Колко болни водите децата си на ясла?

  • 2 622
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 722
Сигурно ви се струва глупав въпроса, но да обясня. Тръгнахме в понеделник /18,09/ на ясла и на третия ден вече малчо беше със сополи. Заведох го и в четвъртък, защото "сополите не са болест", но в петък малко започна да кашля, което продължи и днес. Заведох го на доктор, изписаха ни лечение на хремата - капки и някакъв билков сироп за кашлицата. Според педито обаче не трябва да го водя в понеделник на ясла. Обаче ето защо се колебая:
1/ Детето си е жизнено, без Т, а и без това аз не го държа вързан у дома
2/ Там е все още само до обяд . от 9 до 12
3/ Страх ме е, че сега ако спрем, ще реши, че съм се отказала да го водя и после ще ми е още по-трудно със свикването
Моля ви, дайте ми съвет! Детето ми и здравето му е по-важно от всичко за мен, но не съм убедена, че е толкова сериозно болен, че да си стои у дома.

# 1
  • Скопие/Асеновград
  • Мнения: 158
Преди две седмици, когато Даме беше с мърсоли и зачервено гърло, не ходи само два дни. Мен ме беше яд, че няма да си играе с децата, защото явно у нас му беше скучно. Щях да го пратя на градина, ако мъжа ми не беше запънал, че щом така казала дежурната, значи трябвало да си седи у нас. На следвашия ден(понеделник) бяхме при нашата педиатърка и тя каза, че не е проблем да ходи на ясла и че нищо му няма, гърлото му се дразнело от носните секрети. Носът му го чистех само с AquaMaris спрей, давах на Даме чай и това беше.
Anita_79,утре дребосъкът сигурно ще е по-добре  и ще можеш да го заведеш на ясла в понеделник. Hug

# 2
  • Мнения: 980
Със сополи е след първата седмица, водех я. Започна леко да покашля - прегледа я лекар и останахме в къщи за 3 дни. Нямаше усложнения, като зачервено гърло, но така реших аз. На вторият ден сестрата от яслата се обади да пита как сме и каза, ако няма бактериална инфекция (в гърлото или гърдите) да не спирам детето. Свикването се затруднява и започват да се опознават с детето наново...Заведох я. Продължаваме с хремата и сега - седмица след това.

# 3
  • Мнения: 3 663
анита, таня си стоя цяла седмица вкъщи също не толкова сериозно болна според мен
имаше Т миналия уикенд и от там насетне е като фурия
за сметка на това хремата й доста обилна и с гъсти зелени секрети и се слагат капки по три пъти на ден
от хремата кашля докато спи и се пие и сироп, за да облекчи кашлицата
мога да я пратя на ясла без проблем, там всички са с хрема, а и аз също съм на принципа, че сополите не са болест
но нито ще й слагат капките в яслата, нито ще й дават сиропа (с лекарства не може)
а и двете неща са изписани за седмица
затова й написаха бележка и си стоя вкъщи тази седмица
но в понеделник знам, че ще е страшно  Confused
щом лекар ти е казал да стои вкъщи и можеш да си го гледаш, аз бих послушала
и да реши, че си се предала, рано или късно ще разбере, че е сгрешил...  Confused

Последна редакция: нд, 24 сеп 2006, 00:56 от T o n i

# 4
  • Мнения: 3 777
Ако има сополи ходи.
Появили се кашлица - веднага го спирам, за да не слезе по надолу и да стане по зле.
От такива оставяния познавам деца, които ги спряха изобщо от ясла и градина, защото винаги стигаха до тежките форми.
Аз предпочитам да не се стига до АБ, а и в яслата никой няма да му дава сироп когато трябва.

Не се притеснявай, дали ще свикне.
Моето дете ходеше 2 дена, 3 беше вкъщи болен първите 3 месеца, но се разминавахме само със сиропи, никога нищо по силно и сега понася яслата много добре, с по малко боледуване.

# 5
  • Мнения: 7 378
Сигурно ви се струва глупав въпроса, но да обясня. Тръгнахме в понеделник /18,09/ на ясла и на третия ден вече малчо беше със сополи. Заведох го и в четвъртък, защото "сополите не са болест", но в петък малко започна да кашля, което продължи и днес. Заведох го на доктор, изписаха ни лечение на хремата - капки и някакъв билков сироп за кашлицата. Според педито обаче не трябва да го водя в понеделник на ясла. Обаче ето защо се колебая:
1/ Детето си е жизнено, без Т, а и без това аз не го държа вързан у дома
2/ Там е все още само до обяд . от 9 до 12
3/ Страх ме е, че сега ако спрем, ще реши, че съм се отказала да го водя и после ще ми е още по-трудно със свикването
Моля ви, дайте ми съвет! Детето ми и здравето му е по-важно от всичко за мен, но не съм убедена, че е толкова сериозно болен, че да си стои у дома.
  Нашият бебо по същия начин тръгна на ДЯ,по същото време и на третия ден беше със сополи.За нас дилема няма щом е със сополи си стои в къщи.Първо да не заразява другите деца /те затова толкова бързо се разболяват в ДЗ,защото все някой е сополив/ и второ - защо да чакаме да се разболее повече за да го оставим в къщи.По въпроса с адаптацията - да , прекъсва се процеса,но като точи сополите съм сигурна,че едва ли ще свикне по-бързо с ДЯ.Постоянния дискомфорт,който му осигурява хремата /запушен нос -трудно пие вода,пречи при заспиване и т.н./ едва ли ще помогне за бърза адаптация ,да не споменавам,че честото бърсане на нослето е точно толкова травимиращо,колкото и смяната на обстановката.Той в къщи плаче и не дава да му бършем нослето,та не си представям как персонала ще може да се справи с тази задачка. Mr. Green Mr. Green Mr. Green
                Това е моето мнение ,не задължавам никого с него,просто го споделям.Принципа ми е железен - щом нещо не е както трябва няма смисъл да чакам проблема да се разрастне.За мен сополите не са "нормалното" състояние на организма /детски при това/ така,че ще стоим в къщи докато сополите изчезнат.И съм готова когато го заведа и в групата му има деца със сополи да вдигна скандал и да извикам ХЕИ.Когато някой не се интересува от здравето на детето си,аз не съм длъжна да се съобразявам с него,в правото съм си да сигнализирам,че се приемат деца със сополи и кашлица /особено в този сезон,в които започват простудните заболявания/. Mr. Green Twisted Evil

# 6
  • Мнения: 3 537
Спрях я,защото след хремата  и се зачерви и гърлото.Утре пак тръгваме. Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 504
От такива оставяния познавам деца, които ги спряха изобщо от ясла и градина, защото винаги стигаха до тежките форми.
Абсолютно. Първоначално моята дъщеря я спирах незабавно, щом пусне сопол. Само че от яслада, а и от мами чувах мнения, че сополите нищо не са и че мога спокойно да я оставям. Дори лелките ми казаха - донесете си капки, ще й капем!
Чудесно, но в един момент започна да кашля. Докато се усетим беше с обструктивен бронхит, който лекувахме три седмици и бяха нужни още три, за да се изчисти кашлицата. В този период й се прояви и херния, която по- късно оперирахме. Така детето се прости с мястото си в яслата.

Общо взето болестта си има етапи, особено един период, наречен период на предвестниците, в който симптомите са най- общи - отпадналост, понижен апетит, някой сопол... Може и нищо да не е, а може и да прерасне в нещо сериозно. Та сополите може да не са болест, но да са важен признак.
Колко да остава вкъщи детенцето всеки решава - наблюдава, съветва се с лекар, но е важно да държите под око и да не омаловажавате състоянието, в което е детето.
Желая ви щастливи яслени дни и никой никога да не изпитва това, което ние преживяхме в този период!
 

# 8
  • София
  • Мнения: 1 817
Яна тръгна на ясла преди две седмици и от тогава е със сополи. Заведох я на лекар, промиваме носа, слагаме капки, но Яната си седи със сополи. Докторът каза, че е ок да я водим на ясла, защото нищо й нямало. И ние я водим. А сополите си текааааат.....

# 9
  • Мнения: 8 505
Пускам я със сополи.Но правя разлика между сополи и сополи.С жълти/зелени и гъсти сополи (с такива се сдоби в дежурната ясла посред лято) не бих я пуснала.

# 10
  • Мнения: 2 232
Щом почне да се прокашля и го спирам, обикновенно всеки път се стига до бронхит.за сополите съм на мнението на Рефлекс-правя разлика....

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
Водя го само абсолютно здрав. И въобще не ме интересува за колко префърцунена ще ме сметнат някои други родители Crossing Arms Мястото на болните деца не е при здравите деца, за да се разболеят всички дружно Close
Хремата може и да не е болест сама по себе си, но в 90 % от случаите от нея слиза и кашлица, после бронхитче и така... Tired

# 12
  • Мнения: 1 547
Ами на мен не ми се струва глупав въпроса и дори ми е много актуален. Леко побеснявам обаче като чета темата ти и част от отговорите.

Кольо тръгна на ясла на 20.09. - сряда. Трябваше да тръгне в понеделник, но по технически причини отложихме за сряда. Ходи 2 поредни сутрини - сряда и четвъртък. За неприятните емоции и стреса за него и мен няма да говоря. В четвъртък срещу петък прекарахме леко безсънна нощ, защото се оказа, че детето има сополи, които се стичат в гърлото и съответно много кашля и не може да спи. Хремата продължи и си е съвсем сериозно-обикновена хрема. Нямам опит с яслата като повечето от вас и не правя разлика между видовете сополи. Не съм водила детето на лекар и за момента го лекувам както аз намеря за добре, а именно - увеличена доза ЗЕ, вит. Ц, сироп от бъз с изцеден лимон, хладък чай от шипка. В носа му пръскам стеримар и 2 пъти съм му сложила Виброцил. От собствен опит знам, че хремата продължава 7 дни (с или без медикаменти) и следователно утре той няма да ходи на ясла. Да, прекъсвам му адаптацията но, да - сополите не са болест, обаче не може да тежи на моята съвест факта, че Кольо е изпозаразил децата в групата си само защото си правя експерименти. Няма и да се опитвам да взимам бележка от лекар. Когато аз реша, че е здрав, тогава ще отиде на ясла.

# 13
  • Мнения: 2 784
Засега съм в къщи и не я водя болна. Първо, защото като не е доизлекувана само ще се разболее повече и е податлива на повече зарази, и второ, защото не правя на другите това, което не искам да правят на мен. Отложихме я от ясла, когато пъпките, които ни мъчиха цяло лято се оказаха стрептококова инфекция. Тъкмо преди да я заведем и правиха ваксина и вдигна температура, педито каза, че е реакция на ваксината и я заведохме. Така и се оказа. Когато я усещам, че се разболява, давам осцилококцинум- помага. Peace

# 14
  • Мнения: 5 577
Иван е със сополи от уикенда (слагаме капки) + лека кашлица, неминаваща (даже пусках тема за сиропите в Здравния  Close ). Няма Т, чувства се добре, има апетит. Абе за мене си е добре детето.
Спа спокойно през ноща, не е кашлял.

Днес отидох сутринта до яслата да кажа на сестрите (без детето). Казаха ми, че ако детето се чувства добре, няма дълбока кашлица и не е имал никаква Т, трябва да не му прекъсвам адаптацията (ще му е втора седмица).
Заведох го, с уговорката, че ще го набюдават и при най-малко съмнение ще ми се обадят да си го взема веднага (яслата е под нас). Следобед сме на доктор. Аз мислех да ида днес в 8 на лекар, и евентуално в 9 на ясла за втория пример, но ще видим сега.

Дано няма проблем, сутринта детето си беше здраво и игриво. Отиде с интерес.

Общи условия

Активация на акаунт