Отговори
  • Мнения: 5 577
 Blush Помагайте момичета, не мога да се оправя и това е.

Пусто пералня и чудо.  Close

Пералнята ми е нова, но стар модел и кълва из книжката - каква е разликата между кратковремнно и предварително пране? Не мога да си обесня.

Има ли го това при вашите перални и за какво служи?  Shocked

Значи проблема ми е, че искам да пусна шарениики на 40 градуса, но някой от тях може да пуснат, затова искам първо да минат на 30. Обаче не мога да разбера разликата.

Някой знае ли?

# 1
  • Мнения: 920
Предварителното е част от по-дългите програми. Нещо като накисване - за силно замърсени дрехи. Първо ги извърта на 40, после следва основната програма. А кратковременно е за деликатни неща - на 30 или 40, върти по-леко, слага се по-малко количество. Кажи какво ти е пералнята, може някоя мама да има такава, защото всяка се и башкъ. На моята инструкциите бяха на немски и доста зор видях.

# 2
  • Мнения: 22 725
За предварителното предполагам разбра.Колкото то кратковременното-то е за по-деликатни или незмърсени дрехи.Аз блузи не обличам 2 пъти,но пък от 2-3 часа носене не са толкова мръсни.Е такива дрехи пускам на кратка и бърза програма.А предпрането го използвам рядко,нямам толкова замърсени дрехи.Използвам го ,когато избелвам хавлиите.Пускам предпрането с белината,после основната програма на 60,за да изпере и изплакне добре след препарата за избелване.

# 3
  • Мнения: 5 577
Тамат е пералнята, едва ли някой ще има такава. На някой свекърва му или баба му може и да има такава. Laughing
Не е ползвана, но е от 25 години.  ooooh!
Пере супер, но аз нещо не схващам май много процеса.  Blush

ЗНачи пуснах дънки, разни шарениики, и една блуза, черна, нова. Първото пране на блузата беше на ръка, и пусна.
После като я облякох забелязах, че пак оцветява малко - а моята телесна Т е под 40, и стигнах до извода, че на 40 ще пусне и в пералнята. И затова исках да мине една вода първо.
Какво бихте направили вие?

И аз си пускам парцалките винаги обличани по веднъж, като целта ми е да се омеришат предимно на ароматизаторите. Значи ще слагам на 40 с кратковременно ...нали така?

Офф, кви тъпи въпроси задавам.

# 4
  • Мнения: 5 577
Опази Боже, аз досега мислех, че предварителното е ако има петна  Shocked

# 5
  • Мнения: 920
Аз като безграничен мързел, не съм най-компетентна. Случва ми се да пускам 1 блузка на най-кратка програма, ако не съм сигурна дали не пуска. Важното е да не ти оцвети другите работи.
Тамат наистина беше апогеят на социализма.

# 6
  • Мнения: 5 577
Тамат наистина беше апогеят на социализма.

 Joy Joy Joy Хъ хъ хъ - не е истина просто.
Трябва да си купим друга, но за сега сме с тази - тя даже баба има Индезит.  Blush

Извъртя, простирам тъкмо, не е пуснала блузката. Явно е било само първия път.
Вече ще знам - ако е на 60 може с белина на предпране! На мъжо дрехите от работа - на 40 с предпране, мойте болуци на 40 с кратковременно. Знаех си, че трябва да пусна тема.  Hug

# 7
  • Мнения: 22 725
Дрехи,които пускат ги пускам със себеподобни.Ако блузката е черна я пусни с черни и тъмносини дрехи/дънките винаги наопаки/Не рискува да слагам пускащи дрехи с други,по-светли дори и без градуси.Щом блузката пуска,дори и като се носи,те съветвам да се пере със подобни цветове.А колкото до градусите-дрехите на малкия,нашите/дънки,тениски,бельо/пускам на 40 на програма за устойчиви и смесени тъкани.На деликатна програма и 30 градуса пера сутиени,половери,блузки с разни щампи и камъчета ,всички фини материи.На 60 градуса пера само чаршафи и хавлии.На ръчна програма или програма за деликатни,но без градуси пера вълна,коприна,супер фини материи и дрехи.Горе-долу тези програми използвам,като винаги ги сортирам по цвят и материя.Успех с пералнята/хубаво переше тази на майка ми ,имахме допреди 7-8 години/

# 8
  • Мнения: 5 577
Още въпроси имам!

1. Всичко се центофужи, нали? Поне до сега не съм имала проблем с нищо.
2. На предране се плага 2/3 мерителна чаша прах,  а на същинското - пълна? Поне така пише на кутията на Ариела.

За пръв път вземам Ариел, май съм доволна. И дънките забравих да ги обърна.  Blush А това го знаех.

Задавам такива "умни" въпроси, защото от скоро живеем сами, а преди това при мама не съм се занимавала изобщо с домакинстване. Тя не работеше и нямаше място и за двете ни над печката/пералнята и т.н.

Последна редакция: вт, 26 сеп 2006, 11:20 от Вергилия

# 9
  • Мнения: 22 725
Още въпроси имам!

1. Всичко се центофужи, нали? Поне до сега не съм имала проблем с нищо.
2. На предране се плага 2/3 мерителна чаша прах,  а на същинското - пълна? Поне така пише на кутията на Ариела.

За пръв път вземам Ариел, май съм доволна. И дънките забравих да ги обърна.  Blush А това го знаех.
Зависи от силата на центрофугата.Деликатните материи се пускат на по-слаба центрофуга/около 400-500оборота/Устойчивите тъкани на по-силна.Не си спомням на Татрамат-а дали се регулираше центрофугата.Повечето перални,когато перат деликатни спират преди центрофугирането-тка избираш дали да ги пуснеш на слаба центраофуга или да пуснеп само изпомпване на водата.Най-новите модели имат автоматично избиране на центрофугата,според вида на програмата/имат и изключване на центрофугата по желание/Прахът се дозира според упътването му.Ариел пере добре,но аз бих го слагала за бели и светли дрехи/бельо,чаршафи,хавлии/ Цветните ги пера със прах за цветни тъкани/ТАЙД,ЕКСЕС,ФРОШ,ПЕРВОЛ.Всъщност прах за бели въобще не купувам,понеже и повечето кърпи и чаршафи са ми цветни.За спалното бельо и хавлии използвам препарат на прах,а за останалите-течен.

# 10
  • Мнения: 5 475
Предварителното е част от по-дългите програми. Нещо като накисване - за силно замърсени дрехи. Първо ги извърта на 40, после следва основната програма. А кратковременно е за деликатни неща - на 30 или 40, върти по-леко, слага се по-малко количество.

 Peace

За центофгата - аз не я ползвам за дантелени неща (бельо)и пуловери.Макар,че има програма с по-ниски обороти.

# 11
  • Мнения: 920
1. Аз -да. Предишната ми пералня имаше Плакнене стоп, т.е. дрехите остават във вода и може да ги извадиш мокри. Сегашната няма, но може да се намаляват оборотите. Освен това пералнята си знае колко да центрофугира - при по-яки програми - яко, при деликатните - по-малко.
2. Слагам много по-малко прах от указанията. В началото като слагах по книжка, дрехите не се изплакваха и оставаше прах. Сега се изпират идеално.
3. Дънките обръщам само ако са с картинки, мънисти, пайети.

Да, трябва да имаш и прах за цветно, защото за бяло избелват и обезцветяват. И специален препарат за вълна.

# 12
  • Мнения: 920
Предварителното е част от по-дългите програми. Нещо като накисване - за силно замърсени дрехи. Първо ги извърта на 40, после следва основната програма. А кратковременно е за деликатни неща - на 30 или 40, върти по-леко, слага се по-малко количество.

 Peace

За центофгата - аз не я ползвам за дантелени неща (бельо)и пуловери.Макар,че има програма с по-ниски обороти.



За пуловери от опит установих, че е по-добре да ги центрофугирам. Не се ли размъкват, ако ги извадиш мокри? Едно време майка ми ги сушеше легнали, върху хавлиени кърпи и така 3 дена.

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Верги - кефиш  Flutter

Само да ти кажа - пази и почитай ТАМАТчето си, че сегашните боклуци (на цена около 400-500лв.) няма да изкарат и 2г. и половина без да се развалят.

Като начало - пери някакви домашни дрешки и виж как излизат след съответната програма. После ще се усъвършенстваш и ще ти е пО-лесно.
НЕ пери на 90 градуса повече от 2-3 пъти годишно. Ако позлваш Ариел за бели неща и на 60 градуса добре се изпират. Цветните само на 30-40градуса. Ако переш деликатни тъкани - без центрофуга.
Бе не е никак сложно -  дерзай  Peace

# 14
  • Мнения: 5 577
 Blush Благодаря за всички съвети. Направих опит днес аз, пуснах на детето бял потник с шаренииките и дънките ... не е от най-умните неща, които съм правила.

Таматчето хубаво, ама само 5 кг. пере.  Close
Мама има такова, и още работи (на сватбата им подарили 2, и едната е моята, другато работи вече 25 години).

Офф: Имаме и хладилник Зил, с камера като фризер, пак по тая връзка - на сватбата, 2 ... пак новичък. Мислех да го дам на мама и да си купим нов, с по-голям фризер, но ме убедиха да не го правя.

Още малко и ще оставя и Таматчето. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт