Игри с пръстчета и ръчички

  • 35 711
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 568
Мами, дайте ми идеи за игри с пръстчета и ръчички. Ние знаем само "Варило мише кашичка" и "Хей ръчички".
Дъщеря ми е на година и почти девет месеца и се радва на всичко, което й покажа, а аз се изчерпвам.
Ще се радвам на всякакви идеи.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 385
"Дай, Бабо огънче"- пръстите на ръцете се опират един в друг (като покривче) и другия играч с пръстче ходи по всяко връхче и казва-дай, бабо огънче на което отговора е :качи се по-нагоре. Между показалците и палците има по-голяма дупка и там е "Огьнчето". Ако ти харесва и не я знаеш, ще я дообесня.

# 2
  • Мнения: 1 568
Имам смътни спомени, че сме я играли като малки. Дообясни, плиииизззз!  Praynig

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 23 543
Аз пък това с мишката и кашата не го знам, я го обяснете него, МОЛЯ Grinning

# 4
  • Варна
  • Мнения: 2 385
Ок! Мислях, че може и да не ви е интересна и затова спрях. Когато стигне до показалците, играча, който прави покривче, (майката) казва, като отговор на "Дай, Бабо огьнче" - "Слез си вземи". Другият(детето) пита: "А какво е онова черно нещо в дупката? Куче ли е? Да не ме ухапе?". Отговор на майката: "А, не не-на попа килимявката(така казваше моята баба, но аз използвам нещо по-разбираемо за Дария). Детето пъхва ръчичка в дупката, майката я хваща с две ръце и казва"Бау, бау, бау, изядох те" Дария много се смееше  на финала.

# 5
  • Мнения: 1 568
С маминия пръст се правят кръгчета по дланта на детенцето и се обяснява
"Варило мише кашичка, варило, варило и я сварило"
Свиваш първото пръстче и казваш: "На първото мише дало, защото нацепило дърва" /"защото-то" може да бъде всякакво - подредило си играчките, слушкало и т.н./, свиваш второто пръстче и казваш: "На второто мише дало, защото еди какво си  Wink" и така до четвъртото.
За петото пръстче казваш:
"Само на петото не дало" и се нацупваш.
С двата пръста започваш да "ходиш" по ръчичката нагоре и казваш: "То плакало вървяла. плакало, вървяло и се скрило еееййй тука" и бъркаш под вратлето в блузката и следва бурен смях  Joy

Дано да го обясних добре.

Dahlia, благодаря за обяснението. Ще я запомня и ще опитам да я играем, макар че ще е малко трудно защото Дара още не говори чак толкова добре  Wink

# 6
  • София
  • Мнения: 1 315
Благодаря за играта с мишлето, не я знаех, но довечера като се прибера ще опитам.
Аз правя само тази: по гръбчето на Ицко правя "едно стълбче, още едно стълбче (това с пръст по гръбчето успоредно на гръбнака) , една жичка  и още една, и още една (това са хоризонтално по гръбчето пак с пръст) и ток ток ток (сръгваш го встрани на кръстчето - е леко де, само за гъделче Simple Smile )"  - . На тази игра Ицко се смее с глас и пак ми дърпа ръката и "ено ено" , което означава "едно едно" и хайде пак ...  Joy

Последна редакция: пт, 15 сеп 2006, 14:08 от Льонеберя

# 7
  • Мнения: 1 117
И ние играем на " бъркало мишле кашичка... " , на " дай бабо огънче " и на " замазала баба тавана "
Играта на " замазала баба тавана " е следната : детенце и мама са един към друг с лице. Мама прокарва пръсти по челото на малчугана и казва " Замазала баба тавана " , след това погалва и двете бузки и казва " Замазала и стеничките" , погалва брадичката и казва " Замазвала и пода " , затваря очичките на детенце и казва " Затворила прозорците " , погалва усничките и казва " Затворила вратата " , пощипва закачливо нослето на детенце и казва " Врътнала ключа и хайде на пазара "  Simple SmileТова е !

# 8
  • Мнения: 1 568
Йееее супееерр!

Льонеберя, сега се сещам, че ние тази игра я играехме във варианта "Жица, жица, тоооккк"  Joy

bopsi, супер е! Само я чакам да се събуди и почваме ремонта  Joy

# 9
  • Мнения: 2 567
И ние играем на Баба чистница, Хей ръчички („имам две ръчички” – правим ръцете с дланите обърнати нагоре
„с едно пръстче – показваме пръстите един по един
„две, три, четири, пет” – пръстите се събират
„сладки като мед” – целува се ръчичката)  Laughing
Правим и подобно на Варило мишле каша, само че с джудже  Laughing
|А другото, което го знам още от баба ми е "Зай бозай"- едно по едно леко стискам и разтърквам пръстчета, после обръщам дланта и правя кръг с думите- тука сърничка пасе тревичка, а тука, тука пие водичка, което е в средата на дланта.  Laughing Следва смях  Laughing

# 10
  • Мнения: 1 568
Шоши, не разбрах май как се прави Зай бозай  Embarassed Дай по-подробно  Wink

# 11
  • Мнения: 2 567
Хващаш ръчичката на Дара и едно по едно леко стискаш и разтъркваш върха на всяко пръстче, при нокътя с думите Зай бозай на всеки пръст (така и не знам какво точно значи това, че зайо бозае ли, що ли  newsm78 Laughing). Като го кажеш за всичките 5 пръста, обръщаш дланта и правиш кръгче като на "варило мишле/джудже кашица" с думите " тук сърничка пасе тревичка". После в средата на дланта я гъделичкаш и казваш "А тука, тука пие водичка"  Grinning
Ако не го разбереш ще го снимам и ще кача клипче  Grinning

# 12
  • Мнения: 1 568
Хахахах схванах. Току що изрепетирахме "Слъбче,жица, ток" и бабата дето мазала стените. Голям смях падна  Joy Даже се опитва тя да я играе върху моето лице.

Благодаря!  Hug

# 13
  • Мнения: 2 567
Друго се сетих, знам го тук от форума, благодаря на авторката!  Heart Eyes
Играта на "великани и джуджета" Grinning
Като кажеш "джудже", клякате и ставате мънички, мънички....
Като кажеш "великан"  се изправяте с вдигнати ръце.
П.П. А за игра с крака интересува ли те?  Laughing

# 14
  • Мнения: 1 568
Ъф корс! Дай насам и краката  Hug

Общи условия

Активация на акаунт