Кандидатстване за работа - въпроси

  • 5 277
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 963
Момичета, помагайте!  Praynig
Току-що ми попадна обява за работа по моята специалност и вече се чудя какво да правя... Накратко: все още съм студентка; работа по моята специалност се намира трудно, да не кажа невъзможно.
Нямам никакъв, ама никакъв опит - поради куп причини ми беше невъзможно досега да съчетавам работа и учене. Смятам, че е крайно време да променя това. Всъщност единственият ми "трудов" опит е като анкетьор (за кратко) и като сервитьорка на морето... Ама пък това няма никаква връзка с работата, за която ще кандидатствам. Та при това положение - да оставя ли графата "професионален опит" празна или? Кое звучи по-глупаво?
При положение, че се искат автобиография, мотивационно писмо и снимка по и-мейл - снимката в CV-то или отделно? А озаглавяването на самите прикачени файлове?
И как да го напиша това мотивационно писмо? Примерите и напътствията из нета вече ги прочетох... и все пак?
Ясно е, че шансовете ми са минимални. Но за мен е много важно да опитам.
Само дето се чувствам като неандерталец.
Приемам всякаква помощ и съвети.

Ошашкана и мигаща на парцали

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Задължително се пише всякакъв работен опит, няма значение, дали е релевантен за работното място.
Мотивационно писмо - според компанията, проучи я и пиши защо би искала да работиш там.
Снимка - както са писали, ако е отделно - отделно.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 612
на последната работа за която кандидатсвах подадох СВ само с образованието си, защото нямах опит по обявената позиция, въпреки че бях натрупала доста стаж в други области, но имах качествата и знанията
назначиха ме веднага
така, че ако прецениш, че стажа ти до момента няма да е от полза, спести го и наблегни на качествата си и знанията кои притежаваш, това което можеш да направиш за фирмата и прочие глупости дето работодателите много обичат да четат
прочети съветите за търсене на работа и поведение по време на интервю в джобс.бг, много са полезни
а и се разтърси и за други в нета има много
пожелавам ти успех с мечтаната позиция!
 Peace

# 3
  • Мнения: 963
Цитат на: Бу
Мотивационно писмо - според компанията, проучи я и пиши защо би искала да работиш там.
А ако основната причина е, че просто е работа по специалността?  Laughing Иначе, сериозно - поразтърсих се за информация и започвам да придобивам по-пълна представа за компанията вече. Може пък и да се справя с писането...
GreenApple, Бу, там е работата, че опита ми е само в неща, с които май всеки ученик или студент се е занимавал... Могат ли да бъдат определени като плюс?!  newsm78
Благодаря ви за отговорите!
Писах вече: най-важното е да пробвам. Пък резултатите - ще видим.

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
GreenApple, Бу, там е работата, че опита ми е само в неща, с които май всеки ученик или студент се е занимавал... Могат ли да бъдат определени като плюс?!  newsm78

Може, разбира се. Научи се да се продаваш - работила си като сервитьорка? Умения за работа в екип и работа с хора Mr. Green

# 5
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 633
Ако мога да си позволя да се намеся :
1. файловете със СВ-то и мотивационното писмо е добре да ги озаглавиш нещо като
CV_Maria_Ivanova.doc
LM_Maria_Ivanova.doc
така ще спестиш на работодателя да се чуди кой фаил на кой канидат е (плюс в твоя полза)  Simple Smile

2. Дори и най-малкия опит можеш да го представиш като положителен. Например - сервитьорка (контакт с клиените, способност да вършиш динамична работа, можеш да се справяш с натовареност и т.н.). Ако искаш, не го пиши в СВ-то, но в мотивационното писмо, можеш да го отбележиш, ако прецениш, че си струва и че този ти опит е допринесъл за развитие на качества, които са ти необходими в работата, за която кандидастваш.

Това на пръв поглед бих те посъветвала. Знам, че във форума пишат доста момичета, които са отговорник по Human Resources и те биха ти помогнали.
Има и няколко други теми по въпроса, ще се разровя да ти намеря линковете!

И успех!!!

# 6
  • Мнения: 5 228
Подготви си много добре документите, за да имаш по-голям шанс да те поканят за интервю. Работата като анкетьор я пиши, защото прави много по-добро впечатление, ако все пак си работила нещо, пък било то и в страни от позицията, за която кандидатстваш. Работата като сервитьорка е по-добре да я пропуснеш.
Като пишеш мотивационното писмо, се ръководи от обявата - ползвай я за основа на писмото, си, като доразвиваш всяка точка, съотнесена към теб и твоя опит, образование и т.н.
Наблегни още в началото на това, колко много искаш да работиш точно това, колко си мотивирана и т.н. Не ползвай готови шаблони, защото всички ги знаем на изуст. Пиши с какво ще допринесеш за компанията, а не само тя с какво ще допринесе за теб.
Снимката - най-добре е да е в самата автобиография, а не като отделен файл. Имената на файловете да съдържат името ти и вида на документа -  т.е. примерно penka petrova - cv или penka petrova - mot letter.

# 7
  • Мнения: 963
За двете предишни работи: реално погледнато "анкетьорстването" не ме научи на нищо, за разлика от "стажа" ми като сервитьорка - и да, определено говоря за
Цитат
способност да вършиш динамична работа, можеш да се справяш с натовареност
... Както и да е, ще помисля още какво точно да пиша. И ако все пак не спомена дадена работа в CV-то, как да аргументирам "умения за работа в екип"? ... което, така или иначе си звучи клиширано.
Фукла, за снимката и аз така мислех... Но сега се загледах, че формулярът за кандидатстване (обявата е от джобс.бг) позволява качването на три файла "CV", "Снимка" и "Друг файл". Та може би все пак отделно?  newsm78  И още нещо - нужен ли е текст за и-мейла или да пращам само прикачените файлове?
Благодаря ви, момичета! Наистина ми вдъхвате кураж... а определно имам нужда от него!
Поздрави!

# 8
  • Мнения: 5 228
За снимката - както прецениш. И двата варианта са ок, но аз като човек, който се занимава с подбор на пресонал, предпочитам снимката да е в самото СВ.
Текстът към имейла също прави по-добро впечатление, отколкото просто да закачиш файловете. Но нещо съвсем кратко. "Уважаеми, ... Кандидатствам за позицията...Благодаря за отделеното време. Нещо такова.
Успех!

# 9
  • Мнения: 2 697
Привет, Джинджи, Hug

Виждам, че си основателно притеснена какво да включиш в автобиографията и мисля, че е по-добре да включиш и работата като сервитьорка, след като тя има значение за развиването на екипни умения у теб. Била е полезна за теб, следователно я пишеш и ако на интервюто те попитат за нея, изтъкваш именно плюсовете от този опит. Мен лично би ме впечатлило това, че умееш да анализираш работата си дотук - това е много важно и мисля, че един качествен подбор би трябвало да го отчете, така че смело пиши и сервитьорския "стаж" Peace
Иначе за снимката - и аз като Фукла определено смятам за по-удачен вариант снимката да е в самото CV. Ако можеш просто я вкарай под надписа CV на твоята автобиография, прави далеч по-добро впечатление. А всяко впечатление при подбора е важно, така че изпипай документите и не се притеснявай прекомерно. Няма значение, че нямаш стаж досега по специалността, че си студентка - длъжна си да опиташ Wink  Нищо не губиш, само може да спечелиш  Grinning. А си мисля, че и имаш голяма теоретична възможност да бъдеш одобрена, в зависимост от това какво търси конкретната организация. Напоследък много вече доказали се компании набират именно хора с по-малко стаж, защото самата компания би искала да ги обучава в собствения си стил на работа, т.е. избира "необременени" професионално хора. Така че, действай и не изпускай тази възможност да ги убедиш, че точно ти си подходящата за тази работа. Затова, както са ти писали и преди мен - ако името на организацията е посочено, прочети малко за тяхната дейност - това ще ти даде възможност да напишеш едно по-конкретно мотивационно писмо и да се представиш по-убедително на интервюто, ако те поканят на такова. Стискам палци и ни дръж в течение  bouquet

# 10
  • Мнения: 963
Хайде още един въпрос (то се е видяло, че докато не си изпратя документите, ще ви изтормозя, ама... ) : при положение, че не е посочено лице за контакти, а само името на организацията - към кого да "адресирам" мотивационното писмо? "Уважеми г-не/г-жо" или какво?
За снимката ще ви се доверя и ще я сложа в CV-то направо. Simple Smile
Иначе е ясно - чета сега из нета каквото намеря за компанията. А как ме е яд, че сайта им е "в ремонт"...
Снимка ще си имам най-рано утре, т.е. ще пращам документи в понеделник... Ще трябва да ме потърпите още малко  hahaha
И пак благодаря!

# 11
  • Мнения: 2 697
Няма проблем да питаш - важното е ние да можем да ти отговорим Mr. Green

На въпроса ти - да, използваш безличното "Уважаеми г-не/г-жо" - все пак след като не е посочено лице за контакт, няма как да го знаеш. (освен ако нямаш някои паранормални способности - това на шега) Peace

# 12
  • Мнения: 5 228
Уважаеми дами и господа се използва, когато не се обръщаш конкретно към някого.

# 13
  • Мнения: 1 547
Джинджи, Фукла ти е дала прекрасни съвети. Повярвай и, много разбира от тези неща. Виждам обаче, че получаваш различни съвети дали да пишеш опита си като сервитьорка или не. Категорично не го пиши, защото работата с хора и работата в екип се доказват по много други начини, а това не е най-уместният в случая!
Успех!  Peace

# 14
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Аз не бих включила работата, като сервитьорка, звучи ми някак несериозна тази професия  Tired

п.п Не искам да засегна никого, моля не нападайте

Общи условия

Активация на акаунт