Педагогическо захранване - моля за съвет от мами с опит

  • 531
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 326
Здравейте!
И ние стигнахме вече до момента на захранване. Като четох статиите в библиотеката попаднах на руската схема за педагогическо захранване. Определено доста различен подход от всичко, което знам по въпроса. Мисля да приложа доста от нещата, описаи в статиите, но имам няколко въпроса как точно става това захранване на практика. Прочетох и това, което намерих с търсачката, но не намерих отговор на всичките ми въпроси. Моля за малко помощ и съвет   bouquet
Как точно се започва това захранване? Как трябва да изгежда храненето на бебо примерно през първия месец? Дали пак трябва да въведа примерно само 4 храни за месеца или като храненето става с микродози, които са на практика нищожно количество може бебо да опита и повече неща. newsm78 Какво точно храни давахте в началото? Дали трябва да му давам да опитва само на обед или на обед и на вечеря.
Забравих да кажа, че сме изцяло на кърма. Вода не пием. До сега сме изяли една лъжица картофено пюре. Облизва с удоволствие парчета ябълка докато ние ядем на масата, за да са му заети ръцете и да не ни бърка по чиниите Crazy. Абсолютно е немислимо ние да ядем и той да не е с нас на масата и поради тази причина се замислям за педагогическо захранване.
Ще съм много благодарна за съвети и насоки.

# 1
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Сваряваш един картоф, намачкваш с малко кърма , гребваш на върха на лъжичката и предлагаш.........ако го хареса даваш още няколко пъти по малко.........и готово- бебето е захранено....На другия ден пак даваш малко повече.......ако му хареса заместваш едното хрнене с пюре..........после към картофа прибавяш малко морков......и така нататък, не е толкова сложно.бебето е на добра възраст.......успех  Grinning

# 2
  • Торонто
  • Мнения: 837
Аз не съм захранила още но чета по въпроса - нали не трябваше да се замества хранене преди годинката?

# 3
  • Мнения: 414
Това с пюрето и лъжичката не е педагогическо захранване. То си е обикновено нормално захранване (или късно както му викат в БГ). Аз захраних Ани педагогически, т.е. нищо не съм й мачкала, а каквото докопа и каквото има от нашата храна и чинии с пръстчета - грахчета, морковчета, абе каквото има там. Или просто съм й давала в ръцете нещо - парче банан, круша, парче картоф, коричка хляб, ябълка, домат, каквото става за държане с ръце и го намериш подходящо за твоето дете. Смуче, ближе, каквото влезе, влезе. Това всичкос е случи на 7 месеца, до тогава не проявяваше интерес. За справка - не се е давила, ако някой го притеснява това, но все пак не съм я оставяла без надзор  Wink. По-късно (след годинка) вече й поверих и лъжицата заедно с купичката с манджа и започна да си яде всичко (гледаш да е по-гъстичко де, да не е например супа, че нищо не стига до устата ако е течно). Под "всичко" разбирам 2-3 лъжички от нещото, което е в купата, преди да започне да си играе. Колкото изяде - толкова.  Понякога е изяждала и по 2 купички де, ако й е много вкусно. Само навън се опитвах да я храня аз, тя вкъщи не дава аз да държа лъжицата, навън се забаламосваше и успявахме да опазим "чиста" ситуацията  Wink
Не е яла никакви бебешки пюрета (нито купешки нито домашни), никакви бебешки каши. Предлагала съм и това, но не ги иска.

# 4
  • Мнения: 2 614
Аз не съм захранила още но чета по въпроса - нали не трябваше да се замества хранене преди годинката?
По принцип така съветва СЗО, но винаги крайното решение го взима майката. Аз не съм заместила кърмене, защото така съм преценила за правилно за моето си бебе.
До 1 година, твърдата храна е с опознавателна цел за бебето Simple Smile Но понякога има форсмажорни обстоятелства, които налагат заместване на кърмене. Например работата на майката.
Да не разводнявам темата на kony, защото аз не съм захранвала така и не мога да и дам съве или препоръка!

# 5
  • Мнения: 6 243
Kony, от два дни с еопитвам да изровя една стара тема на Деметра, за която съм сигурна, ч еще ти е интересна, и търсачката все не работи. Най-накрая успях, ето я:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=66242.0
Дано там да намериш нещо това, което ти е нужно като опит. Аз лично не съм практикувала 4педагогическо захранване", но след захранването на дете № 1 и дете № 2, ако има дете № 3 сигурно така ще направя.

# 6
  • Мнения: 326
много благодаря за отговорите. Ще видим как ще тръгне нашето захранване. За момента препочитаме да бъркаме по чиниите на масата, да пипаме храната. Май още сме далече от идеята, че храната става и за ядене  Laughing

# 7
  • Мнения: 532
Здравей,
на мен също много ми харесва идеята за педагогическо захранване. Струва ми се толкова естествено и най-логичното.
Няколко неща ме спират:
-пустия му страх,алергии,задавяне
-всеки път като седнем на трапезата не виждам нищо подходящо...има подправки,али-бали.

Иначе му давам да си облизва ябълката ми и той го прави с огромно удоволствие.Още като я види в ръцете ми и пропълзява,отваря устичка(то това и с бирата го прави ама от нея не давам).

Мога да те посъветвам да пишеш на( Poli.). Тя захранва педагогически малката Хриси.Когато се видяхме госпожицата сядаше с нас на масата и хапваше коричка хляб,краставичка....изцяло така се захранват,така че със сигурност ще може да сподели много опит.

Поздравления за избора и успех   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт