въпрос за бащинство

  • 452
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 479
Здравейте, искам да попитам нещо. Доколкото знам, майчинството може да се прехвърли на бащата, стига последният да е бил на трудов договор последните шест месеца. Въпросът е обаче майчинството на база на чия заплата се изчислява? След приемане на закона за социално осигуряване майката има право на 315 дена, в които да получава 90 % от брутното си възнаграждение, но дали това може да бъде изчислено от заплатата на бащата ако той остане вкъщи, за да гледа детето?

Благодаря предварително!   bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 946
Доколкото знам тези 315 дни са като сегашните 135 т.е. болнични за раждане. Майчинството започва след тях и може се прехвърля след изтичането им. Така мисля аз.

# 2
  • Мнения: 686
Според мен не може обезщетението за тези 315 да се изчислява от заплатата на бащата и да му се изплаща. Както и по стария ред правото на такова обезщетение има само майката на детето. Едва след изтичането им, може майчинството да се прехвърли на бащата. Тогава то е еднакво за всички и не зависи от заплатата на бащата.

Дано да съм била полезна!

# 3
  • Варна
  • Мнения: 199
sunlight е права. Обещетението, което според новия закон ще се изплаща 315 дни се базира на заплатата на майката и е 90% от нея. После след изтичане на този срок се получават майчински, които от догодина се говори да бъдат 170 лв. Тази сума е константа и не зависи от това, каква ти е била заплатата и колко си получавала преди това. По закон майчинството може да бъде прехвърлено на бащата, но той отново ще получава същите 170 лв. които ще получаваш и ти...  Така че прехвърлянето на майчинството в този случай се обезсмисля, освен разбира се ако нямаш някакъв друг мотив.

# 4
  • Мнения: 8 917
Здравейте, искам да попитам нещо. Доколкото знам, майчинството може да се прехвърли на бащата, стига последният да е бил на трудов договор последните шест месеца. Въпросът е обаче майчинството на база на чия заплата се изчислява? След приемане на закона за социално осигуряване майката има право на 315 дена, в които да получава 90 % от брутното си възнаграждение, но дали това може да бъде изчислено от заплатата на бащата ако той остане вкъщи, за да гледа детето?

Благодаря предварително!   bouquet
Не може Simple Smile Това е обезщетение поради бременност и раждане, а с бащата как ще стане Wink Може да му прехвърлиш единствено отпускът за отглеждане дете до 2 години Peace И не е нужно да е бил на трудов договор последните 6 месеца, а да ИМА по принцип 6 месеца трудов стаж - за да има право на обезщетение, и КЪМ момента да е на трудов договор /безсрочен/ - за да получава това обезщетение за отгл.дете до 2 години. А доходът му няма как да има значение в тази ситуация.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт