Вродена клапна аортна стеноза

  • 3 024
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
На сина ми (1.5 г.) му чуха шум на втория ден от раждането. След това чрез ехокардиограма се останови, че има вродена клапна аортна стеноза в лека степен. Ако някой знае нещо по - въпроса моля да сподели. Може ли да изчезне от самосебе си? или да се задълбочи с годините

# 1
  • София
  • Мнения: 1 783
Ако е преценена като лека - подлежи на периодични ЕКГ и ехокардиографии, за преценка на състоянието. Детето трябва да избягва големи физ. усилия, не да не играе и да не тича, но да се внимава. Ако стенозата прогресира, се прави оперативно разширяване на клапния отвор - комисуротомия. Обикновено в детска възласт не се налага поставяне на клопно протеза. комисуротомиите обикновено са мн. успешни и пациентите живеят дълги години абсолютно нормално, пак под контрол на кардиолози, разбира се! Късмет и кураж! Hug

# 2
  • Мнения: 353
А клапата бикуспидна ли е или с три платна,както е нормално?
Im_Im добре ти е написала възможностите за оперативно лечение.Надявам се са ти казали,че задължително се прави антибиотична профилактика на инфекциозен ендокардит при боледуване на детето.

# 3
  • Мнения: 15
Много благодаря за отговорите ви kozlyo и Im_im.
Клапата му е трикуспидана, но работи като бикуспидна с  леко стеснение (на третoто платно). Знам за антибиотичната профилактика.
На 02.11. сме на контролен преглед, ох дано всичко е наред и се моля  Praynig някак си, не знам как това платно да се е разширило от само себе си.

# 4
И на нас ни откриха вродена клапна стеноза  Cryоще в родилния дом сега сме на 3м. и все ни наблюдават ще ни оперират ,било неизбежно.Опиши ми повече за Вас до тук ...

# 5
  • Мнения: 15
И на нас ни откриха вродена клапна стеноза  Cryоще в родилния дом сега сме на 3м. и все ни наблюдават ще ни оперират ,било неизбежно.Опиши ми повече за Вас до тук ...
Нашата стеноза е на аортната клапа и е в лека степен. Клапата ни е трикуспидна, но работи като бикуспидна. До сега не ни е казано, че се налага операция, но ни наблюдават през 6 месеца. Вашата стеноза на коя клапа е и защо се налага операция?   

# 6
Здравейте, мнението ми не се връзва много с другите в темата, но искам да споделя и какви са нещата при "пациента".
Аз съм с вродена клапна аорто стеноза - бикуспидна... развивам се нормално, е не съм и спортист, но като цяло нямам сериозни проблеми. При по-тежки натоварвания (тичане на дълги разстояния, планинарство и т.н.) усещам неприятни бодежи в сърдечната област и понякога тежест, но това е всичко... Вече съм на 18 години, като от диагностицирането до сега съм под периодично наблюдение на детски кардиолог а за в бъдеще на специалист за възрастни (в Трета Градка болница - Сф). Антибиотичното лечение е задължително дори при грип. При всеки е строго индивидуално. И е най-добре да се консултирате редовно с кардиолог.
Един съвет - когато децата ви поотраснат се отнасяйте към тях както към напълно здраво дете - те усещат повече вашите притеснения, отколкото собствените си проблеми.

Общи условия

Активация на акаунт