"Диета" за бременни...

  • 18 812
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 914
Чух съвсем случайно, че съществува диета за бременни! Диета не като общо приетият израз "диета", а начин на хранене! Та във въпросната диета се описва  на кои храни е добреда се набляга в отделните месеци( седмици)!

Ако някой може да ми помогне с линк/инфо и т.н., ще съм му много благодарна! Hug

# 1
  • Мнения: 168
Аз попаднах на лекарка, която много държеше да консумирам определени храни и ми обясни дори кое за какво е. Аз не всичко запомних де, но ако се спазва бебенцето си получава необходимите вит. и вещества, а мамата не дебелее. За орехите помня, че са мн. полезни за мозъка на плода (а аз мразя орехи, но мъжа ми като разбра, че бебето уж щяло да бъде по-умно и не ме оставаше на мира, докато не ги изям  Sick)  Та ето ти и нея>
300 гр. извара, 200 гр. сурови орехи, спанак, броколи,белтъка на 1 сварено яйце, обесени ядки в 1 л. прясно мляко, 3 пъти седм. скумрия на скара или фурна, 2 бр. грейпфрут, чай от малина.
Аз лично смятам, че тези количества са непосилни, но се стараех да ям колкото мога от тези храни, като разбира се си хапвах и други неща, но тези винаги присъстваха в менюто ми. Само да кажа, че може би благодарение и на това качих само 14 кг, а родих 4.150 и сина ми сега е голям живак, да не му е уроки  Hug Ако имаш някакви въпроси можеш и на лични да ми пишеш. Успех и леко бременеене

# 2
  • Мнения: 7 914
Мерси за отговора ти  bouquet
 а  това което си дала
300 гр. извара, 200 гр. сурови орехи, спанак, броколи,белтъка на 1 сварено яйце, обесени ядки в 1 л. прясно мляко, 3 пъти седм. скумрия на скара или фурна, 2 бр. грейпфрут, чай от малина.
трябва да се яде всеки ден ли? newsm78


 а коя е тази докторка? Thinking

# 3
  • Мнения: 1 986
  Четох миналата седмица в едно женско списание за храните,на които трябва да набляга бременната newsm78-като се прибера вкъщи,ще проверя и ще ти пиша Peace
  По принцип,аз се старая да се храня разнообразно,което мисля,че е най-важното условие и гаранция,че бебето си набавя всичко необходимо-още повече,че то черпи от нашите запаси това,което му е нужно-дефицита на някои витамини и минерали по-късно може да се отрази на майката,не на детето Naughty

# 4
  • Мнения: 7 803
таzи Диета ми иzглежда глупава  Rolling Eyes
 zwezdi4ka яж от вси4ко по малко, плодове и zелен4уци колкото иска6, мле4ни продукти не трябва да липсват, месо съ6то. иzбягвай пържено и многото сладко. тестените иzделия съ6то да не са твърде много

# 5
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
таzи Диета ми иzглежда глупава  Rolling Eyes
 zwezdi4ka яж от вси4ко по малко, плодове и zелен4уци колкото иска6, мле4ни продукти не трябва да липсват, месо съ6то. иzбягвай пържено и многото сладко. тестените иzделия съ6то да не са твърде много

И аз така мисля. Балансирано хранене, повече зеленчуци и плодове. Не се лишавай от нещата, които харесваш, но и не прекалявай и не си мисли, че похапваш "за двама". Бебето си взема от мама, каквото му е необходимо. Peace

# 6
  • Мнения: 7 914
SOPHI , ще чакам с нетърпение да ми пишеш Hug  bouquet


Момичета, аз съм далеч от мисълта да си ограничавам яденето откъм разнообразие... но например когато се оформят зъби и кости да се набляга повече( но не само) на сирене и млечни продукти да речем и тн....
Мисля, че да се знаят тези неща не е излишно да се знаят ....или поне на мен са ми интересни Thinking
Също така се надявам да не ме хване лакомията ( в по-късните месеци) и да ям за двама... за сега съм още на вълна  Sick и за ядене се сещам когато мъжО викне..."умираааам от глаааад, вече" Joy

# 7
  • Мнения: 7 803
мисля, 4е няма такова не6то като например 1ви месец яж пове4е сиресе, 2ри емсец яж пове4е свинско, 3ти месец пове4е портокали .......................... така или ина4е бебо си вzима вси4ко, което му трябва, а това дали остава zа теб е друг въпрос  Wink

# 8
  • Мнения: 1 986
  Не,не Naughty-това,което четох не беше диета в буквалния смисъл на думата-по часове,дни,месеци и т.н.-по-скоро се обясняваше на кои храни да се набляга,кои да се избягват и т.н...Абе,ще пиша по-късно,като се снабдя с въпросната статия,публикувана от лекар Wink-наизуст не искам да говоря

# 9
  • Мнения: 168
Ееее, само не ми издирайте очите за диетата дето пуснах.  PraynigАз също я намирам пресилена и не смятам, че една бременна жена трябва да яде по диета, но за всички тия продукти четох на различни места, че действително са много полезни. Аз затова си хапвах плодове и това-онова, като гледах все пак поне част от тия неща да са в менюто ми за деня. И такива неща като "на тебе може да не ти се яде, ама на бебето " нямаше при мен. Дано да сте ме разбрали какво искам да кажа!
Иначе не смятам диетата като цяло за  глупава, защото все пак си е насока за полезните неща.
А докторката си е от Варна, с нея раждах дори и съм много доволна.

# 10
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Аз разчитам организма ми да ме ръководи в това какво му е необходимо - в началото на бременността ядях основно зеленчуци, във втори месец около 2 седмици налитах на варени яйца, след това преминах през периоди на рибна зависимост. Имах период, в който налетях здраво на кашкавала (а преди не го понасях суров), период, в който умирах за различни видове ядки. Сега повече пия прясно мляко и айряни, но здраво съм наблегнала на месата - ако не хапна мръвка за обяд, все едно не съм яла. Рибата по принцип гледам да си я хапвам постоянно, че нали съм си морско чедо Wink

# 11
  • Мнения: 146
Ям само това което ми се яде и когато ми се яде и ме съм качила много килограми. Като кажете трябва да присъстват тези или онези храни, организма сам ти показва от какво има нужда. Например всички говорят, че многото мляко е полезно аз много го обичах преди да забременея и си го хапвах с  голямо желание сега не мога да го ям дори ми се повдига от него и какво да правя да го ям и да го връщам защото било полезно за бебето, това са глупости.  Не се насилвайте с яденето хапвайте каквото ви се иска, но в умерени количества, аз правя така и се чувствам добре.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 064
Net,  абсолютно подкрепям Peace

И аз мисля, че не бива да се насилваме да ядем неща, които не ни се ядат или пък да избягваме любими неща. Естествено, всичко в умерени количества и всичко ще е наред Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 986
 Ето,че намерих въпросната статия относно храненето на бременната жена Peace и ще резюмирам какво пише в нея WinkАз ви пиша какво прочетох-вие решавайте как ще се храните Grinning
  "Бъдещата майка трябва да е наясно, че в началото на бременността в организма й трябва да се натрупат запаси от хранителни вещества.Осигурява ги всекидневният прием на добре балансирани храни,съдържащи въглехидрати,протеини,мазнини,витамини и минерали.Това не означава,че количеството на храната трябва да е два пъти повече Wink
   Подходящи белтъчини са нетлъстите меса,пиле,риба,яйца,всякакви млечни продукти с невисока масленост,боб,леща,грах,соеви продукти,ядки.Необходимо е 20% от енергията на бъдещата майка да се осигури от качествени протеини ,които са и основен градивен елемент от клетките на плода.Въглехидратите трябва да са с нисък гликемичен индекс-те създдават чувство за ситост и не водят до лесно натрупване на излишни мазнини.Такива са пълнозърнестият хляб,макарони,овесени ядки,плодове и зеленчуци.
  Сладкишите,шоколадът и сладоледът да се консумират,когато желанието за тях е силно Wink
   Особено важни за бременните са цитрусовите плодове,шипките,червените чушки,броколите,спанакът и доматите-поради високото съдържание на вит.С.
  Присъствието на мазнини в менюто на бременната е задължително,но такива,съдържащи полиненаситени и мононенаситени омега-есенциални мастни киселини-риба/2-3 пъти седмично/,маслини,зехтин,сурови ядки,слънчогледово семе,соя.
   Изграждането на костния скелет на ембриона започва особено интензивно в последните 3 месеца на бременността,затова бременната жена се нуждае от 1200-1500 мг калций дневно-всекидневно трябва да се изпиват 2-3 чаши прясно мляко,да се яде кисело мляко и сирене.
   Често по време на бременността се развива анемия и тогава се налага допълнителен прием на желязо-набавя се от черен дроб,червени меса,риба,яйца,бобови.
   Бъдещата майка е необходимо да консумира храни,богати на фибри-черен хляб,овесени ядки,покълнали зърна,мед,ядки,плодове,зеленчуци...Достатъчно течности-1.5-2 л. вода на ден."
                                                                                     д-р Ваня Евтимова-хомеопат

# 14
  • Мнения: 7 803
такааа сега да zапо4нем раzбора по zа4ертаването на храните
например бобовите обраzуват гаzове, от там и контракции
4ерен дроб съдържа твърде много вит. А
плодеве с костилки / виж zа бобовите

Общи условия

Активация на акаунт