Каква е практиката в градините при вас?

  • 1 044
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 565
Здравейте мами.
Кажете ми каква е практиката с тръгването на градина във вашата държава? Става въпрос за периода на адаптация.Както предполагам знаете , тук отиваш и от първия ден оставяш детето само, евентуално в началото го взимаш на обяд. Знам ,че в някои държави е прието първите дни да стоиш с него. Записах малката в една частна градина в Бг и директорката ме посъветва първите дни да стоя с нея, за да избегнем стреса, да е по-спокойна докато опознае нещата.Днес беше третия ни ден и съм малко притеснена. Имам чувството ,че седенето ми там влошава нещата. Не иска да ме изпуска от поглед, не иска да дава ръка на учителките , когато отива някъде, само им се сопва:"мама дава ми ръчичка", седи все около мен, което ме побърква, защото тя по принцип е общително дете, а и вече два дни бяхме там и видя ,че няма нищо страшно, че всички са много мили . Утре мисля да не стоя. Кажете ми , ако сте минали  през това- колко време отнема горе- долу, къде е границата между това като стоя да свикне по -лесно и това да свикне,че трябва да съм все наоколо?

# 1
  • Мнения: 3 932
Ами аз лично не съм стояла, просто първата седмица го вземахме на обяд, преди да ги сложат да спят по съвет на директорката на градината. Така у бебко се установи сигурността, че мама или тати винаги идват да го вземат и периода на адаптация трая около седмица, след това си влизаше сам с видимо удоволствие ни казваше "бай-бай". като казвам адаптация, имам предвид, че плачеше докато го оставяме, а после според госпожите се успокоявал и заигравал за нула време.
Еми това е в общи линии при нас. Успех  Peace

# 2
  • Мнения: 822
В нашата детска градина (Канада) също ми казаха,че първата седмица мога да оставам с него за по няколко часа,но това го казаха при записването.Първият ден отидохме заедно за 1 час.Следващите дни те предложиха да остава сам по 2-3 часа.След втората седмица казаха,че може и целодневно да опитаме,но синът ми започна да боледува често.В общи линии при нас адаптацията протече няколко месеца .И все още сутрин,когато го оставям,ми е сърдит.
Сега понякога помагам на учителките,когато ги водят на разни мероприятия.Държи се точно така,както описваш.Върти се само около мен и явно се страхува,че всеки момент ще изчезна.Та от сегашната ми гледна точка,присъствието на мама наоколо само пречи на детето.Но моето е такова.При други деца сигурно е различно.

# 3
  • Мнения: 3 932
Не разбрах, за коя точно страна питаш, така че в различните ''чужбински'' има по-специфична информация, съответно пускаш търсачката със съответните ключови думи и си ок...
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=search2

...и ние в началото поболедувахме около месец, докато изкара тукашните вируси, пък и тръгнахме есента.

# 4
  • Мнения: 1 370
Съжалявам, че пак пиша от Канада, но искам да кажа, че си зависи от градината. В тази, която ходеше синът ми, аз предложих да оставам с него, но директорката изрично ми забрани. Каза, че детето ще свикне с мен и после ще плаче като ме няма, въпреки че всико наоколо ще му е познато. Адаптацията е точно 1 седмица и после плаче, че идвам да го взимам Wink Успех

# 5
  • Мнения: 565
Благодаря ви. Аз за себе си съм сигурна ,че вече не трябва да стоя там и че това само би навредило.Така че от утре- целувка, приятно изкарване, ще дойда да те взема следобяд:)
Стискайте ни палци:)

# 6
  • Мнения: 7 837
Не съм го пуснала все още наградина, но ходих вече в 2, за да разговарям на място. И на двете места ми казаха, че е добре първата седмица да оставам за по един час.
Не съм решила още какъв ще е принципа, но се чудя, дали адаптацията няма да е по-лесна, ако в началото го оставям за 2-3 часа и постепенно увеличавам до цял ден  newsm78

# 7
  • Мнения: 4 629
Днес беше първият ден на сина ми в градината. Аз останах с него 5-10 минути, из4аках го да се заиграе и си тръгнах. Той е бил разтроен първите 45 минути и след това е бил Ок. Според мен, ако стоя с него първите дни (през цялото време) това би влошило нещата. Ще свикне, че мама е там с него и после ще му е още по-трудно да свикне когато аз го оставям. За това аз реших, че няма да стоя с него първите дни

# 8
  • Мнения: 934
Ами зависи си от детето. Синът ми го оставих - това беше в Англия - без да оставам с него изобщо. Имало е около 5 минути як рев, после почнал да си играе с децата. Двегодишен беше тогава. Оставих го, щото си го знам - има ли играчки и деца наоколо, хич и не се сеща за мен. Прибрах си го после доволен.
Виж, малката още не съм я оставяла, но като се стигне дотам, май ще трябва да поостана с нея известно време. Знам си я, че не се доверява много-много на непознати възрастни, а и не лесно да и отвлечеш вниманието. С нея предчувствам един по-мъчителен период на свикване.

# 9
  • Мнения: 1 526
Тук родителя може да стой при детето колкото сметне за уместно. И по свое усмотрение да реши кога детето е готово да остане само ( в смисъл без родителя) за цял ден в градината. Аз с мойте стоях 3-4 дена по 4-5 часа. Дъщеря ми свикна бързо, ама `бебето` ми плачеше и ми късаше сърцето всяка сутрин в продължение на 4 мес. Затова пък когато го взимах не искаше да си тръгва  Joy.

Общи условия

Активация на акаунт