Помогнете-какво се прави за 40 дена?

  • 31 277
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 384
Свекърва ми почина и аз трябва да организирам помена,а нямам никакъв опит.
Мами,помагайте.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 623
Най-добре се обърни към някоя погребална агенция и те ще уредят всичко.

# 2
  • София
  • Мнения: 384
Не искам,защото на погребението не ми хареса храната.Мисля,че сама по-добре ще я приготвя.Просто не зная освен питка и жито,какво още трябва да пригитвя?
-някакви сладки,соленки,вино ...????

# 3
  • Мнения: 1 492
Съжалявам за загубата ви. Аз не знам какво се прави, но когато съм ходила се сещам, че имаше баници/сирене;праз;тиква/, разни кексове, парче сирене, халва, маслинки, сладки, соленки, питка, жито, безалкохолно, ракия, вино....за това се сещам сега

# 4
  • Мнения: 805
Ходила съм на помени в различни краища на Б-я и оставам с впечатлението, че навсякъде обичаите са си местни. Като цяло се приготвя меню в зависимост от това, дали в момента е пости или се блажи  Thinking На 40 съм яла и кюфтета и боб. Забелязала съм, че хората, които идват на помена носят някаква "раздавка" ( кексове, сладки, бонбони ) и от тези неща на салфетка или в пликче се раздава на всеки + житото.

# 5
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
Моите съболезнования за загубата ви. За помените се приготвя храна за раздаване в църквата и на гробищата, а по-сериозни почерпки подготвяш, ако каниш гости у вас (може и на ресторант).
За църквата задължително трябват жито, питка, вино, някъде слагат и по една купичка мед (питайте клисарките). Може да приготвите и няколко (не много) кутии соленки, сладки и шоколадови бонбони. Обикновено близките, които идват на помена, също носят по нещичко. С тези неща черпите всички в църквата. За раздаване на вашите близки е хубаво предварително да приготвите индивидуални пакетчета - определяте приблизителен брой присъстващи (+10-15 бр.), купувате пластмасови чашки за кафе, правоъгълни тарелки (по-удобни са) и найлонови торбички. Може да вземете и сравнително еднокалибрени (по-дребни) ябълки, кроасани, опаковани вафли, холидейчета - неща от този тип. Иначе  нарязана баница, соленки, сладки - всичко е по ваш избор, както ви е по-лесно. Слагате в чашките жито (смесено с пудра захар), затапвате с ябълка или кръгла бисквита, слагате в единия край на тарелката и в останалата част редите другите неща. Пъхате пълната тарелка в найлоново пликче (може да затворите с тиксо, за по-лесно). После е много удобно пликчетата да се сложат в кашонче и така да се занесат в църквата или на гробищата. Ще се улесните много, ако носите един плик найлонови торбички и като раздавате, слагате на всеки в торбичка пликчето и парченце от питата. 
Иначе за почерпката в къщи, ако предвиждате такава, няма абсолютно никакви ограничения - може да е кафе + сладки и соленки, алкохол + сирене, колбаси и ядки или "тежка" трапеза - каквото вие си решите.

# 6
  • Мнения: 6 417
Задължително след помена се раздава живо заедно  с нещо солено и нещо сладко в комплект с безалкохолно.  Rolling Eyes кекс, бонбони, питка и каквото ви хрумне.

# 7
  • Мнения: 1 327
не съм ползвала погребална агенция за майка. За 9, 20 и 40 дни всичко сама си организирах. Запазих часове в Света Неделя.
Най-важното е да има питка, жито и вино. Всичко друго е по желание. Самите свещеници ще ти обяснят с подробности какво с прави. Помоли някоя приятелка да поеме раздаването на храната след помена. Каквото остане от църквата се раздава на съседи и близки, които не са присъствали в църквата.
.
Можеш да отидеш в Света Петка и да си поръчаш жито от там. Сладки взех от халите. Натурален сок.. Чаши, чинии, лъжички взех от пазара...  Не наблягайте на храната - много остава. Все пак хората идват да поменат човека, а не да се нахранят.. Да не забравиш, че като се раздава в църквата се дава първо на свещениците - те ще ти дадат съд..

Само за свещите така и не разбрах... едни казваха, че трябва всеки сам да си ги взема, а други казват, че трябва ние да ги купуваме..

На самия помен в църквата се слагат на масата питката, една купа с жито, вино и чаша, и 3 свещи.

ако имаш въпроси - пиши ми!

Последна редакция: ср, 30 авг 2006, 11:03 от еlito

# 8
  • Мнения: 491
Съжалявам за загубата ви. В такива моменти наистина имаш нужда от приятели. Ако ще има много хора да ти помогнат с организирането им и с раздаването. При нас задължителното е варено жито, някакви дребни сладки и вино. Всичко друго е каквото ти решиш.

# 9
  • София
  • Мнения: 384
Благодаря на всички за бързите отговори.
Добих някаква представа и ще се постарая  да направя всичко както трябва.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 901
Също така на най-близките се подарява нещо малко - до 5-10 лева, предмет, за къщи, който хем да им влезе в употреба и всеки път като го видят, да се сещат за починалия. Пепелник, ако е бил страстен пушач, часовник за стена може, купа за студени супи (идея, де - на такива съм ставала свидетелка), вазичка и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт