Пак за поверията...

  • 1 231
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 897
Последната новост за мен Laughing
Ако бебчето първо каже та-та проговаряйки-следващото детенце ще е момченце,аналогично за мама

Чудя се от къде идват тези предположения-така ли са познавали едно време пола на бебето или си е чисто съвпадение Thinking

И друго нещо-наскоро ми казаха,че на погачата жените,които разчупват питата трябва да са неомъжени и със живи родители...Аз не се интересувам много-много от такива обичаи и съответно не съм го спазила този,но се питам кое провокира да се наложи точно това схващане за ритуала... Thinkingдали нещата не се случват на базата на самовнушение... Thinking
Вие как разсъждавате...

# 1
  • Мнения: 4 978
....
Чудя се от къде идват тези предположения ..... или си е чисто съвпадение Thinking


Ами според мен няколко съвпадения правят едно поверие, разпространява се между хората, доукрасява се, и по принципа за мухата и слона, бързо придобива общественост и общовалидност.

# 2
  • Мнения: 10 982
Разсъждавам, че това са бабини измишльотини  Joy  Joy
Естествено, че всичко е на самовнушение, зависи кой на какво предпочита да вярва и да се надява.

# 3
  • Мнения: 4 362
Grinning ами точно от съвпадения идват и става поверие,аз чух че ако си върти много езика в устата  Mr. Green щяло да говори много ,

# 4
  • Мнения: 6 164
Не разсъждавам аз... Едно време са си нямали работа и са се чудели какво да измислят. Ми аз не съм чула бебе да каже първо "мама". То е "тата", "баба", "дада" само не и "мама". И Крис ги може макар и несъзнателно, което значи, че тези звуци се учленяват по-лесно.
Какво друго обяснение би могло да има? --- Дааааа, бебетата притежават свръхестествени способности и "виждат" напред при евентуална следваща бременност на майка им, какво ще носи... Joy Ами аз като съм едно дете, да не бях проговаряла, а? Wink  bouquet

# 5
  • Мнения: 8 505
Според мен едни са измислени с цел,но няма нищо вярно в тях,в други не виждам никакъв смисъл.Ще дам примери,за които се сещам в момента (макар да не са свързани с бебета):
1.Не пей докато се храниш,защото ще се ожениш за циганин (или някаква друга интерпретация)-това е било начина някоя жена да откаже детето си от пеене по време на хранене,за да не се задави.
2.Да не ти метат краката,защото нямало да се ожениш-за мен означава да не се пречкаш и да не разнасяш боклука,но със съответна закана,най-вероятно актуална за тогава (старите моми не са били на почит).
3.Да не се оставя разтворена ножица,защото злите езици започвали да говорят-това си е чиста проба учене на ред,а защо точно ножица-ами защото навремето се е използвала често (шиели са и са плели на ръка).
Друга част не мога да си обясня-например това с първата дума и пола следващото дете-може да е съвпадение,а може и лъжа,повторена 100 пъти Wink

# 6
  • София
  • Мнения: 2 227
Не разсъждавам аз... Едно време са си нямали работа и са се чудели какво да измислят. Ми аз не съм чула бебе да каже първо "мама". То е "тата", "баба", "дада" само не и "мама". И Крис ги може макар и несъзнателно, което значи, че тези звуци се учленяват по-лесно.
Какво друго обяснение би могло да има? --- Дааааа, бебетата притежават свръхестествени способности и "виждат" напред при евентуална следваща бременност на майка им, какво ще носи... Joy Ами аз като съм едно дете, да не бях проговаряла, а? Wink  bouquet

Мдам, и аз съм чувала, че казват всичко друго ама не и мама (като за първа дума), ама се питах, ако детето каже първо мата вместо мама...какво тогава второто дете всъщност ще са момиче и момче близнаци? hahaha
По темата - според мен си е суеверие.  bouquet

# 7
  • Мнения: 8 505
...ако детето каже първо мата вместо мама...какво тогава второто дете всъщност ще са момиче и момче близнаци? hahaha

Неее,тогава ще се пръкне втората Мата Хари Crazy

# 8
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
...ако детето каже първо мата вместо мама...какво тогава второто дете всъщност ще са момиче и момче близнаци? hahaha

Неее,тогава ще се пръкне втората Мата Хари Crazy

 Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

# 9
  • Германия
  • Мнения: 8 084
Според мен едни са измислени с цел,но няма нищо вярно в тях,в други не виждам никакъв смисъл.Ще дам примери,за които се сещам в момента (макар да не са свързани с бебета):
1.Не пей докато се храниш,защото ще се ожениш за циганин (или някаква друга интерпретация)-това е било начина някоя жена да откаже детето си от пеене по време на хранене,за да не се задави.
2.Да не ти метат краката,защото нямало да се ожениш-за мен означава да не се пречкаш и да не разнасяш боклука,но със съответна закана,най-вероятно актуална за тогава (старите моми не са били на почит).
3.Да не се оставя разтворена ножица,защото злите езици започвали да говорят-това си е чиста проба учене на ред,а защо точно ножица-ами защото навремето се е използвала често (шиели са и са плели на ръка).
Друга част не мога да си обясня-например това с първата дума и пола следващото дете-може да е съвпадение,а може и лъжа,повторена 100 пъти Wink
Хаааа и мен точно с тези неща ме плашеха като малка!


# 10
  • Мнения: 2 211
Тия поверия за мен са бабини деветини! Кой щял да счупи погачата? В източна България като не чупят погача какво им е станало на децата? Растат си живи и здрави. Не съм много аз по традициитеу не съъъъъъъъъм!

# 11
  • Мнения: 1 849
Аз погачи не съм правила, а ДжиПи-то казва, че моите хлапета са най-здравите и пациенти. Слава на Бога.
А какво да кажа като първите думи е на двете бяха "Хайдеее" и "дайй", а и "папа".
Чесал се някой по врата и се чудил какво да измисли..........

# 12
  • Мнения: 2 040
1.Не пей докато се храниш,защото ще се ожениш за циганин (или някаква друга интерпретация)-това е било начина някоя жена да откаже детето си от пеене по време на хранене,за да не се задави.
2.Да не ти метат краката,защото нямало да се ожениш-за мен означава да не се пречкаш и да не разнасяш боклука,но със съответна закана,най-вероятно актуална за тогава (старите моми не са били на почит).
.................................

И мен все с това ме плашеха, ама колкото повече баба ми викаше НЕ ПЕЙ, толкова ПО ми се ПЕЕШЕ  Laughing



# 13
  • Мнения: 952
и аз съм ги чувала всичките му там поверия. Ама гледам много, много да не им се връзвам и накрая правя това което ми хареса. То край нямат тия неща/ дане казвам глупости/ ако трябва да им се връзва човек отиде... newsm78

# 14
  • Мнения: 8 505
И на мен са ми ги повтаряли безброй пъти,затова съм ги запомнила.А щом са ги повтаряли толкова много пъти,нямали са голям ефект върху мен,не съм спряла да си пея,да се пречкам и т.н. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт