За и Против любима играчка

  • 1 353
  • 23
  •   1
Отговори

Анкета

Одобрявате ли детето да си има любима играчка?

Опции:

  • Мнения: 281
Когато решихме сина ни да ходи на ясла, аз целенасочено започнах да му давам едно плюшено мече всеки път като си ляга. Бях чула, че ако си има любима играчка, детето по-лесно понася раздялата с родителя и се чувства спокойно, защото носи със себе си нещо от дома. Сина ми доста заобича мечето си (но не прекалено- в смисъл че безпроблемно заспива и без него). Сутрин си го носи в яслата, после си го прибираме. Лелите казват, че е хубаво детето да си има любима играчка. Само че аз се сетих как например се отказвахме от биберона (с мнооого рев  Crazy) и се замислих и за отрицателните страни на прекалената привързаност към даден предмет  newsm78 (пък било то и играчка Heart Eyes)

Иска ми се да чуя мнението и ви по този въпрос. Hug

# 1
  • Мнения: 6 461
Нека си има любима играчка ,нямам нищо против обаче на Тошко всички играчки са му любими и сутрин като тръгва за градина се чуди коя да вземе Laughing

# 2
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Нека си има любима играчка ,нямам нищо против обаче на Тошко всички играчки са му любими и сутрин като тръгва за градина се чуди коя да вземе Laughing
Peace
А у нас едното като си вземе някоя играчка и другото веднага и то я поисква. И започа "женски" бой с дърпане на коси, драскане, хапане и писъци Crazy

# 3
  • Oslo
  • Мнения: 659
Твърдо ЗА. Тя олицетворява за детето връзката с дома и майчината топлина. Във всеки момент когато се сети за тях и му домъчнее в яслата, гушкането и е вид успокоение за него. И по това какво се случва с играчката в яслата може да се правят изводи за степента на адаптация- обикновенно когато децата се почувстват в свои води в групата престават да я търсят. Често още с влизането я захвърлят на килима или си я прибират в шкафчето. Тогава носенето и става ненужно.

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Не може да има 'за' и 'против'.
Казват учените глави, че е нормално да развие детето привързаност към играчка/одеало/нещо си, но е също толкова нормално и да не развие.
Мая е от вторите, така и не разви особена привързаност към някоя играчка. Има 10-ина по-предпочитани, но не и любими.
Когато тръгна на ясла, също я поощрявах да взима играчка със себе си, за да се чувства по-добре, но я оставях сама да избере коя ще носи този ден - сутрин я питах 'Кой ще вземеш с теб в яслата днес?' (евентуално изброявах някои) и тя сама казваше или взимаше играчка по избор.

От друга страна даже е добре, че няма предпочитана любима играчка, че ако се случи драма - да се изгуби, развали или каквото там, щях да се видя в приключение... чела съм разкази на майки тук за такива преживявания.

# 5
  • Мнения: 281
............................

От друга страна даже е добре, че няма предпочитана любима играчка, че ако се случи драма - да се изгуби, развали или каквото там, щях да се видя в приключение... чела съм разкази на майки тук за такива преживявания.
И мен ме притеснява точно тази възможност да се стигне до подобна драма на по-късен етап  Thinking

# 6
  • София
  • Мнения: 3 688
и Светльо обича всичките си играчки,сутрин взима някоя произволна за яслата:)
От другата седмица ще остава да спи там и ще му едно момченце Бобо което се подвизава засега в леглото му,но немога да кажа че неможе без него:)

# 7
Синът ми си имаше любима играчка, наричахме го Сънчо и си спеше с него. От около година,обаче не му обръща голямо внимание и въпреки че Сънчо продължава да спи в леглото му, синът ми вече може и без него. Той се чувства голям и съвсем естествено го интересуват друг вид играчки и книжки. Просто детето ми расте и любимата играчка вече не е толкова важна. А и понеже интересите му в момента са най-разнообразни , мисля, че няма да й намери заместител, а Сънчо ще си остане спомен от ранното му детство. Иначе винаги като пътувахме някъде, го мъкнехме с нас, а ако случайно го забравим, измисляхме приказка за това, къде е сега и какво прави и всичко беше безпроблемно.  

# 8
  • Мнения: 8 505
Дъщеря ми има една,с която заспива.Слезе ли от леглото,не и обръща никакво внимание,макар да я вижда.

# 9
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Нито съм За, нито Против.
Ако Нели си има любима играчка- не виждам защо трябва да съм против или да правя нещо по въпроса. Единствено, което бих направила, е да се опитам да намеря същата играчка за резерва.
Моята дъщеря няма конкретна любима играчка. Пред определен период ги сменя и определя кое ще спи при нея. И само то има това право през този период.

# 10
  • Мнения: 2 700
Погледнато от моята камбанария - ЗА. Моята дъщеря има(ше) любим динозавър, с който й беше (е) приятно да заспива, но не е развила прекалена привързаност към него. С течение на годините се е случвало да го подменя и с други плюшени говедца /за разнообразие и по нейно желание/, както и се е случвало да не заспива въобще с играчка.

# 11
  • Мнения: 2 567
Не съм била твърдо против, но не съм и насърчавала подобна привързаност.

Винаги съм имала за пример моята по малка сестра, която имаше един парцал, който е бил някога кордела. Не можеше да заспи без това нещо и то се носеше навсякъде, където ходехме. Това нещо продължи докато стана поне трети клас. Още си спомням развяващия се, вече захабен парцал около нея.

Сега обаче тя вместо да има поуката от собствения си опит допусна дъщеря и да се привърже към нещо наречено "котетата". Това са едни ръкавици от велур, обшити с много косми.
Без тях племенницата ми, която е почни на 4 години не само че не може да заспи, но само това нещо по принцип я успокоява. Вечно и е в ръцете и за капак се оказа, че то си има вече цяло семейство. Това са нейните любими "играчки".
Ако не дай си боже тези вече четири на брой ръкавици не са в наличност по всяко време на деня и ноща, става ужасна истерия. И сестра ми вместо да направи опит да я отучи от това тя допълнително я подстрекава като и разказва истории, от рода на тази, че забравеното коте примерно е таткото и то стои да пази дома. Ако тази история не мине багажа се стяга и се прибират директно при липсващото "коте".

Точно заради подобен род привързаности и истерии не допуснах моята щерка да има чак толкова любими играчки.
Естествено като всяко дете е имала по любима от други играчка, но нейните фаворити никога не са оставали такива за дълго време  Laughing

# 12
  • Мнения: 46 437
Гласувах със ЗА, въпреки, че София си няма любима играчка, всяка вечер като тръгне да ляга, казва с кое ще спи, има 2, които избира най-често, но ако не ги види не прави проблем.

Ако детето се привърже към някоя, няма да имам нищо против, но ако не прояви интерес, не бих я насочила аз кое да избере.

# 13
  • Мнения: 1 001
ЗА. Александра си няма такава, а Никола се подвизаваше една седмица с ко;ичка, а сега е с малко (от ключодържател) мече. В къщи "забравяме" за него, а в детската май му дава "увереност, че Мама или Тати ще дойдат"  Cry

# 14
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
нито съм ЗА, нито против...   Whistling
Вече болезнената привързаност към дадена играчка (предмет) би ме накарала да гласувам: Против!

Моите деца си нямат любима. По-скоро става същото, като при РЕНИ.

Виж, обаче аз съм имала. Един заек и едно детско одеало (отдавна станало като парцал и наричано от мен:"дацето"), но ако сега отнякъде си го намеря, "няма да му простя"  Twisted Evil. Заека е наличен, но нямама никакви асоциации към него вече  Confused. Боже - колко инцекции е понесъл  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт