Сладко от смокини- как го правите?

  • 17 682
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 39
Здравейте, момичета!
Донесоха ми доста смокини. От по- малките са, има полуузрели и добре узрели и такива които са се посмачкали. Давайте идеи!

# 1
  • София
  • Мнения: 896
Сладкото от смокини се прави от зелени такива. С узрелите едва ли ще стане. Най-добре си ги хапнете пресни, или спретни някой сладкиш. Grinning

# 2
  • Мнения: 22 867
Става и от зрели, но ми се струва, че майка ги слагаше във вар, преди варенето, за да не се разкашкат. А иначе можеш да си ги свариш като мармалад - не цели, но пак е вкусно и става за мазане на палачинки и всякакви такива.

# 3
  • Мнения: 22 867
Намерих малко инфо за любимия ми плод, не знам колко ще ти е от помощ, но...........може пък да ти свърши работа.

СЛАДКО ОТ СМОКИНИ
ПРОДУКТИ:
30 бр. зрели смокини, 1 кг захар, 1 к.л. лимонтузу.

Обелете смокините от кожиците и ги пуснете във варна вода да постоят 1 час. Измийте ги добре, изтръскайте ги с ръце и ги пуснете в сгъстения преди това захарен сироп. Варете докато сладкото получи необходимата гъстота. Капка от сиропа върху порцеланова чинийка трябва да запази напълно формата си. Малко преди да го свалите от огъня, прибавете лимонтузуто. Понеже след като изстине сиропът на това сладко лесно се отпуска, може да се наложи повторното му доваряване.


Ако сладкото се прави от зрели смокини, основно изискване е да се ползват здрави, внимателно обелени, но и потопени за 20 минути в разреден варов разтвор плодове /в 2-3 л вода се поставя гасена вар колкото орех/. Така в сладкото смокините ще останат цели. След варовата баня плодовете обилно се измиват със студена вода. Поставят се в сироп. За 45 броя зрели смокини е нужен 1 литър сироп.

Прави се като всички други сладка, но при зрелите е задължително да ги потопиш във варна вода.
на 1кг смокини-1кг захар,1 чаша вода. Обелваме плодовете и ги потапяме във варната вода/5л вода и 500г гасена вар/, утаена и прецедена. Престояват 30 минути. След това ги изцеждаме и измиваме със студена вода. Приготвяме захарния сироп, добавяме плодовете и варим до пълна готовност. Няколко минути преди да свалим от огъня,слагаме 1 чаена лъжичка лимонена киселина.





# 4
  • Мнения: 39
Благодаря ви момичета!
Това инфо и аз го намерих и вече първата доза сладко е готово.
Като се охлади ще почерпя.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 814
Тази година направих няколко бурканчета с фиксовете на Йоткер.Става много лесно и вкусно! Peace

# 6
  • България Сливен
  • Мнения: 245
Как точно се прави с фикса на Йоткер?

# 7
  • София
  • Мнения: 3 814
Ами да ти кажа честно, не си спомням точно, но се водех по описанието на опаковката. Peace

Общи условия

Активация на акаунт