Проблемно кърмене

  • 1 634
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 316
Днес е 9-тия ден на бебка, а аз нямам достатъчно кърма и педито каза да я дохранваме със шише.
Толкова се притеснявам да не ми спре и малкото кърма, че...  Cry
Решихме да се храним по режим както препоръча педито - 7 хранения през 3 часа като сменям гърдите на всяко хранене. От 3 дни ям по режим определени храни и пия чая за кърмачки на HIPP.  Проблема е, че вече втори ден храната на бебка явно не й достига  Sad
Не ми се иска да дохранвам, но засега няма как. След кърмене изцеждам по 5мл кърма, а днес на кърменето в 15,00ч неможах да я накарам да яде и изцедих 15мл от гърдата (явно около 5 е изяла).
Също така имаме проблем със събуждането... Тя страшно дълбоко спи и я будя по 15-20мин. за да се кърмим по график.
Моля дайте съвети какво да правя.
Много ми се иска да я кърмя, а не да минем на адаптирано мляко, но ако така продължава...
И как будите бебчетата да ги храните по график?
Много се притеснявам, че понеже нямам достатъчно кърма тя сама ще се отбие.  Cry

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 4 128
Първо бих те посъветвала да не си гледаш часовника, а да я храниш по-начесто, за да се регулира лактацията
Второ, не съди по това колко изцеждаш за количеството кърма, което имаш - бебето изсуква много повече, отколкото можеш да изцедиш. Освен това зависи каква ти е помпата, може да не ти е удобна.
За яденето - наистина хапвай си и пий повече течности. При мен много добър резултат има 1 кофичка кисело мляко с 2-3 суп. лъжици овесени ядки, накиснати от вечерта. Peace
Може и да не будиш бебчето - дори по-добре сучат като са сънени
Успех и пиши как се справяш!

# 2
  • Мнения: 316
Помпата ми е тази http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=131&products_id=747 и мисля, че е страшно удобна.
До като е сънена бебка изобщо не мога да я накарам да засуче. Има и случаи когато си спи и си цока, но все пак съм сигурна, че кърмата ми е недостатъчна, защото след кърмене и преповиване вчера само плачеше и си лапаше ръчичките, а и акаше малко и зеленикаво, и газове получи... (педито каза, че като не й е достатъчна кърмата при кърменето гълта доста въздух и от там газовете)
А на режима наистина държа да свикнем.
Това с киселото мляко и овесените ядки ще го пробвам  Wink
Благодаря  Hug

# 3
  • Мнения: 495
трудното кърмене вероятно идва от това, че ти тече бавно и по малко
затова бебо гълта въздух и остава гладна
ами спазвай каквото ти кажат за лактацията, кърми по-често...
но, да не те отчайвам, лактацията се регулира от хормони..........

# 4
  • Мнения: 22 528
Това,че бебето плаче и си хапе ръцете не винаги е признак,че гладува.Може да има колики и оттам да е неспокойна вечер.Давай й да суче често,нищо че спи,нека си папка полу-сънена.Режим няма как да създадеш на толкова малко бебе,освен това 7 хранения са малко,според мен.През нощта стимулацията на лактация е най-голяма.Не давай вода и чай.Не се лъжи от това какво си изцедила-аз също цедях грамове,а малкия наддаде 1,5 кг първия месец.Но го хранех на поискване,без вода, както и през нощта.давала съм и през 30 мин.да суче.Режим си направи сам около  3месечен,тогава го кърмех на около 3 часа.Бебето ти още не се е ориентирало и не си е нагласило биологичния часовник.Дайте си време и не се плашете от всичко казано от педиатрите.

Последна редакция: пт, 25 авг 2006, 11:44 от Деси-мама х2

# 5
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Първо, като кърмиш през 3 часа, само от едната гърда, това прави много голяма пауза - по 6 часа на гърда. Което е недостатъчно за стимулация на гърдите и затова ти намалява млякото.
Ако кърмиш по-често, ще имаш повече.
Първото ми дете се роди мъничко, изписаха ни 2,700 кг и педиатърката ни каза "много е малко това бебе, трябва да го храниш като недоносено, ако реве нощем, кърми го, ако се буди на 2 часа - кърми го, щото трябва да расте"
Така си имах кърма, а бебка наддаваше хубаво.
Това е, каза го една възрастна лекарка, пенсионира се няколко месеца след това...

Като казваш "държа на режима" - имаш време да държиш на режима... Първите няколко месеца трябва да кърмиш по-често. Стомахчето на бебо е колкото орехче, колко мляко се побира в него? Що трябва да стои гладно? Сънливо казваш - ми сънливо е от глад...
Ти като ожаднееш или огладнееш, мислиш ли за режима, или отваряш хладилника?
Я си помисли?

# 6
  • Мнения: 649
Ами както вече са ти писали- трябва по-често да му даваш да суче на бебчо... мен в началото почти само на гърдите ми висеше, освен това му давах и от двете гърди на хранене, защото и на мен кърмата трудно ми "слезна". Първо му давах от едната гърда да суче 10 мин, после от другата- докато сам пусне, следващият път започвах с нея- и така! Режим сам си направи някъде към 2,5-3 месеца- кърмех го през 3-4 часа. Обаче в началото се кърмехме през 1 час горе-долу... докато се регулират нещата.

Зелените аки са нормални в началото- това е от насъбралата се "храна" през  време на бременноста в коремчето на бебо. Освен това кърмените бебета може и да не акат често- моят акаше веднъж на 7-10 дни! И това не е от запек, а защото кърмата се усвоява по-добре от организмът. Важно е да чишка в памперсите!

Успех и не се предавай!   bouquet

# 7
  • Мнения: 631
давай да суче и млякото ще се регулира
това с режима са отживелици измислени от някой концлагерист
наистина има периоди в които бебетата направо висят на мамините гърди и това малко или много изморява, понякога изпълва майката с мисли че млякото е малко и бебето гладува, а всяка майка иска най доброто
но най доброто е бебето да суче колкото и когато си поиска а ако не се събужда слагай я полузаспала тя пак ще си суче ........
и спокойно не се притеснявай ако си решила да кърмиш всичко ще е наред

# 8
  • Мнения: 271
Аз ще повторя в голяма степен казаното от другите майки, но все пак го правя за да натежи повечко  Grinning. Така, режим може да има, но изчакай малко. Та то толкова скоро е дошло на този свят,а ти искаш да е с режим на голямо дете. Спокойно и това ще стане щом толкова го искаш. Сега най-важно е да стимулираш увеличаването на кърмата. Пийвай чайчета и бистри плодови сокчета и хапвай. Аз и сега не мога да изцедя много с помпичка, но като сложа бебана след 7-8 дръпвания се чува как преглъща вече. Успех и дано ни послушаш.

# 9
  • София
  • Мнения: 630
Това,че бебето плаче и си хапе ръцете не е признак,че гладува.Може да има колики и оттам да е неспокойна вечер.
Точно хапането на ръцете е ранен признак за огладняване при новородените.
Прочети Белези на огладняване - кога да храня бебето?  от Библиотеката на форума
... (педито каза, че като не й е достатъчна кърмата при кърменето гълта доста въздух и от там газовете)

А на моята бебка си и стигаше кърмата, опитвах се да избягвам да се храня с неща, които биха дразнили стомахчето и пак имаше доста гаден и дълъг период на колики. Не виждам какво общо има гълтането на въздух с количеството кърма. Twisted Evil

# 10
  • Мнения: 4 242
Честита ти рожба най-напред!
На въпроса, рано ви е още за режим а когато му дойде времето бебето само ще си го създаде. За да не ти спре кърмата, трябва да стимулираш често гърдите с това става най-добре когато бебето суче. Колкото повече кърмиш- толкова повече кърма произвеждаш! (основно правило)
Друга причина да изчакаш с режима е че бебчето ти е още твърде малко, до преди 9 дни е получавало храна денонощно в количествата които са му нужни а сега някой му налага часовници, глад и изчислени според кой знае какво и кой милилитри. Не мисли за рожбата си като за кукла на която трябва да се радваш и да стопанисваш според нечии правила, мисли за нея като за човек със собствени уникални нужди, душа, ум, тяло, за едно прекрасно чисто същество в което е добре да се вслушваш и да се учиш от него, повярвай има на какво. Heart Eyes Следи за всеки признак за глад- въртене на клепачите, на главичката, сукане във въздуха или на ръчичките, на дреха, плача е твърде краен признак, това означава че вече го боли стомахчето, а никоя майка не иска детето и да страда и да се моли за храната си. Стомахчето сега е колкото орехче, кърмата се преработва и усвоява за мах час, това означава че останалите 2 часа които изчакваш за следващото хранене под режим детето ти гладува, а така няма да наддава добре  и да расте така както е редно- ето ти омагьосания кръг=> храниш на режим=> бебето гладува=> педката недоволна от кг казва давай АМ=> кърмата ти намалява и спира
Вероятно вече са ви погнали коликите, гушкай повече бебчето си, кърми често, но сменяй гърдите на 3 часа, за да изсуква бебето и задното мляко. Опитай с някакви капки за колики. Така или иначе се минава през това, хубавото е че отминава все пак.
Чети тук темите, както и в библиотеката, има прекрасни статии по всички въпроси. Ако нещо не ти е ясно питай спокойно, всички сме минали по пътя на незнанието някога.

# 11
  • Мнения: 3 760
100% подкрепям казаното от Мери!!!!
Само да добавя/попитам - вода даваш ли? Ако да - спри! Не давай нищо освен кърма. Предлагай гърдата при най-малкия знак от страна на бебето. Успокой си! пий достатъчно (но не прекалено) течности.
Честито бебенце!
Пиши как сте!   bouquet

# 12
  • Мнения: 4 399
Ама как режим на толкова малко бебе? Аз съм от привържениците на режима, но през първия месец не съм си и помисляла, че мога да сложа бебе на режим. И през втория не стана, но след това бебето само си влезна в ритъм. И ако от едната гърда не стига, защо не му дадеш и от другата? Ако си спомням точно моето бебе нямаше и 1 месец когато започнах да го кърмя и от двете защото иначе не му стигаше. И имай пред вид че в тази възраст му трябва много малко количество, просто няма начин да се нуждае от дохранване ако се откажеш от режима.

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 912
Това,че бебето плаче и си хапе ръцете не е признак,че гладува.Може да има колики и оттам да е неспокойна вечер.
Точно хапането на ръцете е ранен признак за огладняване при новородените.
Прочети Белези на огладняване - кога да храня бебето?  от Библиотеката на форума
Някои бебета просто имат по-силен сукателен рефлекс от други. Затова лапането на ръчичките не винаги е от глад, но пък решението е все слагане на гърдата Wink - независимо дали е гладно или просто му се суче.

По темата нямам какво да добавя, освен д асе съглася с останалите, че проблемът ви вероятно е в режим и честото сучене трябва помогне.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 056
Мила, забрави за режима!
Постави се на мястото на бебенцето и си представи какво му е докато чака да минат два часа,а пък е гладно.
Ти всеки ден по едно и също време ли огладняваш?
А като огладнееш например в 11 часа, чакаш ли да стане 12 или отиваш до хладилника и си хапваш?
НЕ НА РЕЖИМА! newsm11
А запитай се как са кърмили преди,когато никой не е имал часовник.Не бива да вървим срещу природата,а да влезем в ритъм с нея.
И както ще разбереш ако продължаваш да влизаш тук във форума - не вярвай на всичко казано от педиатрите,те са учили по остарели отдавна схеми.Прочети библиотеката и до педиатъра се допитвай предимно за болести, за кърменето едва ли някой може да ти даде адекватен съвет.
Пример давам:
Като настъпи бума на растежа и млякото почне да не достига на бебе, те съветват дохранвай с АМ ??? А ако просто слагаш детето по-често на гърдата тялото ти се настройва и произвежда повече.А като дохранваш се настройва да пуска все по-малко,защото детето не суче повече,а по-малко.
Педиатрите казват давай сокчета на 1,5 мес.??? А най-новите изследвания сочат ,че соковете са тежки за неразвитото бебешко стомахче, предизвикват колики,не дай-боже алергии, а и 30 мл. сок = 30 мл.по-малко кърма. Защо???Соковете и водата не носят нищо по-полезно от кърмата.
Педиатрите съветват захранвай на 4 мес.А не отчитат  съветите на СЗО да се кърми изключително до 6-ти мес и тогава да се захранва.
Педиатрите казват, че трябва да има 6 часа "почивка" стомахчето през нощта.Почивка от какво? При положение че кърмата се усвоява за около 90 мин. стомаха няма нужда от почивка,а напротив нощните хранения са изключително полезни за бебето,особено между 3 и 8 часа.
Има и още, но както казах всичко го има написано в библиотеката,знам,че ще е трудно да прочетеш всичко,но по малко ,по малко ще влезеш в час.
Стига да искаш да кърмиш дъъълго и по-естествено.
 В режима няма нищо естествено.
И така,успех с кърменето и се надявам да те амбицираме в тази посока newsm10

Общи условия

Активация на акаунт