Изплащане на болнични

  • 446
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Здравейте!Подобна тема имаше вече в форума, но тъй като несъм на "ти" с тези въпроси питам отново.
Та значи, бременна съм в 5 месец и почти от началото на бременноста ми / 1- 2 месец/съм в болнични и не ходя на работа.
От тогава си получавам обезщетението в размер на 123лв, което е някъде 80% от мин.работна заплата от 160лв.
Обезщетението не трябва ли да бъде 90% от мин.работна заплата или това е само в случай когато се ползват майчински?
Няма кого да питам, а когато си зададох въпроса към счетоводството на фирмата ми казаха че това ми се полага. Забравих да кажа, че имам 2 години и нещо трудов стаж.Благодаря Ви!

Последна редакция: ср, 18 окт 2006, 18:07 от МаргаритаЕ

# 1
  • Мнения: 679
И аз съм в болнични от началото на бременността, но за разлика от теб съм получавала най-много 115 лв., което ми изглежда нереално, но във фирмата са такива дебили, че просто не ми се иска да правя скандали и да си тровя нервите с тях.
Иначе обещетението е 80 % от заплатата, а после по новия закон 315-те дни, 45-те  от които преди раждането се заплащат 90 %.
И аз не съм много наясно, надявам се да не те объркам повече, и предполагам че други мами ще ти отговорят по-подробно.
Пожелавам ти леко и безпроблемно бременеене Simple Smile

# 2
  • Мнения: 21
Благодаря ти!Лека и спокойна бременност на теб! Simple Smile

# 3
  • София
  • Мнения: 3 064
Да, болничните се изплащат 80% от заплатата. После майчинските 90% от брутното заплащане средно за предните 6 месеца, т.е. ще включи болничните. Това, обаче, за теб няма да има значение, защото майчинството не може да е по-малко от МРЗ или както сега се нарича.

Общи условия

Активация на акаунт