Карбовски за Биг Брадър 3

  • 2 691
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 78
ББ 3 - осмият смъртен грях
Старата мадам от Брусарци е истинската мис България


Илиян САВКОВ
Мартин Карбовски

Началото на "Биг Брадър 3" дефинира осми смъртен грях - слабокултурието. Натам бяхме тръгнали, натам стигнахме. На всеки от милионите зрители, видели началото на Третия сезон, му е направило впечатление как в Къщата не влезе нито един малко по-сложен от средното ниво, социално правилен човек - с нормална работа и нормално семейство. "Биг Брадър 3" тласка към невиждана оргия събитията в къщата - кревати, в които трябва да се спи по двама, травестити хермафродити, всякакъв калибър леки жени - скъпи курви, евтини курви и курви с претенции, бременна с неизяснен произход, гей до гея, маждрак до маждрака. Изключение правят православните екстремисти, но и те са обществена патология - когато си вкарал толкова негри в една къща, наистина е грях да не вкараш поне един представител на ку-клукс-клан.
Повечето зрители са изненадани и леко отвратени. Те приемат като обида точно тези хора да влязат в къщата. Но това е масата, това показва огледалото. ББ 3 явно ще повтори успеха си да показва живота такъв, какъвто е, но да бъде отричан от масата народ, която никога не се харесва в реалната представителна извадка. Този път ББ е взел на прицел селската клубна култура която е изроденото животно в джунглата на ненормалния нашенски капитализъм. Това са млади хора с претенции за висок стандарт, но са и хора, които си лягат с вълнени чорапи. Те са типичните жертви на рекламата - искат нещо, но не знаят как се постига то. Искат хубава къща и мерцедес, но си нямат и представа как се стига до хубавата къща и как работи мерцедесът. Племе, което не знае нищо, не иска да знае защо, но боготвори мънистата, конете и рая на белите хора. Племе, което не желае да разучи сечивата на белите хора. Едно от тези сечива винаги е била културата.
Селската клубна култура е именно чалгата - в Къщата няма да намерите човек, който не харесва чалга (то вече е трудно и извън Къщата). Клубът побира различни индивидуални кодове, затова клубовете са различни. У нас масовият селски клъбър стига до ракията и сръбската музика, което никому не е създало индивидуалност напоследък. Побългаряването на модерността минава през имитации на близки (съседски) културни кодове, които не съдържат информация - тези хора се смятат за модерни и културни, но са изключително неподходящи за граждани на Европейския съюз, ако приемем като аксиома модерността и културността на ЕС (простете за несръчната схема на изразяване, но днес несръчните неща са по-познати).
Те са нискокултурни, образовани само от рекламата субекти, които са пропуснали същинската част от медийността на нашия свят. Канибали с евтини смокинги, които плющят, когато се хранят и правят секс. Повечето хора на планетата са такива, но само българите приемат, че простотията може да е самочувствие.
Бременната жена ни идва в повече и още отсега трябва да бъде изгонена - имитацията на ББ 3 идва от чужд сезон и е в тон с имитационния модел на създаване на култура у нас. Процесите на "имитирането на култура" през последните 60 години дава суровият миризлив резултат, наречен "участници в ББ". ББ имитира чужда идея и го прави с чужди продукти. Идеята е бременна жена, продуктът е чалга-бременна-жена. Гаранция, че това ще се гледа - първо като огледало, и второ като самоотричане на образа в огледалото. Това не съм аз, казва нацията, а всъщност това е страшно много от нея.
Последният персонаж, с който ББ 3 слага винетка на заговора, е старата мадам от Брусарци - Виолета. Тя е истинска мис България - симпатична, дебела и псуваща лелка с недостиг на сексуален живот, която ще умре от всичко, но не и от глад. Тя е обяснение защо са толкова прости (елементарни) младите, новото поколение. Заради неизживения живот на старите. Хора като нея, на които цял живот им е било забранено да псуват (социалистическите хора), днес с радост поощряват еклектичната ориенталска копролалия във вкуса на наследниците си. В този смисъл ББ 3 ще се хареса на всички.
_________________
Ти знаеш ли кво е да си тъп, нагъл и без образование

# 1
  • Мнения: 1 258
Да,добре е да се прочете.Защото вълнува.И защото подтиква към размисъл.Не за личността на Карбовски,както очаквам,че ще последва,а относно нас самите и заобикалящото ни.

# 2
  • Мнения: 46
хареса ми, но ние с мъжа ми  сме по принцип  фенове на Карбовски Simple Smile

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Хареса ми Wink.

# 4
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
По принцип не съм фенка на Карбовски, ама тая статия ми хареса!

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Уви - тъжно и вярно...

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Ами добре е написано, макар че чак "огледало на обществото" - не мисля. Избрани са зрелищни персонажи, за да скандализират, което е нормално за такова шоу.

# 7
  • Мнения: 4 806
прави се на интересен човека, както винаги. Добре жонглира с дар-словото си, използва хубави и съдържателно натоварени думички и толкова... Анализът му е повърхностен, етикирането шаблонно. Всъщност не казва нищо ново. На мен не ми харесва.

# 8
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Това го четохме вече във темата за Биг Брадър.
Мамма изрично помоли да се въздържаме всички и да се пуска тема за Биг Брадър само една за седмицата.

# 9
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Както винаги Карбовски изби рибата. Кефя му се.

# 10
много вярна статия. евала.  Peace

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Мен пък някак не ми е неговият стил това, може другият (съавторът) да е написал повечкото.

# 12
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 218
аз съм му фен на М.К. още от "Егоист".  повечето от възгледите му съвпадат с моите, както и по-горе написаното.защо да неказва нищо ново, какво ново може да се каже за персонажите от ББ3, да им се направи философски анализ ли?

# 13
  • Мнения: 1 258
Ето,повечето коментари-за Карбовски,не за статията.
Следващият път-анонимно.Може би на някой ще му хрумне тогава да поразсъждава относно съдържанието,относно слабокултурието и чалгата,които скоро ще ни обсебят.
Аз лично ще съм изненадана обаче,ако е вярно,че "Повечето зрители са изненадани и леко отвратени. "
Защото в този свят на чалга(не само музикална),онези които я забелязват са малцинство.

# 14
  • Мнения: 5 370
Ето,повечето коментари-за Карбовски,не за статията.
Следващият път-анонимно.Може би на някой ще му хрумне тогава да поразсъждава относно съдържанието,относно слабокултурието и чалгата,които скоро ще ни обсебят.
Аз лично ще съм изненадана обаче,ако е вярно,че "Повечето зрители са изненадани и леко отвратени. "
Защото в този свят на чалга(не само музикална),онези които я забелязват са малцинство.

Присъединявам се.
Май авторката трябваше да напише като заглавие "един по-различен поглед върху началотп на третия сезон ББ".

Общи условия

Активация на акаунт