Разширени вени

  • 338 341
  • 527
  •   3
Отговори
  • Мнения: 598
Здравейте,

реших да подновя темата, понеже доста отдавна никой не е писал по въпроса за разширените вени, а на мен ми се налага операция, а не мога да реша на кой доктор да се доверя.

В петък съм на преглед при този Д.Големанов от варненската болница "Света Ана", но не можах да намеря инфо за него, нито за болницата, затова искам да помоля някой, ако е чувал нещо за него или за болницата да каже.

Също и ако имате познати, които са си правили такава операция и са доволни, дайте малко инфо, че ние тук в Бургас  си нямаме такова чудо съдов-хирург  newsm78.



Стари теми:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3570.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=36119.0

Последна редакция: вт, 17 май 2011, 01:13 от iskrica_nadejda

# 1
  • Мнения: 598
Ето тук има списък на съдовите хирурзи в БГ. Пише и кой в кой град работи. Това го имам от Миленика  Wink

http://www.bavs-bg.org/frame_m.htm

# 2
  • Мнения: 6 167
От вчера гледам темата, която за мен е много интересна,
 защото имам разширени вени , но досега не се оперирам,
 заради рискове, които мисля, че съществуват.

Знам, че освен оперативен метод има и такъв с нови инжекции, които обаче не са
внесени в БГ.  Медикамента се вкарва директно във вената, тя склерозира, кръвния поток се измества по вътрешни вени, които не са разширени.
малко го обяснявам лесно, сигурно не е точно така.
Тази терапия я  носих от Италия за мой чичо в България, който е в мн. тежко състояние.
Не знам какво става, ще попитам.

Ще следя темата с интерес.
  bouquet

# 3
  • Мнения: 505
д-р Големанов от Св. Анна, не съм го чувала. Света Анна е бившата Окръжна болница в която шеф на съдова хирургия е доц. Виктор Княжев. Аз лично съм писала неведнъж по повод проблемите си с вените, а и за самия д-р Княжев, освен това тук във Варна с добро име се ползват лекарите Ангелов и Стефаном от Света Марина. Последната ми информация за Ангелов бе, че е в Германия - не зная вече може и да се е върнал. Иначе д-р Стефанов ми предложи този метод, за който споменава Лени, но при мен нещата са много напреднали и няма да има ефект.
Лично аз съм се спряла на д-р Марио Станкев от Света Екатерина - София, като казвам че съм се спряла на него имам предвид, че до месец ще се прегледам при него, ако има интерес мога да пусна телефона му. От няколко места ми препоръчаха този лекар като много добър специалист.
Аз исках да отложа максимално във времето една операция, защото колкото и да ми говорят лекарите, че това е не сложна манипулация, все пак това е операция и колкото и лека и стандартна да изглежда тя риск винаги има. Освен това имам планове за второ дете, което ми се искаше да родя преди операцията, за жалост в моя случай вената става все по зле и зле и обхваща все по-голяма част от крака ми, увреждат се  и периферните ми вени, което е много сериозен проблем.
Съвета ми е да не отлагате във времето това заболяване, терапията с инжектирането я има и тук, не е скъпа и в доста от случаите помага.

Последна редакция: пт, 29 сеп 2006, 11:50 от maxima

# 4
  • Мнения: 598
Лично аз съм се спряла на д-р Марио Станкев от Света Екатерина - София

Да, чувала съм за него. Гледах преди това предаване по ТВ - "Бъдете здрави", дето го дават събота сутрин, и той беше гост. Писах им един имейл и ето тази информация ми пратиха за него: д-р Марио Станкев, завеждащ Клиника за съдова хирургия в ІІІ-та МБАЛ, София. Телефони 02/9-211-329, 02/8-223-136, 0887 30 28 11.


maxima ще чакам да кажеш как е минал прегледа. На мен май ми идва далечко в София, но пък ако си доволна, взема и до там да ида. И аз така като теб сигурно ще искам второ дете, но предпочитам първо да си направя операция и тогава. Иначе като ме видяха в родилното, и казаха, че може да се получи тромбофлебит като усложнение при раждането, ако има разширени вени. Но пък досега никой не можа да ми обясни как се правят изследвания за тромбофлебит. Един доктор ми каза, че вената ставала червена като шнур, вдигало се температура, получавал се отток на крака ... но няма ли някакъв метод все пак да се види? Чудна работа, защо трябва да стане нещо и тогава да се разбере, че имаш тромбофлебит  newsm78 Как така да не могат да се направят изследвания?

# 5
  • Мнения: 505
На първия номер, който си  посочила понякога можеш да улучиш самия д-р Станкев, той ми каза, че преглежда всеки ден сутрин от 07,00 до 08,30 ч., само че често е зает с административни проблеми и командировки, така че най-добре е първо да си уговориш час по телефона. Аз също гледам да ми излезе служебен ангажимент и така да съчетая ходенето до София, но ето, че сега в началото на месеца ще съм там, а той е в командировка и няма да може да ме види. Ще пиша задължително впечатленията си от прегледа. За тромбози не ми се иска да помислям дори, иначе и аз зная, че е изключително болезнено. На мен са ми правили доплерово изследване за проходимост на вените, но не съм сигурна дали това е начина за установяване на тромбофлебит.

Моляте и ти да пишеш за това как е протекъл прегледа ти при варненския доктор.

П.С. Един приятел ми спомена за някакъв билкар от Симеоново, който правел мехлем и отвари с див кестен, смятам и през него да се отбия и да си взема от нещата му, защо вече на всичко съм готова само и само да спра този процес или поне да го забавя.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 1 121
Моят мъж  скоро написа статия по въпроса, която мисля, че може да ви е от полза. Искате ли да ви я копирам?

# 7
  • Мнения: 505
естествено

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 383
За Д-р Големанов нямам информация, познавам обаче Доц. Княжев - т.е. имала съм личен допир, но не съм му била пациент. Много ерудиран и напредничав лекар. По информацията, която имам за операция на разширени вени е, че се прави малък разрез в слабините и оттам се изтегля вената, излишната част се реже. Въжможно е вените отново да се разширят в един бъдещ момент. Хубаво е операцията да се прави в хладно време.
Това всичкото е много обща информация, разбира се.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 1 121
РАЗШИРЕНИТЕ ВЕНИ

За разбиране същността на заболяването е необходимо да знаем поне отчасти механизмите на венозният оток. Той се осъществява с помощта на т.н. мускулна помпа-работата на мускулите на краката(предимно на подбедрицата) създава натиск върху венозните стени и с помощта на клапния апарат на големите вени този натиск благоприятства венозния оток в правилната посока, макар и срещу силите на гравитацията. Когато , по различни причини се повиши налягането във вените, стените им се разширяват, удължават и змиевидно се нагъват. Отчасти
това е еволюционно предопределено. Човекът  ,изправяйки своето тяло е поставил в изключително неблагоприятни условия венозното  кръвообращение на долните си крайници.  Същевременно  съвременните условия на труд и живот, постиженията на техническата революция значително обездвижиха homo sapiens и меко казано не стимулират работата на мускулната помпа, a както казва Аристотел – нищо не изтощава и разрушава човека, така както продължителното физическо бездействие.

Причините  за разширените вени са много и не всички са напълно изяснени.
Онаследената слабост на мускулно-еластичните влакна в стените на вените и техните клапи е важен предразполагащ фактор. Някои автори приемат около 60% вероятност за заболяването при болен единия родител и около 75% при болни и двамата родители.
Хормоналните промени по време на бременност и менструация са предпоставка жените да боледуват до 3 пъти по често от мъжете. В такива моменти тазовите вени и вените на краката са сериозно кръвонапълнени , дори се отварят артериовенозни комуникации, а тонуса на венозната стена отслабва.
Състояния , при които се повишава  вътрекоремното налягане, а оттам и налягането във венозната система- бременности, затлъстяване, запек, хронична кашлица също водят до разширяване на вените.
При някои статични професии, при които мускулната помпа не е достатъчно активна-продавачи, хирурзи, зъболекари, музиканти и др. рискът от заболяване е значително по-висок.
    От значение са и състоянията след прекарани  заболявания на дълбоките вени, водещи до трайна клапна недостатъчност, както и травми или вродени състояни, при които се създават артериовенозни съединения, които повишават венозното налягане.

КЛИНИЧНА КАРТИНА

Разширените вени са хронично заболяване с бавна еволюция. По правило оплакванията на пациентите НЕ кореспондират с тежестта на заболяването. Обикновено болните чувстват тежест и напрегнатост в краката, лесна уморяемост, болки, сърбежи, нерядко получават мускулни крампи на подбедрицата , но може да липсват каквито и да е оплаквания. Обективно най-често се засягат кожните вени по вътрешната повърхност на долния крайник, зад и под коляното. Кожата обикновено е пигментирана, суха, често екзематозно променена, космите по-често намаляват, понякога се нарушава потоотделянето. Чест е отокът около глезените, който при покой в хоризонтално положение изчезва. Понякога променените изтънени стени на болните вени се пукат и обилно кървят, което е по- безобидно отколкото обикновено се възприема. Ако не се лекуват своевременно и правилно разширените вени, често се стига до усложнения - екземи, тромбози, варикозни рани, тромбофлебити , нарушения на лимфния оток.

ДИАГНОСТИКА

Поставянето на правилната диагноза  не е  трудно, за съжаление напоследък при мен все по-често идват пациенти направилно или излишно лекувани, даже  с напълно невярни диагнози.
Обикновеният клиничен преглед често е достатъчен за преценка на състоянието на пациента. Масово се използва доплеровото(ултразвуково) изследване за точна преценка на проходимостта и клапната функция на венозния апарат. Особено ценно  е използването на цветната сонография, която позволява визуализирането на кръвните потоци.




ЛЕЧЕНИЕ
Лечението на разширените вени трябва да е комплексно, строго индивидуално и продължително. Най-общо методите биват консервативни (склерозираща терапия, еластичнокомпресивна защита, повишен двигателен режим и гимнастика, медикаменти за тонизиране и укрепване на венозните съдове) и оперативни. Винаги е имало спорове и противоречия относно предимствата и недостатъците на различните методи. Истината е различна за всеки отделен случай. И в този смисъл статистиката трудно отразява реалните резултати.  Изследванията най-общо показват, че за период от 3 години след проведено лечение рецидивите при склерозиращата терапия са по-малко, докато 6 години след лечение, показателите на двата метода се изравняват. Затова е важна индивидуалната преценка за всеки отделен случай.
      Прилагането на склерозиращи (тромбозиращи) медикаменти успешно конкурира оперативното отстраняване на вените. Лекарствата се инжектират в разширените вени и предизвикват реакция в стената им, която води до тяхното облитериране т.е. до отстраняването им. Освен че се извършва амбулаторно и пациентите не губят работоспособноста си, този метод има и други предимства - липсват козметичните белези от операцията и рискът от рецидиви е относително по-малък. Разпространено е мнението, че за склерозиране не са подходящи прекалено големи и разширени  магистрални  повърхностни вени. Това до голяма степен не е вярно и зависи от избора на използвания медикамент.
        Еластично компресивната защита се осъществява със специални ластични чорапи и още по-добре с правилно направени превръзки на подебедриците. Те не трябва да се правят  с ластични бинтове както е масовата практика, а с плетени бинтове, които позволяват контролирането на стегнатостта на превръзката.
        От изключително значение е двигателният режим- ходенето поне по няколко километра на ден, подходящите гимнастически упражнения  например въртене на педали и рисуване на кръгове във въздуха, сгъване и разгъване на пръстите на краката, а в право положение последователното заставане ту на пети, ту на пръсти. Масажите и студените душове също ефикасно улесняват венозния оток.
    Народната медицина предлага не малко рецепти за лечение на варикозите. Най-популярно е използването на невена, медуницата и магарешкия бодил.     


КАКВО ДА ПРАВИМ  ЗА ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ

Вече подробно изтъкнахме значението на движението като основен фактор осъществяващ венозния оток. Затова – ХОДЕТЕ, ХОДЕТЕ и пак ХОДЕТЕ! Особено важно е това да става с ПОДХОДЯЩИТЕ ОБУВКИ. Те трябва да са с малък ток - до 3-4 см. и по възможност с ортопедична подметка. Тoвa e съществено, тъй като високият ток или равните обувки променят позицията на стъпалото и нарушават работата на мускулната помпа. Чорапите, които носите винаги трябва да са с хлабав ластик
 Почти  всеки СПОРТ е препоръчителен, освен прекалено силовите. Плуването в най-голяма степен подпомага работата на венозния апарат - мускулите работят пълноценно, полухоризонталното положение намалява ефекта на земното притегляне, а водата масажира кожата.
Контролирайте теглото си – всяко увеличение на теглото, особено рязкото се отразява неблагоприятно на венозния оток. За бременните има значение дали по време на бременността си качват 15 или 30 килограма. В последните месеци на бременността (особено ако са предразположени) е полезно да се помага на работата на вените с ластични чорапи или още по-добре с подходящите за целта чорапогащници. Най-добрите месеци за планирано раждане са през пролетта- т.е избягват се големите жеги през последните месеци от бремеността когато венозната система е натоварена.
     Избягвайте прекаленото НАГРЯВАНЕ - целодневното излагане на слънце, продължителното стоене в сауни, горещи басейни и вани, епилацията с горещ парафин. И обратно -топенето на краката в хладка вода, особено ходенето в морето облекчава застоя. Ако се налага дълго пътуване и имате възможност – прекъсвайте го на всеки 1-2 часа за да се раздвижите макар и за 5 минути.
По  възможност   избягвайте  подово отопление, повдигайте краката си при всеки удобен случай ако отичат. Не обзавеждайте жилището си с ниска мебел с остри ръбове, не носете корсети, стегнати дрехи и колани. Носенето на чорапи със стегнати ластици е силно противопоказно.
Ако имате проблеми, търсете подходящия специалист, не се самолекувайте.
 
д-р  Георги Милев

 



Последна редакция: пт, 29 сеп 2006, 15:10 от Margi

# 10
  • Мнения: 505
Хубава статия, дано повече хора я прочетат. Марги, съпругът ти съдов хирург ли е и има ли прием?
Ако искаш може и на лични.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 1 121
Ще ти пиша на лични.

# 12
на мен ми минаха болките в краката от зелен чай с мента-таблети за случене.изобщо не съм и предполагала,че може да се получи,като се има предвид,че ме боляха и денем и нощем newsm68

# 13
  • Мнения: 1 951
Танина, би ли разказала как мина прегледа и дали остана доволна, защото се чудя към кой лекар да се насоча.

# 14
  • Мнения: 598
Ами аз съм утре от 10 часа. Ще разправям като се върна. Но нещо не съм много ентусиазирана, защото засега май никой не е ходил при този Големанов  Confused

Общи условия

Активация на акаунт