Как да се справя с хлътналите зърна?

  • 11 328
  • 23
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 1 704
Ами и мойте ги разранява, въпреки че я кърмя със силиконовите зърна, но тя пък други не е виждала и май си и харесват, също не прави и голяма разлика със шишето (вероятно по същата причина)... единственото с което спасявам положението засега е 1-2 пъти да цедя и да давам от шише, а зърната заздравяват бързо като намажа с Гармастана и пропусна 1 хранене.. но както всички казват шишето не е за препоръчване, особено ако виждаш че бебо прави разликата.. мойта засега гълта откъдето и пусна, надявам се проблемите  с гърдите да спрат преди да се е усетила Praynig

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Ето нещо специално за хлътнали или плоски зърна. Струва си да си поиграеш, за да можеш да кърмиш 'на голо'.

Техника на Хофман

Специалистите по лактация казват, че резултатът от ниплетите не е доказан и носенето им може да не е оправдано.
Резултат за изскачане на зърното може да се постигне ефективно и лесно, ако се носи сутиен с изрязани дупки така, че зърното да е открито. По този начин бюстът се поддържа от сутиена, а лекият натиск, оказван върху зърното, го кара постепенно да изскочи.
Сигурна ли си, че зърната ти са хлътнали? Ето как да си направиш тест сама: хвани гърдата си на границата на ареолата между палеца и показалеца си и натисни силно, но нежно 2,5 - 3 см зад основата на зърното. Ако зърното изглежда, като че изчезва в плътта на гърдата, то е хлътнало. Обикновено такива зърна изскачат по естествен път към края на бременността, и почти във всички случаи се показват напълно, когато бебето започне да суче - и остават изскочили за постоянно. Леко хлътнали зърна не пречат на кърменето.
Понякога обаче, зърната остават силно хлътнали и пречат на бебето да захване правилно гърдата така, че зърното да отиде надълбоко в устата му. Това състояние почти винаги се поддава на корекции с лесни упражнения, които взимат около минута сутрин и вечер, или с носенето на гръдни щитове - не ниплети - (които оказват същия вид напрежение върху зърното, карайки го да изскочи, както и изрязан сутиен).

Упражнение: В основата на "Техниката на Хофман" е убеждението, че това упражнение ще премахне всякакви сраствания в основата на зърното, които го държат хлътнало. Упражнението се състои в поставяне на палците на двете ръце един срещу друг в основата на зърното и нежно, но решително отдалечаване на палците един от друг. Направете това както в посока нагоре-надолу, така и настрани. Това упражнение може да се прави два пъти дневно в началото, и ако се продължи с тях, с времето може да се прави до пет пъти дневно в напреднала бременност и периода на ранна лактация.

упражението на Хофман е превод от The Complete Book of Breastfeeding

# 2
  • Мнения: 1 704
Ох незнам дали ще се оправя с тия зърна.. аз още през бременността доста ги дърпах и те по принцип изскачат като суче малката през силикона или като настръхнат, но в момента в който ги дам `на голо` и тя ги олигави просто се размекват и разпльокват като за световно, а тя дръпва два пъти със зор и после ги изпуска.. не съм се отказала и я пробвам от време на време с надеждата, че и те се деформират все повече, ама засега без успех.. пък и тя жестоко се изнервя като го изпусне два пъти и почва цялата да трепери от нерви, да пъшка, да се гъне, отваря устичка, мъчим се, но силикона е единственото което за момента ми дава възможност да кърмя.. като порасне малко може би ще се справя по-добре..
 Cry ще опитам и с тия техника, пък да видим..

сори, че разводних темата с мойте проблеми  Rolling Eyes

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Освен техниката на Хофман можеш преди кърмене да засмукваш зърната 2-3 пъти с помпа (ако имаш), за да изскочат, и да й даваш да суче. Или още по-лесно -  щом ги засуче през силикона, махаш, и на голо.

# 4
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
Цитат на: Mags
Ох незнам дали ще се оправя с тия зърна.. аз още през бременността доста ги дърпах и те по принцип изскачат като суче малката през силикона или като настръхнат, но в момента в който ги дам `на голо` и тя ги олигави просто се размекват и разпльокват като за световно, а тя дръпва два пъти със зор и после ги изпуска.. не съм се отказала и я пробвам от време на време с надеждата, че и те се деформират все повече, ама засега без успех.. пък и тя жестоко се изнервя като го изпусне два пъти и почва цялата да трепери от нерви, да пъшка, да се гъне, отваря устичка, мъчим се, но силикона е единственото което за момента ми дава възможност да кърмя.. като порасне малко може би ще се справя по-добре..
 Cry ще опитам и с тия техника, пък да видим..


сори, че разводних темата с мойте проблеми  Rolling Eyes

И аз имах същия проблем. Ако не бяха силиконовите зърна, с които започнахме още в родилния дом мисля, че въобще нямаше да засуче. Като се прибрахме продължих да я храня с тях, но ми се стори че са им много големи дупките и тя много се дави стях игълта повечв въздух-реших да се пробва да храня"натурално". В началото беше голям зор и за двете, но с повече упоритост успяхме. Опитай да  напъхаш зърното в устата заедно с голяма част от ареолата. Държиш го с два пръста и леко го издърпваш. Бебето плюе-ти пак го натикваш в устата....

# 5
  • Мнения: 1 704
Цитат на: viliandar
И аз имах същия проблем. Ако не бяха силиконовите зърна, с които започнахме още в родилния дом мисля, че въобще нямаше да засуче. Като се прибрахме продължих да я храня с тях, но ми се стори че са им много големи дупките и тя много се дави стях игълта повечв въздух-реших да се пробва да храня"натурално". В началото беше голям зор и за двете, но с повече упоритост успяхме. Опитай да  напъхаш зърното в устата заедно с голяма част от ареолата. Държиш го с два пръста и леко го издърпваш. Бебето плюе-ти пак го натикваш в устата....


Точно това правя.. пробвям я регулярно с надеждата, че в един момент ще захапе.. Снощи постигнах частичен успех с едната гърда, но там все пак имам зърно, което изскача (на другата - тцъ  Sad ) След като беше пищяла от колики 2 часа и се беше разярила жестоко и почервеняла като доматче.. предлагам и силиконовото, а тя пищи и се дърпа  Shocked борихме се половин час и ми се видя, че я раздразвам допълнително затова го махнах и продължихме да се борим на голо.. обаче като няма зърно, просто не става.. тикам и цялата ареола в устата, тя се хвърла умряла от глад вече, захапва, дръпва два пъти и го изпуска  Rolling Eyes и е още по-бясна.. имах изцедена кърма, но се заинатих, че в такъв момент дам ли и шишето - край с кърменето.. та на целия тоя ужас, след като се наревах едно хубаво, че ще си уморя детето от глад реших да пробвам с другата пак на голо.. и малката захапа и не пусна докато не се засити.. даже ми беше трудно да го извадя от устата и ..
тая сутрин обаче - пробваме, мъчиме се, изпускаме, нервиме се, ревеме и айде пак силиконовото.. не мога да я държа гладна все пак  Rolling Eyes
ох момичета много е сложна тая работа.. такъв рев му хвърлям, че вече съм като изтискан лимон.. дано да потръгнат нещата..

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Прави всичко възможно да "изскочиш" зърното преди кърмене - с пръсти, с помпа - и й давай да суче преди да се е разплакала и разстроила. Ако даваш докато е сънена или спи, може би ще има по-голям успех - тогава бебетата по принцип сучат без протест. А ако започне да засуква проблемното зърно редовно, много скоро ще разреши проблема. Комбинирай го с техниката, която ти написах, пробвалите я майки казват, че помага много. Можеш и да вложиш 20-ина (май толкова струват) лева в гръдни щитове (мисля, че има няколко марки, аз знам за авент, но има и други). Те са различни от силиконовите зърна.
         
Упражняват постоянен лек натиск и помагат на зърното да изскочи. Освен това събират изтеклата кърма и заместват подложките за кърмачки.
Аз лично съм кърмила със силиконови зърна 2/3 от времето, докато стана на 8 месеца, защото поради незнание започнах да ги слагам, когато Мая се беше объркала и не знаеше кое да предпочете - биберон или цица. Много е трудно да попаднеш на такива, които да са достатъчно тънки, за да стимулира бебето гърдите и да не намалее кърмата. Общо взето, бягам от тях като от чума и не ги препоръчвам, ако има друг избор.
Добавям линк към статия за силиконовите зърна - кога и как се използват, и по-важно, как се отучва бебето от тях. На английски е, от международно сертифициран консултант по лактация. Ще я преведа при първа възможност.
http://www.medela.com/NewFiles/nipshield.html

# 7
  • Мнения: 1 704
Мерси Бу .. златна си  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 704
такааа.. пожънах частичен успех.. днес цял ден кърмя на голо от едната гърда  #Milti от тая на която все пак имам зърно макар и малко.. беба суче доста често и определено като не е толкова гладна има нерви да се помъчи и да захапе.. искам да кажа че като е сънена или спи въобще не става номера, но като се е позаситила например от едната гърда и предложа другата в натура - ЗАХАПВААААА  . УРА
сега обаче ме притеснява да не откаже съвсем силиконовото, щото го закъсвам тотално.. другото зърно е пълна скръб, на всичко отгоре сега виждам, че дори когато изскача леко, половината остава хлътнало.. трагедия.. дали може да ми направи тоя номер и да откаже да суче от него?!  Thinking
а тая техника на Хофман нещо май не я докарвам както трябва..Rolling Eyes

# 9
  • София
  • Мнения: 2 249
Не се притеснявай, няма да се откаже от силикона, но ти продължавай да й предлагаш на голо и от тази гърда с проблемното зърно. С времето би трябвало да се пооправи.
Пробвала ли се след като е засукала през силикона, да го махнеш и видиш дали няма да суче на голо? Продължавай с техниката на Хофман. Принципно изисква малко време докато се махнат срастванията. Гръдните щитове са много добър вариант. В магазина на Mamma има такива на Авент.

# 10
  • Мнения: 1 704
Цитат на: Iva_D
Пробвала ли се след като е засукала през силикона, да го махнеш и видиш дали няма да суче на голо?


точно така я излъгах с едната и после с малко зор сама успя, но не всеки път става.. някой път просто е изнервена или с колики и се свива, гъне, лапне, плюне..  Rolling Eyes , на другата обаче в момента в който опита да засуче зърното просто става гладко  Imp но опитите продължават  #Silly

# 11
  • Мнения: 1 704
Момичета днес съм се заинатила да храня малката на голо.. раните по гърдите не се затварят и болката и без това е нетърпима.. а с тия силикони имам чувството че още по-зле става  Rolling Eyes нямам сили вече, а така или иначе на всяко кърмене рева и се мъча.. поне да има някакъв смисъл.. все си мисля че ако почне да суче нормално и рагадите малко ще се пооправят, нищо че пак боли ужасно..
та сега се мъчим и двете, но въобще не мога да определя дали се наяжда.. понеже и е трудно да захапва, дори и като успее не дърпа така активно или поне не го прави продължително..  пробва, спре, нерви се, плюне, лапне, дръпне няколко пъти, спре, държи го в уста и заспива много по-често .. преди дърпаше активно 10-15 мин и можех да преценя, а сега въобще не мога.. по 1 час яде, сменям циците постоянно, тя пак заспива и т.н.  и все имам чувството, че накрая гладна е останала  Rolling Eyes  пък нали не може да се храним нон-стоп  Confused
оф незнам дали нещо се разбра, ама вече съвсем се побърках.. в крайна сметка в един момент спирам да я кърмя, тя помрънчи малко, лапа пръстче (уж е още гладно), но след малко се успокоява.. това трябва да значи, че се е наяла нали?! иначе ще реве докато не дам цицата? или не е точно така?

# 12
  • Мнения: 7 106
За да се успокоиш ти предлагам да грабнеш бебешока и да идете до най-близката везна да я премериш.Така ще видиш как наддава и ако всичко е ОК, поне няма да се притесняваш дали е изсукала достатъчно.Дано всичко е наред и беба да започне да суче нормално.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 249
Аз лично ти препоръчвам да махнеш силоконовите зърна постепенно, а не изведнъж, понеже бебка е още малка и може да засива от умора без да се е заситила напълно. Може да слагаш силикона  за 5-10 мин, през които бебка ще се е донякъде задоволила и оформила зърното и след това да махнеш силикона и продължиш така. После така и с другата гърда. Постепенно пробвай да намаляваш времето, през което кърмиш със силиконовите зърна, докато накрая например ги слагаш за 1-2 мин, колкото зърното да се оформи и после ги махаш и продължаваш на голо.
Силно ти препоръчвам да продължиш с техниката на Хофман няколко пъти на ден, както и да си вземеш гръдни щитове. Носенето им около ½ час преди кърменето би помогнало на зърната да  излязат напред. И непременно следи да захваща зърното правилно.
Уф, дано скоро всичко се нормализира!

# 14
  • Мнения: 1 704
Може би си права, че заспива от умора.. аз се успокоявам, че щом спи, значи е сита, ама тя си е поспаливка... та май не е много правилно..

от друга страна не ми се ще постепенно да ги махам защото съм пробвала няколко пъти и тя определено изчаква да сложа силикона и въобще не се мори на зърното (само го мляска нервно, стиска и го плюе), а ако го махна след като е засукала настава един рев и едно плюене.. иска си го пак - не е глупаво миличкото..
а освен това имам жестоки рагади по зърната и определено не ме болят толкова като захапва на голо.. всъщност може и да си въобразявам  Rolling Eyes но така поне мога по-качествено да я въртя по гърдата така, че да не ги хапе директно.. докато през силикона няма начин.. като задърпа да ги изтегли навътре и всичко се пука наново..

уф то мойто стана като някоя сапунка.. сори за което  Rolling Eyes и мерси за подкрепата.. направо незнам какво щях да правя без вас.. сигурно да съм се отказала отдавна.. и без тва всички ме мислят за луда, че напирам да кърмя при това положение и всеки втори коментар е `е че що не минеш на адаптирано мляко?!!!  #2gunfire придружено с искрено учуден и въпросителен поглед.. все едно съм няква неосъзната мазохистка и просто ми харесва докато си кърмя да си рева с глас  Sad

# 15
  • София
  • Мнения: 2 249
Първо поздравления за упорството и мотивацията!:)
Щом не иска да захапе след силокон, първо опитай да изтеглиш зърната с помпа или пръсти, обтрий ги с кубче лед и предложи след това на голо. Няма спор, че така е хиляди пъти по добре. С риск да стана досадна, вземи си щитовете;). Понякога (но в редки случаи) те и техн. на Хофман са единственото решение за коригиране на зърната в началото.
Не се притеснявай, то форума е за това, а твоят успех ще е и на всички:)

# 16
  • Мнения: 1 704
Да се похваля  Grinning  Последното кърмене със гадните силикони беше на 30.12.2004 г.  сутринта Laughing  Laughing  след 2 дни неимоверни мъки (и езера от конски сълзи от страна на изпохапаната и майка  #Crazy ) докато беба разбере, че повече силикон и биберон в устата няма да види и ако иска да яде - ще трябва да суче от гърдата - УСПЯЯЯЯЯЯЯХ!!!!!!!!  #Milti  

Болката все още е доста силна, защото рагадите по гърдите си стоят, а като задърпа по-усилено имам чувството, че ножове ми се забиват в гърдите, но пък има и моменти, когато захапва много хубаво и суче по-спокойно.. и болката е търпима.. мисля обаче, че половината от проблема е решен  Praynig

СПЕЦИАЛНИ БЛАГОДАРНОСТИ на всички, които ме засипаха с полезни съвети.. опитах от всичко по малко и резултата е налице.. единствено до щитовете за коригиране на зърната не стигнах, защото реших, че това ще отнеме доста време.. а не бях сигурна че мога да издръжа и ден повече този ад.. стиснах зъби, поревах си като за световно, къде от болка, къде от ужасното усещане, че мъча бебка, а тя заспива изтощена и гладна.. но вече се специализира в сученето и скоро ще е шампион.. а за зърната - спор няма, бебето ги оформя най-добре.. стига да поиска  Wink    

ВЕСЕЛА И ЩАСТЛИВА 2005 ГОДИНА МИЛИ МОМИЧЕТА И ОЩЕ ВЕДНЪЖ НАЙ-ИСКРЕНО БЛАГОДАРЯ   remybussi

# 17
  • Варна
  • Мнения: 10 781
Браво на теб! Много се радвам, че въпреки болката и разранените зърна, все пак се кърмите! Виж, колко добре започва за вас Новата година! Успешно кърмене и по-нататък!

# 18
Момичета възхищавам ви се за търпението и усилията, които полагате.Аз все още съм малка само на 20 и нямам деца.Но проблема ми са хлътналите зърна,който се обедих, че не е само при мен.До скоро си мислих, че сам единственото момиче, което има такива зърна.Чувствам се много подтисната.Надявам се след време всичко да се оправи Praynig

# 19
Здравейте.Аз съм на 17 години и имам така наречените плоски или хлътнали зърна.Прочетох  за техниката на Хофман.Смятам да я използвам.Направих си дупки в един сутиен и спя с него,с надеждата зърната ми да изкочат и да станат нормални.Мисля да си купя и коректор за зърна.Но не разбрах дали всички тези методи водят до траен резултат или се използват само преди кърмене.Казаха ми,че този проблем може да се коригира и по оперативен път,но не ми се ще да стигам до там.А и не съм споделяла с родителите  си.Моля ви за съвет как да постъпя?Да продължавам ли с опитите или няма смисъл,защото резултата може да бъде само временен?

# 20
Важното е да имаш желание да кърмиш. При мен също не се полу4и директно да си су4и, но аз си цедя и и давам...ве4е 7 месеца. В на4алото вси4ки ми казваха, 4е няма да изкарам 20 дена , най-много месец и кърмата ми ще спре само защото бебето не су4е от мен. Аз оба4е упорито си се цедя под режим и все още си имам кърма. Коли4еството си е едно и също. Така 4е не е задължително да я кърмиш директно...важното е да даваш кърмата, колкото-толкова  - все е  добре за бебето.
Между другото има и доста удобства това да не кърмиш директно, колкото и недостатъци, но това е друга тема:)) Успех и не се мъ4и с глупости:)

# 21
  • София
  • Мнения: 6 242
Хей, от къде сте я изровили тази стара тема? Simple Smile

Момичета възхищавам ви се за търпението и усилията, които полагате.Аз все още съм малка само на 20 и нямам деца.Но проблема ми са хлътналите зърна,който се обедих, че не е само при мен.До скоро си мислих, че сам единственото момиче, което има такива зърна.Чувствам се много подтисната.Надявам се след време всичко да се оправи Praynig
Споко, и аз си мислех, че съм единствената и хич не се чувствах комфортно, тук във форума разбрах, че не съм само аз. Wink Недей да си създаваш комплекси за това.

По въпроса на Анди - едва ли ще има трайния ефект, който търсиш. След близо 2г. кърмене вече не са ми така хлътнали, но не и както (някога) бих искала да са. Вече не ми пречи, още повече, че мъжа ми много си ги харесва и така. Wink

# 22
  • София
  • Мнения: 6 242
Florian, те момичетата нямат деца още, просто се притесняват от факта, че са им плоски зърната. Wink

# 23
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Всъщност техниката на Хофман може да доведе и до траен резултат - зависи колко са хлътнали зърната.
Действително, при много-много тежък случай, който при евентуално кърмене може да се яви и проблем (за разлика от плоските или леко хлътнали зърна, които в общия случай не са проблем за кърменето), може да се разреши с операция, която по същество се състои в рязване на прекалено късите връзки, които да държат зърното упорито хлътнало, за да може последното да се освободи и да изскочи.
Общо взето кърменето донякъде коригира плоските/хлътналите зърна по принцип - зърното остава по-изскочило и т.к. връзките вече са удължени от честото сукане, не хлътва отново. Бонус, един вид Wink

Общи условия

Активация на акаунт