Сач- как да го изпека?

  • 2 103
  • 4
  •   1
Отговори
  • Русе
  • Мнения: 761
Здравейте знаещи и можещи момичета. Обръщам се към вас със следния въпрос. Подариха ни сач. Приготвих веднъж вечеря в него и като почнах да го мия, няма измиване- тече една кафява вода, сякаш се отмива глината. Thinking Оставих го да изсъхне, но сега той има миризма на огранено. Като правихме кръщене на Дряновския манастир попитах хората, които продаваха там глинени изделия за този проблем и те ми казаха, че най вероятно сача ми не е изпечен и трябва да го мажа с олио и да го изпека добре. Но аз не знам как става това.  newsm78 Някоя от вас знае ли или ако не сте го правили, може да сте чували как става?

# 1
  • Мнения: 3 251
Да, моята баба/лека й пръст!/ ми бе подарила един, който също не беше изпечен и всичко ставаше черно и с отвратителен вкус в него.Тогава й го дадох да ми го "изпече" тя. Знам, че го напълни до половината с мазнина и го сложи на външното огнище да ври /по-точно мазнината в него/, близо час-може и повече, после е изсипала мазнината и го е оставила да се запече пак около 20-тина минути. Добре се измива и при последвалите 2-3  ползвания: първо добре се намазнява и се оставя да загрее, после се прави една палачинка от брашно и вода и се пече вътре-за да обере неприятната миризма и загорялата мазнина. Омазнява се добре след палачинката ,загрява се и си приготвяш в него желаното ястие.

# 2
  • Мнения: 3 456
А преди да си го купиш можеш ли да разбереш, че е "неизпечен"

# 3
  • Русе
  • Мнения: 761
Нина, благодаря много за отговора и подробното обяснение- ще го направя по описания от теб начин и дано след това всичко да е наред. Черпя виртуално cook Wine Glass
Лорка, неизпечените са по-светли на цвят, а изпечените имат малко вид на опушени, но ако няма и от двата вида за да ги сравниш, не знам дали ще можеш да ги различиш. Аз не знаех, че има и "недовършени", докато не се сблъсках с проблема.

# 4
  • София/Дружба
  • Мнения: 512
и аз наскоро си купих сач и ми обясниха че не се мие.
още преди да си правила каквото и да е вътре се слага олио или мас и се слага на котлона да постои с мазнината около 1 час, за да попие мазнината в глината.
После като готвиш в него го слагаш студен върху студен котлон. Когато го освободиш от съдържанието му го оставяш да изстине и само го забърсваш с кърпа или салфетки (е, аз лично го минавам под течаща гореща вода, за да му падне излишната мазнина и после го забърсвам с кърпа).
Но в никакъв случай не го търкай, защото му изтриваш покритието и го унищожаваш.

Общи условия

Активация на акаунт