Въпрос към пишещите във форума лекари

  • 829
  • 1
  •   1
Отговори
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Когато имаме дете на 6 години, без особености в анамнезата, родено нормално, развитие без отклонения освен в развитието на речта но със лека лицева асиметрия, която наподобява едновременно на следоперативна анкилоза, без да има такава и на терапевтиран тортиколис, без да има такъв - има само намален обем на движението на мускулите в едната половина, в следствие на което при отваряне на устата се получава изкривяване към по-слабата страна, същото става при не волеви речев отговор, има асиметрия на носа - ноздрата от по-слабата страна е повдигната повече - къде го изпращаме за консултация, защото според мен това не е само лош орален навик. А забравих да кажа, че детето нощно време диша през устата и има патологичен модел на гълтане - езикът остава долу. Когато се помоли детето да "напълни" бузите с въздух - от по-силната страна бузата събира повече въздух от колкото от по-слабата.

Ще бъда благодарна за някакви отговори bouquet

Последна редакция: ср, 04 окт 2006, 20:00 от nnnnina

# 1
  • Мнения: 2 531
Включвам се в темата , без да съм компетентна по въпроса за който питаш, но понеже при сина ми има също лека лицева асиметрия, изкрив. на устния ъгъл ... няма да описвам нашите проблеми, много са. Мисълта ми беше че при една от генет. консултации които правих , генетика ми каза че е възможно да има лицева асиметрия от вродено, вътреутробно изоставане на едната половина от лицето, в резултат от лошо кръвоснабдяване , притискане... толкова съм запомнила. Ще следя темата защото имаем част от описаните от теб  симптоми.А сетих се друг фактор при сина ми се оказа и едностранното дъвчене , което според мен започна около 3г. преди да му излекуват пулпитите от съответната страна. Няма наруш. движения на езика, но "предпочита" да дъвчи от едната страна! Е дано съм била полезна след всичките писания...

Общи условия

Активация на акаунт