Децата ви имат ли си задължения/отговорности?

  • 1 689
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 220
Позволявам си да пусна тема,защото снощи много мислих по въпроса.на 19 години съм и живея с майка си.от 13-14 годишна имах списъци окачени на една дъска какво трябва да свърша преди майка ми да се е върнала от работа.живеем в мезонет и нямаме домашна помощница,защото майка ми искаше да ме научи на всичко.смея да твърдя че от 2-3 години аз готвя,пазарувам каквото ми е необходимо,почиствам си след това,пускам пералня,миялна-всичко,което и майка ми върши.виждам в очите ,че е доволна от мен и това,на което ме  е научила.Вашите деца имат ли си дневни задължения?-учите ли ги или вие вършите всичко?

# 1
  • Мнения: 5 183
Отговорих с НЕ. Синът ми няма такива задължения, но помага много и с кеф. Помага да сложим дрехите в пералнята, слага прах, подава щипки при простирането. Носи празния кош вътре. Слага приборите за ве4еря, "4исти" с прахосмука4ката ... помага, но когато сме на кеф. Много 4есто се занимава с нещо, докато аз сложа масата ... друг път с кеф помага ... Разли4но е, но май вси4ко зависи от мен. Ина4е, детето определено иска да помага.

# 2
  • Мнения: 959
Има разбира се,но не са чак толкова много.Свързани са единственно с подреждането и чистенето на собствената му стая.

# 3
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Има задължения, съобразени с възрастта му. Първо - почти изцяло сам се обслужва (съблича, облича, носи си гърнето, мие си зъбите и лицето и пр.) Сам подрежда стаята си. Носи си приборите за миене след ядене. Изхвърля боклука (ако не е тежък), носи свалените и сгънати дрехи до коша за негладени дрехи и когато пазаруваме, носи по-леките торби.
Обяснили сме му, че всички у дома работим и домакинството е общо задължение (е, при всички случаи аз върша основното  Mr. Green).
Това са твърдите задължения.
В момента нямаме нужда от домашна помощничка, но и да имахме, все тая.

# 4
  • Мнения: 3 271
Имат си малки задължения, които се стремим да стават все по-постоянни. Още са малки, за да е нещо твърдо, но все пак ги включваме да помагат в разни неща - простиране и прибиране на прането, отсервиране, да се обслужват сами, да си подреждат играчките и т.н.

Офф: Василисе, не мога да се стърпя да питам за подписа ти. Много се развълнувах, дали съм права и да ти честитя ти  Party

# 5
  • Мнения: 7 640
според мен е редно децата да имат някакви задължения вкъщи.

# 6
  • Мнения: 338
Охххххххххх има задължения ама кой ги спазва Weary

# 7
Освен задължения децата трябва да си имат и права.
Препоръчаха ми да си изготвим и закачим на стената права и задължения на децата и на родителите и всеки да си ги спазва. Помагало много когато децата "не слушат", а и съм чела, че малчуганите се чувстват по сигурни когато има регламентирани правила и са им заявени и правата това внасяло ред в главиците им.

# 8
  • Мнения: 35 949
има - оправя си леглото, прибира обувките, събира играчките в детската /предимно нейни/ и тези в хола /на бебето предимно/, сваля спалното бельо и го слага в коша за пране, когато преценя, че е мръсно /за всички, не само нейното/, наглежда сестра си - не винаги и не всичко прави с кеф, но е редно да има отговорности Simple Smile

# 9
  • Мнения: 11 607
Всяко дете според възрастта си и възможностите помага в къщи! Човек без задължения, права и отговорности в нашата къща няма!!!!!!! За мен най-добрият вариант е екипа и колектива, а не един да тегли колата!

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Имат уж. На годините на дъщеря ми аз вече правех доста работи, а на 14 ми се наложи да поема изцяло домакинството. За съжаление аз съм доста по-мека от майка ми, а и често нямам търпение да изчакам Наталия да се натутка. Моята живее на забавен каданс и това ме влудява. Опитвам се да им възлагам задачи, но съвсем не достатъчно. Не броя това да се обслужват сами, да си сгъват и подреждат дрехите, да си прибират и подреждат нещата. Това не е домашно задължение, това си е съвсем в реда на нещата.

Наталия изпразва миялната и подрежда съдовете, слага и вдига масата /последното само чат-пат, но уж е нейно задължение/, подсушава съдовете, когато има такива за подсушаване, опитвам се да я включвам в готвенето вече, бърше праха, полива цветята. Май е това.

Крисо за мой срам нищо не прави. Карам го инцидентно да свърши това-онова, но нещо, което твърдо да е негово задължение няма. Когато пазаруваме или имаме багаж от пътуване те активно участват в пренасянето. Дотук с помощта от Крисо. А, на вилата ми носят дърва за камината, събират листата и падналите клонки и изнасят събраното навън.

Общо взето, гледам да ги хващам на работа, но им е малко.

# 11
  • Мнения: 83
Има малко задължения и те са свързани с почистване на стаята му.  newsm79 Не че ги спазва ама.. Дори тези дни на 6 септ. ми каза ,че не може да чисти ,защото е национален празник и не се работи! Joy

# 12
  • Мнения: 705
Не зная дали възприема нещо като задължение. Малък е все пак.

Но в 2-3 клас и аз имах списък със задължения. Много бързо това отмина, останах си мърляч  Mr. Green

# 13
# 14
  • Мнения: 4 714
Задължението и е да си поддържа стаята подредена.

Общи условия

Активация на акаунт