Zdravni osigurovki za balgari zad granica

  • 3 944
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 26
Privet na vsi4ki!  :)S vavejdaneto na zravnata reforma i zdravnite osigurovki se spre4kax predi godini, kogato o6te biax studentka. Vsi4ki zdravni osigurovki se pla6taxa ot universiteta. Po-kasno zapo4nax rabota kato u4itel i zdravnite vnoski se pravexa or u4ili6teto. Malko sled tova otidox da rabotia na pasajerski korab, rabotex za 4ujdestranna kompania, pod djujd flag, i ve4e ne pla6tax zdravnite osigurovki v Balgaria, za6toto biax osugurena ot korabnata kompania, za koiato rabotex i tova ozna4ava, 4e ne polzvam uslugite ne balgarskata zdravna sistema. Patuvax s pasajerski korabi okolo 3 godini, s pribirane v BG za po niakolko meseca, i ako se nujdaex ot medicinski pregled, pose6tavax 4astni kliniki i bolnici sre6tu saotvetnoto zapla6tane!
Sega jiveia v Amerika. Okazva se, 4e sam dlajnik na darjavata, za6toto prez vsi4kite tezi godini kogato me e niamalo v stranata i niakoi drug me e zastraxoval zdravno, i az ne sam tarsila medicinska pomo6t v Bg po prostata pri4ina, 4e ne sam bila v BG. Nikade po sveta niama zadaljitelno zdravno osiguriavane. Saglasna sam, rabotia v Balgaria-pla6tam si danacite i osigurovkite, no raboti6 navani da pla6ta6 na dve mesta, ne se vrazva ne6to.
Xodix i govorix sas edin dosta nekompetenten i aroganten slujitel v Burgaskia klon na NOI, mislia, 4e be6e prez 2002 ili 2003 parlamenta glasuva zakon za balgari, prebivava6ti v 4ujbina nad 6 meseca i 4e te niama da pla6tat zdravni osigurovki! Da izvadim dokument ot policiata, 4e tova i tova lice e bilo izvan granicite na BG za pove4e ot 6 meseca i tozi dokument da bade predstaven v NOI kato dokazatelstvo, 4e ne si bil v BG i 4e niama da pla6ta6 zdravni osigurovki!!!
Palni gluposti! Az vse o6te sam dlajnik na darjavat za vreme, kogato me e niamalo v stranata i ne sam izpolzvala zdravni uslugi ot darjavna ili 4astna bolnica!
Kak da postapia i kam kakva druga instancia da se obarna za kompetenten otgovor?

# 1
  • Мнения: 8 585
Да, прав си. Никъде няма осигуряване по гражданство. Има осигуряване само и единствено по местоживеене.

Аз се връщах миналата година (2005) през месец май и подадох декларация в местният клон на НОИ за периода в който съм бил извън страната, плюс разпечатка от международният паспорт. Декларирах също така и бъдещото ми отсъствие до 2010. Бях един от първите, подаващи такава декларация. Много любезно и тактично ми я приеха и след 3-4 месеца от страниците на НОИ, проверявайки за осигурителен статус, видях, че са признали реалното ми отсъствие за периода 1997-2005 и са ми отчислили този период. Аз наистина не фигурирам в никоя "пациентска листа" и съм пребивавал повече от 183 дена от една календарна година в чужбина. Аз не бях се връщал изобщо в периода 1997-2005...

Може да се подаде такава декларацие и чрез пълномощно лице. Попитай... Също знам, че за места извън София се признава и разпечатка на паспорта, в която се виждат датите ти на влизане и излизане. По принцип в закона пише, че може да се удостовери престоя извън страната и по двата начина.

Успех...

# 2
  • София
  • Мнения: 2 383
Вече всичко се плаща в Националната агенция по приходите, а не в НОИ. Провери на сайта на НОИ www.noi.bg или в този на НАП www.nap.bg. И виж как можеш да си възстановиш здравните права у нас, ако въобще искаш. НО законът е такъв - плаща се по гражданство. Можеш да не плащаш, ако подадеш декларация, че няма да си в БГ, май беше поне през следващите 6 месеца или година. Вече съм забравила. Ако искаш ще проверя и ще ти отговоря.

# 3
  • Мнения: 8 585
Малко офф, но това трябва да се каже...

Гражданството никъде не е повод да бъдат незаконно ограбвани гражданите. Нито това може да послужи като основа на "закон".
Много българи в чужбина избързаха с процедурите по смяна на гражданството си И заради този престъпен закон. Те завинаги са загубени за България? Защо? Защото България от години наред се управлява от неспособни хора. Късогледи, продажни и некадърни.

Ролята на политиците е да държат на единството на нацията и да уважават еднакво както Българите живеещи в страната, така и тези, живеещи извън нея. А не да използват "патриотизма" като крава за лично издояване.

"Основата" на видите ли "взаимното социално подпомагане" е двулична в обстановка на тотална корупция, третиране на Бг граждани като маймунки, и пълната икономическа и социална тирания. Двулична и в обстановка, при която след представяне на акт за раждане в посолството в Атина Ви отказват да Ви издадат документ за Българско гражданство по произход, защото "нямали такъв документ в списъка документи, които издавали".

За Бг живеещи в ЕС след 1/01/2007, закона за Здравното Осигуряване няма да важи-всяка страна членка е длъжна да признава здравните и пенсионни застраховки правени в друга държава членка, безусловно и задължително. Ако официалните Бг власти не искат да признаят това статукво ще се запознаят с Институцията "Европейски съд", където глобите за несинхронизирано национално законодателство са на дневна основа.

# 4
  • Мнения: 26
Blagodaria vi za iz4erpatelnite otgovori i se izviniavam za kasnia otgovor i 4e pisha s latinski bukvi!!!
Kia vliazox i v stranicite na NOI i NAP i az si znam 4e sam s prekasnati zdravni prava, az ne sam se pribirala v BG po celi godini ot 2002 godina, rabotex po korabite po celi meseci i se pribirax v Bg za po 2-3 meseca, za da si po4ina i pak na novo. Ve4e ot 1 godina jiveia v Amerika i smiatam da si ostna tuk, v Amerika imam pred vid, no se nadiavam kato se pribiram v BG, da ne me zakop4aiat na leti6teto ili ne6to podobno, za tezi zdravni osiguroki, imam imot na moe ime v BG i rodninite mi sa tam, taka 4e imam vse o6te pri4ina da se vra6tam  v BG. Vaprosat mi e kakvo to4no ozna4ava tozi citat "документ, издаден от компетентните органи на съответната държава, преведен по реда на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа"? Tova dogovori ot rabota li sa, za6toto tova e koeto imam, omajena sam tuk v Amerika, no za sega ne rabotia vse o6te, vaop6te kak da procediram?
Vaznameriavam da se varna v BG idnata godina, no ne sam sigurna dali 6te imam dostata4no vreme za tezi ne6ta!!!!
Mnogo 6te sam vi blagodarna za savetite!!!

Общи условия

Активация на акаунт