ЗДРАВНО-ОСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА НА ДЕЦАТА В БЪЛГАРИЯ??

  • 582
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 468
Мили майки, здравейте. Извинявам се, че се намесвам с моята тема, но на 7 годишното ми дете се налага операция. То е от смесен брак, на баща му си личи, че не е от България и се опасявам, че за тази операция ще ни поискат доста пари. Вече даже се опитаха да направят това при изследванията и успяха, тъй като нито аз, нито съпругът ми знаем какви са правата на детето ни. По-точно знаем само условно, но нямаме информация как да процедираме в такъв случай. Досега то не е боледувало повече от грип. Знае ли някой какво се прави при това положение? Предварително не е обявена никаква сума и не е ставало въпрос за заплащане, но като го качат на операционната маса и евентуално поискат пари какво да правят родителите?

Последна редакция: ср, 23 авг 2006, 17:01 от amal

# 1
  • Мнения: 7 091
Вие в БГ ли живеете или не? Детето си има ЕГН, нали? Значи е здравноосигурено. ПО закон нямат право да ви поискат пари, но щом е тръгнала практиката така със изследванията най-вероятно ще го направят под масата.
Отстрани погледнато предполагам всеки ще каже не давайте, защото нямат право да ви искат, но те и на българите в БГ им искат. На дядо ми Бог да го прости миналата година му отлагаха операцията до последно, защото не можеха да се "споразумеят" лекарите за каква цена да го оперират. Накрая се оказа, че вече нямаше смисъл от операцията.
Какво да ти кажа...дете ти е, мило ти е..съвет дали да платиш не мога да дам. Само мога да ти кажа,че ако ви искат е незаконно. Ако мислиш, че ще има ефект и ако се наложи има при кой друг лекар да го оперирате -направете оплакване ако ви поискат пари.
Дано всичко мине добре и детенцето се възстановява бързо.  bouquet

# 2
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Потвърждавам написаното от Tandoori . Ако детето си има ЕГН и личен лекар, лечението е безплатно. Обаче често процедурата в БГ е под масата да се дават пари, за да си свърши някой качествено работата, на която е назначен Sad Като видят, че бащата е чужденец, неофициалната тарифа вероятно ще се покачи. Даже и да имате медицински застраховки тези разходи са неофициални и не можете да ги осребрите Sad
Дано детенце да се оправи скоро  Hug

# 3
  • Мнения: 468
Благодаря Ви, момичета. Всъщност и моето мнение  е, че ще се случи подобно нещо, иначе имаме си ЕГН от самото раждане, но съм дълбоко възмутена от корупцията не в коя да е сфера, а в тази на човешките, детските животи и здраве. Незнам. SadЕ, със сигурност не съм първата, която е възмутена, но защо нищо не се прави по въпроса? Така ли е в чужбина?
Желая на всички щастливи дни с дечицата, които имат. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 581
Ако детето си има ЕГН и личен лекар, лечението е безплатно.
През лятото се наложи Виктор да лежи в болница, бг гражданин е, но нямаше личен лекар. Въпреки това го приеха веднага, без никакви уговорки, стояхме седмица, никой не поиска абсолютно нищо. Нито почерпка, нито пари.
Което потвърждава дълбокото ми убеждение, че има много свестни хора и лекари в България, особено пък детски лекар не съм срещала корумпиран, никога не са ни искали пари, а сме ходили известно време доста интензивно по лекари.
Успех и да се оправи бързо детето  Hug

Общи условия

Активация на акаунт