Късно захранване и рахит

  • 1 078
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 102
При вчерашната консултация педито забеляза, че главичката зад ушите е мека и ми каза да увелича Вигантола на 5 капки.А при прегледа при ортопеда, ми каза, че още не е почнало вкостяване на ябълките на тазобедрените стави. Храня го само с кърма и той наддава много бързо. Роди се 2200, на 1 месец-3230, на 2 месец-4400, на 3-5000кг. Лекарката ми каза, че в такъв случай трябва да започна да му давам сокчета и пюрета, за да си набави повече витамини. По принцип исках да го захраня след 5-ия месец и сега не знам как да постъпя. Моля за компетентно мнение и съвет!

# 1
  • Мнения: 4 242
Извеждай детето повече на слънце, това е най-доброто средство за набавяен на вит.Д и с/у рахита.
Щом наддава толкова добре детето струва ми се няма причина за тревога. А за захранване изобщо не виждам смисъл, но това е мое мнение Peace Моля те прочети в библиотеката статиите относно захранването, отлагането, ползи и т.н. и тогава направи своя избор.
Поздрави!

# 2
  • Мнения: 4 422
Е не наддавате чак толкова много бързо.нормата за първо тримесечие е 2,5 кг ,а вие сте качили 2,700.Ние наддадохме първия месец 1,320 кг,2- 1,000 кг и 3 -0,700кг.Лятото бяхме спрели Вигантола.Аз лично да захранвам на 5м и то без да измествам кърмене.

# 3
  • Мнения: 102
Прочела съм ги и определено съм ЗА късното захранване, но в статиите за рахита също се препоръчват пюрета. Затова съм раздвоена.

# 4
  • Мнения: 1 097
От кърмата се набавя всичко необходимо за организна на бебето  Peace
сокове и пюрета са необходими след 6-тия месец, но и по-късно да се въведат няма да е фатално...
За рахит има слънце, ако не - Вигантол. Обаче и с него трябва да се внимава, да не се предозира  Peace

# 5
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
И аз ще се присъединя към казаното от момичетата-слънце и Вигантол. Не ви е много наддаването, ние на 3 месеца бяхме 6900, роди се 3500. При това е зимно бебе, но почти всеки ден съм я извеждала на разходка или поне да спи на терасата.

# 6
  • Мнения: 4 242
Имай предвид че до 6-я месец стомахчето е незряло и чревните стени са твърде пропускливи, по тази причина едно ранно захранване би могло да донесе по-скоро вреда от колкото полза. Да не споменаваме изобщо колко от прословутите витамини от сокчетата и пюретата ще се усвоят? Докато тези от кърмата се усвояват абсолютно и макар и в по-малки количества, играят много по-голяма роля, от колкото добавените с твърдата храна! Peace
Дано намериш решение за вас и не се луташ дълго! Grinning
А има ли на лице рахит всъщност?

# 7
  • Мнения: 102
Не. Но имало опасност да развие.

# 8
  • Мнения: 4 242
Не се тревожи излишно, вероятност има при всички малки деца, а и не сте наднормени. Според мен качва прилично рожбицата, в първите месеци всички деца качват повече, но скоро наддадените грамчета ще намалеят. Щом си даваш нормалната доза от 1-2 капки вит.Д и сте повечко навън няма страшно.
Аз спрях капките още напролет (значи дъщеря ми беше на 6-7 месеца), когато започнахме да прекарваме повече време на слънце.

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Съжалявам, че точно така ще го кажа, ама... Това е една от най-големите глупости, които казват педиатрите...
"Детето има МАЛКО рахит"... Или "Може и да РАЗВИЕ рахит"... Те да не са баба Ванга и да гледат в бъдещето...
Мамите са казали за кърмата - в нея има АБСОЛЮТНО ВСИЧКО необходимо за бебето... Витамини, минерали, аминокиселини, белтъци, въглехидрати и прочие...
В соковете и пюретата също има... Но стомаха на бебето не е готов да ги усвоява... Рано му е... Продължавай само с кърма...
И един малко известен факт... На бебето му са достатъчни точно 15 минути на ден слънце... Да се огрява САМО лицето и ръчичките му... От това се набавя (синтезира) дневната доза видамин Д... И не е необходимо никакво захранване... Дори и да увеличиш капките вигантол...

# 10
  • Мнения: 3 760
Подкрепям горните постове. Да добавя, че моята госпожица качваше по кило първите 5 месеца. Вигантол давах по една-две капки до пролетта, а след това спрях. Но използвах всеки слънчев лъч до началото на лятото, след това - по 15-на минути сутрин и късно следобед... Естествено кърмя на поискване.
Добре е да заведеш бебчето при втори педиатър, щом се притесняваш от възможността да развие рахит.
Надявам се, че няма да тръгнеш да захранваш, но ако все пак го направиш - недей със сокове, а само с пюрета.
Успех!!!!   bouquet

# 11
  • Мнения: 2 467
Не. Но имало опасност да развие.

Тъй, тъй... И мен ме бяха побъркали на тая тема. Даже имахме "диагноза" начална форма на рахит  Shocked (защото не съм захранвала според педката).
След консултация/преглед с още двама лекари, се установи, че бебата нищо и няма.
Споко, кърми си, гушкайте се, излизайте на слънчице, пийте вигантола и най-важното - идете на преглед при друг лекар.
Поздрави  Hug

# 12
  • Мнения: 102
Благодаря на всички!

# 13
  • Мнения: 535
В кърмата има всички необходими витамини и минерали, няма смисъл от сокчета и пюрета, а и НЕ намирам каква е връзката с витамин Д и сокчетата и пюретата #Crazy Просто излизайте по- често на слънце и чист въздух и ще видиш колко бързо ще се оправите! Peace

# 14
  • Мнения: 422
Това май почти на всички го казват.Нашето педи ми казваше, че ако не му давам лятото Вигантол детето ще развие рахит,дори бил с начална форма на рахит и ако не му го давам щяло да има сериозни последствия.Отидох на два допълнителни прегледа при други лекари разбира се и се оказа, че няма нищо такова. ooooh! И при положение, че сме навън всеки ден и е на слънце определено не видях смисъл да му давам допълнително, след като си получава вит.Д по естествения начин.Това пък със захранването ....нямам думи какво ли не говорят вече само и само да стане както те казват.
Сина ми е захранен след 5-я месец,с няколко допуснати грешки преди това благодарение на педито #Cussing out и до сега е изпил около едно шишенце Вигантол, а е зимно бебе и се роди доста голям(4и100) и за 3месеца беше наддал над 3кг..след това започна доста по-бавно да наддава.
Не се притеснявай излишно, излизайте повечко на слънце докато го има и щом като даваш нормалната доза вит.Д всичко ще бъде наред. Hug

Общи условия

Активация на акаунт