за бъдещите майки от Варна - скрининг тест

  • 989
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 179
Имам питане към майките които очакват бебчета, вчера бях на консултация и лекарката ми каза че било добре да си направя този скрининг тест, за синдорма на Даун, но не минава по
Здр каса и струва 60 лв
При първата ми бременност не са ми предлагали и правили, а сега съм на 34, да не би заради годините да ми го е предложила, не знам дали да го правя, днес трябва май да и дам отговор
Споделете как е било при Вас и къде сте си го правили във Варна?

# 1
  • Мнения: 2 784
Да, заради възрастта е, защото риска се увеличава след трийсете. Също се прави, ако при предишно раждане детето е било с Даун или с някакви увреждания, малформации и т.н. Моята информация е стара, но преди 2 години тестът се правеше само в София и май че минаваше по касата поне отчасти. Аз лично бих си го направила за собствено успокоение.
  bouquet

# 2
  • Мнения: 3 405
В генетичната лаборатория на Терапията "Св. Марина" е 25 лв. Заради годините са ти го предложили, прави се задължително при бременни над 35 г., а за под 35  г. е по желание

# 3
  • Мнения: 13 772
Аз съм от Варна, бременна в 6 месец на 38 и си правих скриининг тест.
Кой ви каза че е 60 Лева?
Прави се в Терапията и наистина струва 25 лева. Резултатите обаче станаха за 10 дена а не за седмица както ни обещаха. Скриининг Теста СЕ ПРАВИ ПО ЖЕЛАНИЕ - той не задължителен на никоя възраст и затова не се покрива от здравна каса - заплаща от пациентката. За теста на майката се взема кръв - само на нея а не и на бащата както си мислехме ние. Разглежда се концентрацията на нещо в кръвта което се повишавало ако бебето хромозмни проблеми ( синдром на Даун или на Андерсен и др.). Но ДОРИ и резултата да е обезпокоителен това не означава че бебето е с проблеми- какти и обратното ако теста е добър това не значи че няма проблеми - защото този тест работи само с вероятности. Вероятноста за хромозмно отклонения при бебето се увеличава след 30-32 години но това не означава че майки под тази възраст за 100 застраховани. Честно казано ( държа да подчертая че това е само личното ми мнение ) този тест е ала бала. Теста дава вероятност за хромозмни проблеми  и като резултат изглежда примерно - 1:450 и т.н. Доколото успях да разбера  в интернет и по форумите резултати по големи от 1:250 са тревожни ( примерно 1:100 или 1:180 ) - но пак подчертавам, че скриининг теста дава вероятност и нищо повече. 100% верен резултат за това дали има хромозомно отклонения дава амнеоцентезата която е безплатна, но пак не е задължителна - поема се от здравна каса, но се прави в софия. Трудно бих могла да те посъветвам какво да предприемеш. Изборът е строго индивидуалени всеки сам го прави и сам носи последствията от избора си .Мисля че е най-добре е вие с таткото да решите какво ще правите.
ако има още нещо с което мога да ви помогна или да отговоря на допълнителни въпроси с радост ще го направя.
Поздрави и леко бременеене

# 4
  • Мнения: 3 405
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/746/53/

Инфо за БХС.

http://www.bg-mamma.com/site/content/category/7/49/53/

И за Нац. програма за диагностика и профилактика.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 43
Вярно е, че самото изследване струва 25лв в терапията, но на мен ми проведоха и една лекция, без да разбера и без да я искам, за която платих още 20лв на ръка, а касов бон за нея не получих. Ще премълча името на медицинското лице.
Знам, че в Майчин дом изследването е 30лв и още толкова за лекцията или (генетична консултация) както и да се нарича.

# 6
  • Мнения: 3 405
ToНи, наистина ли?
На мен никой нищо подобно не ми чете и не ми иска повече пари. Платих на касата 25 лв.
Самата лекарка беше много мила и ми обясни общо-взето нещата - никаква лекция Naughty

# 7
  • Мнения: 1 183
Това е заради годините да,тук при нас в Прага ти го правят задължително,няма значение годините.На мен ми го правят без пари,защото имам здравна карта.Незнам защо в БГ е толкова скъпо? newsm78

# 8
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Правих го в Терапията април месец и струваше 44 лв.

Общи условия

Активация на акаунт