Реклама и нарушаване на Кодекса за заместители на кърма в лекарски кабинети

  • 2 450
  • 56
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
Виждали ли сте в кабинетите на педиатрите или гинеколозите си окачени рекламни материали на заместители на майчина кърма и прочие материали, които явно или скрито рекламират АМ?

# 1
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Сега като се замисля, май не съм виждала. В детската консултация няма със сигурност, и в кабинета на гинеколога ми няма.

# 2
  • Мнения: 272
Да, цялата детска консултация е облепена с реклами. Това ми направи изключително лошо впечатление още при първото ни посещение, когато още се молех да успея да кърмя 3 месеца.

# 3
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
не, не съм забелязала реклама на АМ
единствения рекламен материал в кабинета на педиатърката е метър за височина с мечетата на Нестле, но по нищо не подсказва за изкуствено хранене

# 4
  • Мнения: 4 428
Какво значение има дали има реклами на АМ в кабинетите Rolling Eyes
Аз попринцип съм заплес и не обръщам внимание на такива работи. Не виждам нищо лошо да има информация за бебешките продукти и в лекарските кабинети. Последният път видях реклама в коридора на магазин за бебешки стоки, взимала съм си брошурки с пюретата на Нестле и Хип, разни лепенки на Авент. Какво лошо има в това newsm78 Thinking

# 5
  • Мнения: 1 896
Какво лошо има в това newsm78 Thinking

Ами освен че зарибява майките, е в нарушение на закона.

# 6
  • Мнения: 1 503
Само м/у другото да вмъкна,че продуктите на Нестле се препоръчват след 6ти месец.
Картона на Хрис е на Нестле и там забелязах ,че пише след 6ти месц,а отдолу си е написано:
Цитирам:
Забележка:Продуктите на Нестле ,които попадат в Хранителния план за развитие не са заместител на майчината кърма.Млечните хранения в идеален случай кърменето трябва да продължат възможно най-дълго

звучи ми добре Peace

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Точно Нестле е най-големия нарушител на кодекса в световен мащаб - и от години тече бойкот срещу продукцията им по тази причина.
Според кодекса компаниите не трябва да имат пряк досег с майките, да не раздават безплатни мостри от млеката, не трябва в лекарските кабинети да има плакати, които се отнасят за изкуствени млека, забранени са изображения на деца и сладки животинки на рекламните им материали (отансящи се за продукти за хранене на деца под 6-месечна възраст) и т.н. А въпросната забележка за кърмата са задължени да я слагат навсякъде, иначе няма да им пуснат продукцията на пазара - а не че от добра воля и убеденост се пише Rolling Eyes

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Скоро се огледах точно за това в лекарския кабинет, но единствоното което видях беше календар с картинки на някои от пюретата, кашите и АМ за над 1 г. на Нестле.

Иначе съм наясно с кодекса и следя за такива неща. Повече по бебешките магазини са нарушенията сякаш...

# 9
  • Мнения: 4 428
Какво лошо има в това newsm78 Thinking

Ами освен че зарибява майките, е в нарушение на закона.

Съмнявам се, че един плакат ще накара някоя мама да се откаже от кърменето и да премине на АМ.
Когато си избирах АМ, честно казано, имах недостиг на информация какви млека има. Затова разчитах на педито. Но това мляко, което тя ми препоръча ни запече. Исках да сменя млякото, но нямах понятие какви има. Само знаех, че има някакви, които помагат за запичане. Но нито знаех какво точно съдържат, нито как действат - нищо. Ако не беше форума за хранене с АМ сигурно щях да влезна в някой магазин и да разчитам продавачката да ме просвещава.

Щом има закон забраняващ такива плакати - хубаво. Но за мен това е излишно. Не трябва да се забраняват плакатите на АМ, а да се задължи разпространявавето на повече инфо за кърменето НАВСЯКЪДЕ. Според мен така всички ще имат полза и ще получат нужната им информация.

# 10
  • Мнения: 5 026
 В кабинета на нашият педиатър има рекламен календар на Милупа, но не и "агитационни" материали в полза на АМ.

# 11
  • Мнения: 14 654
в кабинета на предишната ни педиатърка имаше плакат на фризолак - някакви каши.  цецо беше на няколко месеца и тя ми каза шеговито: "що не го черпиш детето с една каша, нали ядете вече всичко ". за адаптирано мляко не ми е давала съвет, нито ме е съветвала да не кърмя. просто ми даде стандартните напътствия за хранене през 3 часа, за изчеждане на кърмата след хранене, за миене на гърдите със сапун (задължително) преди всяко кърмене, задължителна нощна пауза и вода със захар

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Щом има закон забраняващ такива плакати - хубаво. Но за мен това е излишно. Не трябва да се забраняват плакатите на АМ, а да се задължи разпространявавето на повече инфо за кърменето НАВСЯКЪДЕ. Според мен така всички ще имат полза и ще получат нужната им информация.

Става дума за международен кодекс. В много от държавите където действа има предостатъчно информация за кърменето, но тези разпоредби си важат с пълна сила, защото им е ясна връзката между рекламата и въздействието и върху майките.

# 13
  • Мнения: 980
Не, няма.

# 14
  • Мнения: 631
искам да кажа че на продуктите от марките Нестле Хипп както и на АМ-тата върху които имам наблюдения въпреки че не ползвам пише
Кърмата е най добрата храна за вашето бебе
храните "марката" не заместват кърменето 
и така нататък
братовчедката на моето бебче е на АМ само и смени няколко марки и на всяка една от тях пише
кърмата е най добрата храна

Общи условия

Активация на акаунт