят ушите Mr. Green Дали ше му понесе стомахчето цели зрънца, или ще излязат в същия вид newsm78

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Щом е накисната, увира по-бързо - вари си я на вкус до омекване.
За вашата възраст ми се струва, че е по-добре да е добре смачкана или да я смелиш и тогава да направиш каша. Може да опиташ да видиш как ще му се отразят всичките начини - но наистина мисля, че само намачкана на зърна ще си излезе по същия начин Grinning

# 2
  • Мнения: 61
Защо не пробваш да пасираш вече сварената елда?

И ние си варим такава . Става доста мекичка и няма да е проблем за пасатора.

Понататък давай и малко цяла.

# 3
  • Мнения: 2 897

Вчера купих елда, изчистих я, изсуших я на фурна и я прибрах.

Задължително ли трябва да се суши на фурна?Не съм я приготвяла до сега и за това питам Thinking

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз не съм препичала никой вид зърна - сурови си ги правех.

# 5
  • Мнения: 2 897
Аз не съм препичала никой вид зърна - сурови си ги правех.
И на опаковката не пише нищо за печене newsm78Тук някъде го четох,но не мога да го открия...

# 6
  • Мнения: 61
Най вероятно елдата и другите зърна се прeпичат на фурна, за да бъдат смлени и направени на каша.

Внашия случай направо вараим.

А знае ли някой как точно действа на стомаха и храносмилането въобще newsm78

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
И на опаковката не пише нищо за печене newsm78Тук някъде го четох,но не мога да го открия...
Чела си го в темата за домашни каши и пюрета Grinning
Действително според нея зърната (ориз, елда или каквото там) се изсушават на фурна, смилат се и после с готовото брашно се вари каша - увира доста бързо, т.к. зърното е дефакто опечено. Предварително се накисва брашното, за да се усвоят полезностите по-добре.

Може, разбира се, просто да се свари и пасира/намачка.

Елдата съдържа много желязо и изобщо е полезна. Аз така и не свикнах с миризмата й, детето не я яде няколко пъти и изобщо спрях да я правя... в Русия и бившите републики много я тачат за каша.

# 8
# 9
  • София
  • Мнения: 2 162
Аз купих готово елдино брашно. Но и Роси не я обича много. Аз обаче съм си втълпила, че трябва да се изяде това, дето съм го купила. А и се надявам, че с нея ще оправим хемоглобина без да въвеждаме месо. Има ли обаче начин да й подобря вкуса. Освен с плод може ли да й слагам зеленчук.
А какво мислите за готовите каши от елда- гледам, че много ги хвалят във форума?

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 846
На мен елдата на нищо лошо не ми мирише newsm78. Може да се смесва с всичко, аз лично давам каша вечер, смесена с плодово пюре. Предпочитам домашни каши пред купешки. Смятам, че плюсът им е единствено бързото приготвяне.

# 11
  • Мнения: 1 030
Аз преди години съм правила елда за себе си. Тогава още не се продаваше в БГ и ми носеха от Украйна и Русия. Руснаците, които много я ядат, не я препичат - тя е с много тънка ципа и лесно увира. Според мен, може да се пасира, след като се свари, ако е за малко дете. А за по-големичките - може да се свари, да се прибави задушен лук с вода и зехтин и се може да се поднесе с извара, става много вкусно, сигурно и със обезсолено сирене ще става.

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Руснаците, които много я ядат, не я препичат - тя е с много тънка ципа и лесно увира.

Абсолютно е така - просто рецептите за бебета от домашно приготвено брашно са на тази 'технология' базирани. И ориза обичайно не го препичаме, преди да го сготвим за нас си Grinning
Затова и писах по-горе, че всички варива за каши могат вместо да се препичат-мелят-варят, да се сварят и пасират, никакъв проблем. Единствено метода с препичане и накисване от предния ден спестява време (работиш 1 1/2 часа и имаш брашно за цял месец, от което става каша точно за 3 минути), а накисването помага за усвояване на ценни вещества.

Впрочем, тези, които избират да варят зърното (каквото и да е то) и после да пасират (без предварително препичане и мелене), да знаят, че ако го накиснат от предната вечер - също е по-полезно. Започват процеси на покълване (ако не е твърде обработено преди пакетирането) и тъй с един куршум - два заека се трепят.

Елдата върви с всичко - като ориза. Може със сладко (плод) или солено (месо, зеленчук).

# 13
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Щом си ги накиснала и те са се разпукали и набъбнали, значи си ги изпекла и са  готови......но можеш да ги пуснеш за малко, да се стоплят.......Когато елдата е зелена, не се разпуква , дори три дни да се кисне......изобщо не се разпуква- покълва

# 14
  • Мнения: 1 097
И аз взех вчера елда, да имам като почна да давам каша.
Обаче незнам с какво да я смеля  Rolling Eyes Кафемелачката е приспособена за черен пипер  Sick С Блендера на робота дали ще стане  newsm78 Или с пасатора на сухо ..  Rolling Eyes
А ако накисна зърната цели вечерта, после със същата вода да ги варя нали?

Малко повечко въпроси станаха, ама и аз от форума се запалих по тая Елда  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт