В св. София - кърма или адаптирано мляко?

  • 1 308
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 206
Здравейте кърмещи майки.
Мисля да раждам в св. София (нали е болница приятел на детето), но има вероятност да е секцио и се чудех с какво ще си храня бебката докато ми дойде кърмата?! С адаптирано мляко или с кърма? Някъде четох, че в Шейново захранват с адаптирано мляко, дали не е така и в св. София?!
Предварително се извинявам ако темата вече е обсъждана, но не намерих инфо.  Blush

# 1
  • Мнения: 549
там дават ам.

# 2
  • София
  • Мнения: 557
Здравейте кърмещи майки.
Мисля да раждам в св. София (нали е болница приятел на детето), но има вероятност да е секцио и се чудех с какво ще си храня бебката докато ми дойде кърмата?! С адаптирано мляко или с кърма? Някъде четох, че в Шейново захранват с адаптирано мляко, дали не е така и в св. София?!
Предварително се извинявам ако темата вече е обсъждана, но не намерих инфо.  Blush
Аз раждах там, но нормално. Родих в 23.50 ч., на сутринта в 10.00 ми я дадоха (имаше и родили сутринта в 6 и на тях тогава им ги донесоха). От тогава все си е била при мен-с изключение на следващата нощ. Ествествено като са били в детското тогава са им давали АМ. Но през цялото останало време бяхме заедно и все ни казваха да ги слагаме на гърда, за да дойде кърмата. Но пък за секцио-не знам?  Rolling Eyes
Дано съм била полезна!
Успешно раждане!   bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 1 750
Дават АМ. След секцио един ден си в реанимация и докато те преместят в нормална стая хранят бебко с адаптирано мляко. Казвам го от опит, защото преди 3 месеца раждах секцио в тази болница.

# 4
  • Мнения: 206
Благодаря ви за отговорите.
Погледнато от добрата страна това все пак е стимул да се възстановиш мах. бързо след секциото ( ако се стигне до това ).
Успех на всички  Hug

# 5
  • Мнения: 766
Аз родих нормално. 4 часа след това ми показаха как да сложа бебето на гърдата. И ми носеха само биберон с подсладена вода, която Симона не пиеше.
Момичето в моята стая роди със секцио и й носеха АМ, но и двете прекарвахме доста време с бебетата на гърда и кърмата ни слезе бързо. Но ако оставяш бебето за през нощта при тях, мисля че дават добавка.

# 6
  • Мнения: 2 309
Хранят ги с Ам, и трябва да си бая настоятелна, за да засуче бебето, те нали са сънливички в началото, а и са свикнали да им се излива млякото в гърлото, дупките на бибероните бяха толкова големи, че дъщеря ми се давеше. съветвам те веднага щом ти слезе кърмата /на втория ден след операцията/ да държиш максимално дълго бебо на гърда и възможно най-бързо да махнеш добавката. Акушерките хич не са любезни /имам предвид извън ВИп отделението/, тъй че чети сега колкото можеш повече за кърменето, за да се подготвиш - конкретно, как се слага бебо на гърдата, пози за кърмене след секцио  пр. Съветвам те да не ги слушаш какво ти обясняват за режим на 3 часа и да не му даваш на бебо подсладена вода, най-добре ще е ако може бебето да е по цял ден и нощ при теб, за да му даваш да суче, когато поиска, ако има жълтеница обаче и е поспаливо, не трябва в никакъв случай да правиш паузи по-големи от 3 часа, има си и техники за събуждане на сънливо бебе, виж в Библиотеката. успех и да се похвалиш със здрава и красива рожба Hug

А да сетих се още нещо, подготви си зърната от сега с обтриване, а когато започнеш кърменето, на мен лично много ми помагаше Дефламол, полагаш на дебел филм върху зърното след кърмене, а преди следващото внимателно измиваш с топла вода.

# 7
  • Мнения: 2 149
Родих преди 5 месеца там. Секцио.
Бебето по стечение на обстоятелствата беше в детското и не можех да го взимам. В момента, в който ми дойде кърмата започнах да ходя там и ми го даваха за пробно кърмене. Когато имаш кърма и изцеждаш взимат в твое шише, пастцоризират я, и дават на бебето през нощта от нея! Така че там са исключително ЗА кърменето!

# 8
  • Мнения: 35 891
на секцио родените бебета дават яко адапте!
нощем дори не ги дават за кърмене, ако закъснееш да си го вземеш малко - пак дават; ако реват бебетата преди времето за хранене - дават! това го правят сестрите, за да им е тихо в отделението; освен това дават бебето с шишето, ако искаш да му даваш ти адаптето и не гледат с добро око на това да стерилизират кърмата и да я дават - това е инфо от преди година - дано се е променило положението!
нормално родените, които лежат в стая с мама нямат подобни проблеми

# 9
  • Мнения: 660
Общите ми впечатления са, че, ако знаеш какво искаш, няма да ти попречат, но ако не знаеш и не си информирана и мотивирана, няма да ти помогнат особено.

Преди месец и половина родих там - нормално, доносено, 3700, но по стечение на обстятелствата бебето една седмица беше в кувьоз. Аз започнах да цедя още първите капки коластра и на втория ден започнахме захранване с кърма плюс глюкоза (по някаква тяхна схема), като се убедиха, че добре приема кърмата (съмненията им идваха от някакви негови стомашни проблеми, заради които го държаха в кувьоз), постепенно намалиха глюкозата и продължихме само с кърма. Дотогава не го бяха хранили през устата (при бебета венозните лекарства се разреждат в глюкоза). Тъй като аз си стерилизирах помпичката и шишетата преди всяко цедене, моята кърма не я пастьоризираха, а я даваха направо /аз много държах на това/. Вечер в 24 ч им носех дозата за нощните хранения. Мисля, че само веднъж го нахраниха по погрешка с АМ, преди да успея да им занеса цеденото, но все пак акушерките от млечната кухня са няколко и трябваше да си приказвам с всичките поотделно, когато са на смяна, за да си кажа изискванията.

Не на всички бебета дават АМ, назначават го, ако са преценили, че не се храни достатъчно. В моята стая имаше две момичета, които няколко хранения поред не можаха да си сложат бебетата на гърдата, защото идваха непробудно спящи /т.е. нахранени/. Накрая те решиха да си оставят бебетата при нас, в стаята, и след като огладняха и се събудиха, малките засукаха от раз. Едната мацка обясни на лекуващата педиатърка, че повече няма нужда да назначава добавка, защото бебето e засукало, и педиатърката задраска назначението от листа. Ако няма назначено АМ, акушерките няма как да дадат. Но това, че им го дават, за да не реват, донякъде им влизам в положението, защото е страшен наплив, и понякога направо ги ожалвах как работят на този шум (представи си как 40 бебета гръмогласно реват едновременно)

Дори и да слагат шишета с вода в креватчетата редовно, не настояват да се дава на бебетата. Всъщност те дават бебето за кърмене, а в креватчето слагат и шише с АМ /с цел ако не се нахрани от гърдата, майката да го дохрани/, но тъй като не обясняваха това на майките, някои майки смятаха, че трябва задължително да дадат това на бебетата си. Отделно, че при проблеми с гърдите, всяка акушерка приказваше различни неща и момичетата се объркваха.

Моето раждане беше доста дълго и травмиращо, накрая, като ми сложиха бебето на корема, аз бях почти в несвяст, цялата се тресях и мисля, че изръсих нещо като „Ами аз не знам сега какво да го правя”. Тогава акушерката, която ме израждаше, каза „Ако искаш, му дай да суче”. Предвид състоянието ми не посмях да го направя, за което после съжалих.

Като цяло шефката на детското отделение, Благова, макар и малко странна и дръпната, подкрепя вижданията за изключителното кърмене и късното захранване.

Последна редакция: пн, 04 сеп 2006, 22:45 от biboshka

# 10
  • София
  • Мнения: 4 381
... и се чудех с какво ще си храня бебката докато ми дойде кърмата?!

Докато ти дойде кърмата, в гърдите ти ще има коластра. Тя е много полезна и от изключително значение за бебето. За това след като те преведат от реанимация в отделение, може спокойно да си взимаш бебче и да се кърмите. Не зная дали ще можеш през цялото време бебче да е при теб, предвид раната от операция. На мен ми дадоха бебето чак последния ден /5 ден/ да бъде непрекъснато с мен, дори и през нощта. Преди това го взимах през 3 часа от детското отделение за кърмене.

# 11
  • Мнения: 3 161
И аз може би ще раждам в Св. София, вероятност за секцио (първото е такова, макар че полагам усилия второто да не е Simple Smile) и от събраната до тук информация смятам при секцио да отида във ВИП стая, за да си държа бебето при мен и да могат близките ми да са до мен и да ми помагат (ставането от леглото е отврат първите дни).

Честно казано, изненадана съм приятно от някои от нещата, които прочетох тух за Св. София. Не е чак толкова зле положението. А млякото след секцио мисля че слиза по-бавно, именно защото не ти дават бебето веднага, а след 24 часа реанимация. Не знма обаче няма ли начин да ги "излъжеш) да ти сложат бебето на гърдите веднага след секциото и пак да му дадеш. Количеството коластра, което ще погълне, е толкова минимално, че едва ли ще поеме нещо от упойката. А така ще стимулираш рефлекса на засукване (много са важни първите часове), както и кърмата си. Смятам да питам на следващата консултация това нещо. Daizy е дала добри съвети, само за обтриването на гърдите не съм съгласна - подготовка не енужна, а мазането по-добре да е с Лансинох, специално за кърмещи гърди е и при следващото кърмене не е нужно да го отмиваш от гърдите.

# 12
  • Мнения: 206
Много ви благодаря момичета! Hug
Изчела съм вече сума неща за изключителното кърмене и съм много ЗА. Ще се постарая да направя всичко, което зависи от мен, за да направя възможно пълноценното кърмене. Започнала съм подготовка на гърдите от много време. Имам плоски зърна. За сега ефекта на едната гърда е много голям, но другата... Търся да си купя гръдни щитове, вече не знам в колко аптеки съм питала... и нищо! Аз трябва да обяснявам какво е това  Close  Надеждата са ми санитарните аптеки, в понеделник отивам да търся.

# 13
  • Мнения: 660
Бебонина, не се притеснявай, аз също имам плоски зърна, но предварително не правих никаква подготовка, а Самуил си намери начин как да захапва без никакви проблеми. Когато усети къде е зърното, прави нещо като вакуум и всумква навътре част от ареолата, а то в устата му си заема формата, която е най-удобна. В болницата видях момичета с хубаво оформени твърди щръкнали зърна, които бебетата не знаеха как да захапят и налапваха само зърното, без ареолата, а това създава риск от рагади /освен че е неефективно, болезнено и майката бързо се отказва/. Така че, ако не успееш да се сдобиеш с всичките там силиконови щуротии, не се паникьосвай, че е свършил света, ами просто хубаво научи урока за правилното позициониране на бебето и правилната захапка и няма да имаш проблеми!  bouquet

# 14
  • София
  • Мнения: 12 201
   Да споделя и аз. Преди месец родих бебките в Света София и найстина положението е сравнително добре. Веднага след реанимацията се преместих в двойна ВИП стая и бебетата си бяха през цялото време при мен с изключение на ноща но за тогава както вече казаха може да им даваш изцедена кърма и те дават от нея. Така че освен първия ден когато не бяха при мен АМ не са им давали. Има акушерки които са в час за кърменето и една която ме вбеси, но положението е доста добро. Хем има листовки от тези на Ла Лече Лига които ги раздават за кърмене на поискване, но пък все още си имат график за на три часа. Въпреки че ако са си при теб няма как да те следят. Няколко пъти се опитаха да ме убедят да ги меря бебките преди кърмене и след това но накрая се отказаха  Simple Smile
    Съвети отностно пози за кърмене и кърмене не очаквай особено така че наистина се подготви относно това. При мен едната не искаше да засуче и единственото което ми помогнаха беше да я дръпнат за ухото и да я разреват и да ми кажат да продължавам по същия начин. Отделно съвета за отнемане от гърда не беше с малкия пръст да развалиш вакума еми да му запуша носа на бебето. А пък за пози за кърмене на близнаци не им беше хрумнало, добре че веднага се изхитрих с една. Имаше и съвет за държане на гърдата в поза ножица с ръка за  да не се допира нослето, но и от това се отказаха защото просто като се кърмят двете няма как  Simple Smile
    Това бяха минусите но като цяло са съвсем малко на фона на това че бебките са си при теб и ти можеш да си ги кърмиш когато искаш и реално да правиш каквото знаеш. А и опроделено има напредък в нагласите им за кърменето. Не може всичко да се оправи изведнъж важното е че се действа в тази насока.
    Аз лично се възстанових много бързо от секциото още от третия ден почти не си го спомнях но точно след операцията не мисля че щях да се справя с кърмене тъй като незнам от упойката или от самото раждане но поне един час треперех а и после поне първия ден все още се чувстваш доста изморен. Но от втория може да се пробваш да ги слагаш на гърда.
   Успех и стискам палци всичко да мине лесно и да пишеш как сте  и как се справяте  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт