Pomosht! Nujdaia se ot recepti po-taka

  • 6 759
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 26
Privet na vsi4ki! Bade6tiat mi maj ima mnogo stranen vkus, ne e balgarin i pove4eto balgarski mandji ne mu xaresvat, ne iade krastavici i domati, ne obi4a kartofi-samo parjeni, ne iade supi i ve4e v 4udo se vijdam kakvo i kak da sgotvia! Molia vi za idei i ima li niakoi s podoben opit? newsm78

  chef

# 1
  • Мнения: 27 524
Наи-добре е да си купиш книга с рецепти за чуждестранна кухня - аз имам например еврейска, испанска, френска... и има интересни неща. Може да погледнеш и тук в библиотеката, както и в гювеча на абв пощата, ако искаш ще ти намеря линк.

# 2
Пробвай с пилешки пържоли.Ако не е вегетарианец,разбира се!Ама първо ги накисни поне 2 часа в бира или бяло винo(по принцип бялото вино е за бели меса,а червеното за червени) и соев сос.Придава много приятен вкус,а и месото става много крехко.Дали ще ги пръжнеш или ще ги опечеш си е твой избор.Друг вариант е риба-треска или хек на филе.Мяташ в тавата и слагаш 1 ч.ч.бяло вино,сока на един лимон,лук по възможност зелен,чесън,ако яде половинката,подправки каквито имаш(с девисил и целина става вкусно),нарязан на тънко морков и гъби,ако яде половинката.... newsm47 Той какъв е по народност?Опитай да сготвиш нещо от тяхната кухня.  chef свиркай ако искаш още-ще издирим още нещо  food002

# 3
  • Мнения: 22 867
И не яде шопска салата???? Не мога да повярвам! А  баница опитва ли дали ще му хареса? Мусака, пълнени чушки?newsm78

# 4
  • Мнения: 26
Ni 6opska, ni banica, ni liutenica, ni na6e sirene, ni lukanka. I za men e malko stranno, no vkusovete ne sa pridobiti, a sa zau4eni, ot mesoto predimno iade tele6ko, amerikanska mu rabota, niakakva si riba, no predimno skaridi, ne 4ernomorski de, i raci.
blagodaria vi za savetite  :chef:6te se probvam i 6te vi kaja dali cialtata tazi rabota e bila polzotvorna : newsm12

# 5
  • Мнения: 4 176
Ето ти една рецепта. Можеш да замениш пилешкото с телешко. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18872.msg361068#msg361068

# 6
  • Мнения: 1 393
Добре, при положение, че не харесва бг кухня, защо искаш съвети в бг кулинарен форум не мога да разбера- тук малко трудно ще намериш нещо по вкуса на бъдещия ти мъж, поне както го описваш.  Wink
Виж ето тези два линка. Пълни са с американски рецепти, можеш да търсиш по различни критерии, абе въобще може да ти послужат доста (аз самата редовно ги ползвам за идеи като ми се изпразни главата, макар че моят американски мъж харесва бг кухня. Даже сам направи мусака преди два дни, много съм горда!Но както и да е, де, то това е малко извън темата  Laughing).
Успех с готвенето!

www.foodtv.com
www.epicurious.com

# 7
  • Мнения: 408
Моята приятелка ми дойде на гости с приятеля си-германец, който живее в Палма де Майорка. На нея й се яде кисело зеле-две не вижда, да ама той ядеше май само спагети и телешко алангле. В къщи цяла вечер яде маринована цаца Laughing Върви ги разбери тия чужденци.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 2 491
Даруша, я го научи твоя човек, докато е време, да яде български ястия Laughing

Кажи му- щом се опъваш, готви си ти Wink

Аз така бих казала.
И ще готвя каквото си готвя, а той или ще свикне, или ще стои гладен(ако не яде навън, разбира се).

# 9
  • Мнения: 465
Даруша, я го научи твоя човек, докато е време, да яде български ястия Laughing

Кажи му- щом се опъваш, готви си ти Wink

Аз така бих казала.
И ще готвя каквото си готвя, а той или ще свикне, или ще стои гладен(ако не яде навън, разбира се).

напълно подкрепям  Peace Peace

# 10
  • Мнения: 26
Izviniavam se za kasnia otgovor i pisaneto s latinski bukvi. Blagodaria na vsi4ki za ideite. Otnosno otgovora na MrsG, 4e tova ne e samo forum za BG manjdi, i drugi kato men. kakto i ti, imame sapruzi, koito ne sa balgari, po ste4enie na obstoiatelstvata tvoiat iade po4ti vsi4ko, ne samo ot BG kuxnia. Slu4aiat pri men e po-osoben i za tova poiskax savet, dori i amerikanskite xrani, niakoi ne mu xaresvat, no blagodaria ti za stranicite, koito si mi predostavila! newsm74
4ovek se nau4ava na vkusovete, ne e po rojdenie, kakto e i s men, az ne moga da si pomislia za tele6ko meso, po na4ina po koito go gotviat tuk! I vaob6te za tele6ko
No kakto i da e, bavno no slavno 6te se spravim.
Ve4e gotvix musaka, pile frikase i oriz s pile na furna, i si obliza 4iniata!!!! topicclosed
Blagorarsko mnogo na vsi4ki!
No ako mi pisne, 6te go ostavia sami4ak da si gotvi!  food002

# 11
  • Мнения: 2 427
Даруша,аз бих звъннала на майка му,без майтап newsm62

# 12
  • Мнения: 26
Ne e lo6a ideia! smile3552
Ama maika mu 6te mi kaje kakvo e gotila za nego kato e bil malak!!!\
A toi xi4 ne iska da si spomnia kakvo e ial kato malak!
Blagodaia ti, ama az pordaljavam da uporstvam v opitite si! Niama da napusna boinoto polre ei taka! #2gunfire
Sega 6te otida i 6te zabarkam edin iabalkov slaki6!!!!
  food002

# 13
  • Мнения: 2 427
В такъв случай и това като не помага,съветвам те да го върнеш от там от където си го взела докато е в гаранция Naughty!Явно има някакъв дефект,до сега не съм чувала мъж нищо да не яде Thinking.
От друга страна не е чак толкова лошо,от спестените пари за неговата дневна дажба,можеш да спестяваш за грим,дрехи...обувки...де такъв късмет във всяка къща hahaha!

# 14
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
be tiq aide na pazara.
Na takav gllad mu e majkata.
Da te wodi na resturant ili da si naeme gotva`ka Sick

# 15
  • Мнения: 26
Има свтлина в тунела! Няма да се предавам без бой, я!
 box
Тук намерих доста интересни рецепти, доближаващи се до неговия вкус и бавно, но славно ще го науча да се храни както трябва!  feeding
Преди само навън се е хранил! Което не е хич здравословно! newsm34

# 16
  • Мнения: 1 494
Ами според мен има надежда, ако готвиш различни неща, без да го караш да яде, лека полека да свикне и да му хареса.
Аз лично не бих се мъчила да му угаждам , бих готвила каквото ми се готви или яде, пък той да се оправя. На принципа съм ,ако на някой не му харесва какво правя, да си го прави сам.

# 17
  • Вече на село
  • Мнения: 569
 hahaha
Даруша,аз бих звъннала на майка му,без майтап newsm62
Това е и моята идея  Joy Joy Joy

# 18
  • Вече на село
  • Мнения: 569
 Embarassed сори, като дочетох темата разбрах, че това не е решение #2gunfire Но момичетата доста добри съвети са ти дали Joy Joy Joy

# 19
  • Мнения: 2 427
Добре де Даруша,аз не че искам да се заяждам,ама ти питаш какво да му сготвиш ,а хората като ти казват, отговаряш че такива работи не ядял.Не искам да съм нелюбезна,но какво очакваше от другите,когато състави тази тема,да ти кажат как се готви птеродактил ли?
Просто като тема ми се вижда изключително нелепа!
Казваш че се е хранел навън преди това,добре де,какво ядеше тоя човек ,че е толкова специален в кулинарните си предпочитания,омлет от яйца на костенурки ли...супа от перка на акула ли...
То в ресторантите се ядат основно храни съставени от зеленчуци или месо,или пък от млечни продукти,тук таме тестени...и изобщо от къде е този човек,гледам ти си в USA.Първото нещо което ми минава през ума че той е американец...и че се е хранил в тамошни ресторанти,пък ти твърдиш че не му харесва тази кухня...после казваш че не щял да си спомня какво бил ял като малък,ама кой го е отгледал след като храната на майка му не му харсва,защото както казваш ти, не щал да си спомня за нея.Да не са го отгледали извънземните до 30 годишен и после да са ти го връчили за мъж?Изобщо целия тоя разговор ми се струва меко казано сюреалистичен,сори!

# 20
  • Мнения: 26
amymommy, няма да е лоша идеята да ме светнеш за рецепта как се готви птеродактил!
Да, тук е Америка и по-големият брой американци ядат големи боклуци, но не и това, което ние сме свикнали да ядем в Европа!
Приятелката ми води малкото си момиченце на детска градина и всеки ден й приготвя различни неща за обяд, но вече взе да се изчерпва откам идеи и попитала жената, която се грижи за децата, какво ядат другите деца, а жената прихнала да се смее, оказало се, че другите деца ядат едно и също всеки ден, филия намазана с фъстъчено масло и конфитюр от ягоди.
Та всичко започва от детските им години. Той може да яде телейка пържола всеки ден, повярвай ми!
Ако цялата тази тема ти се вижда сюреалистична, не мога да ти помогна, просто не участвай в нея. Аз просто поисках съвет, но който не го е изпитал си няма и най-малката представа за какво става въпрос въобще!
Ако на някой това му се струва нелепо, ок, не го упреквам. Благодаря на момичетата за рецептите и на другите за идеите, но целта не беше да се заяждаме и подиграваме!
Както и да е, бели кахъри! topicclosed

# 21
  • Мнения: 2 427
Даруша,аз не се подигравам,онова за птеродактила беше леко дебелашко от моя страна,признавам,но подхвърлено шеговито.Аз останах с впечатление че съпруга ти не е американец,но после връщайки се назад да чета дума по дума ,разбрах че е именно такъв.Не ми стана ясна националността,защото както казваш не всичко от тамошната кухня му харесва.Просто ти искаш рецепти за нещо по-така но не уточняваш точно какво му харесва на него.Не вярвам някой да се храни до зряла възраст само на Bread& Beef Steak.
И моята етърва е много капризна и не яде страшно много неща,но ако трябваше да попитам за някакви рецепти които другите момичета  от форума да ми  препоръчат, бих започнала с  нещата които НЕ яде,така че да разберат в каква насока да са нещата които  да ми предложат.
След като и собственната му майка не може да те насочи какво яде той и какво му харесва,няма как да не ми се стори странно всичко това.
Казваш че е ял мусака,пиле с орзи и фрикасе...значи все нещо яде:картофи,ориз и пиле...да знаем поне какви рецепти да даваме.
Не съм искала да те обидя,не се сърди сега пък ти!Само се чудех и недоумявах какъв ще да е тоз' хамериканец от Синсинати!

# 22
  • Мнения: 1 531
ето ти една моя рецептичка за пиле. взимаш 500 г пилешко филе /от гърди или бонфиле/. нарязваш на жулиенчета. изцеждаш сока на два портокала и заливаш жулиенчетата и оставяш в хладилника за половин час да се мариноват.
през това време накълцваш на ситно една средна глава лук и няколко по-големички скилидки чесън. запържваш в зехтин, докато почне да ухае на приятно карамелизиран лук. внимавай да не прегори. след това добавяш маринованото филе и пържиш на много силен огън да хване златист загар, като съвсем леко посоляваш. след това слагаш една кафена чашка смлени бадеми и запържваш, докато и те покафенеят.
вариант 1: добавяш щипка канела и заливаш с прясно мляко да се покрие месото. вариш на бавен огън 15 мин, похлупено. сервира се леко топло. може да се украси със съвсем малко настъргана портокалова кора, но само оранжевата част.
вариант 2: добавяш малко мадраско къри и пак заливаш с прясно мляко.

става много приятно на вкус и не е сладко, както са очакванията!

# 23
  • Мнения: 965
аз мога да ти предложа да му направиш панирани пилешки хапки с горчица,ето и рецептата:нарязваш на малки парченца (хапки) пилешкото месо (пил.гърди) ,намазваш всяко парченце (хапка)  с горчица ,овалваш в брашно и после в яйце и пържиш.стават много вкусни ,можеш към пилешките хапки да направиш отделно и чеснов сос от майонеза и кисело мляко (ако можеш да си намериш такова) и чесън.и като гарнитура пържени картофки.
ами това е от мен дано да му харесат Peace

# 24
  • Мнения: 2 427
Пробвай с това след като казваш че му харесва мусаката.
Нарязваш картофи на кръгчета с дебелина 3-4милиметра,поставяш ги в тавичка,заливаш със доматен сос с малко вода,така че да го разредиш за да не е гъсто и да загори(нямам идея каква е гъстотата на тамошните доматени консерви)Слънчогледово олио,сол черен пипер и индииско орехче.Към това прибавяш мънички кюфтенца приготвени от телешка кайма сол и черен пипер.Подреждаш ги в тавата при картофите и запичач във фурна.
Другата рецепта е с риба,казваш че обича.Една от най толерираните от всички риба е сьомгата,има крехко,нежно месо и фин вкус.На англииски е Салмон,ако не си купувала до сега да знаеш как да я търсиш:
Взимаш филе от сьомга,откъсваш един лист алуминиево фолио.В него поставяш парче оризова хартия за фурна,което намазваш с краве масло.Слагаш филето сьомга върху оризовата хартия и слагаш две -три малки парченца масло отгоре и един лист салвиа.Ако нямаш прясна,става и тази сухата,но поръсваш малко,за да не стане прекалено ароматизирано крехкото месо.Капваш и две-три капки олио слънчогледово за предпочитане и завиваш алуминиевото фолио така че да не се допира в рибата,да е кухо отгоре,така че рибата да се приготви от парата получена във фолиото.Слагаш така затвореното фолио във тавичка със малко водичка и олио,така че да не се нагорещаява на сухо във фурната.
Отделно по желание можеш да приготвиш Холандски светъл сос,който да прибавиш отстрани на рибата в блюдото което ще поднесеш.Соса се приготвя така:
Три жълтъка
три супени лъжици вода
200 грама краве масло
Сока от половин лимон
На водна баня се разбиват жълтъзите и водата с помощта на тел/бъркалки на миксер(става и вилица в краен случай)
Започват да се прибавят едно по едно парченцата масло и се бърка без прекъсване,докато не се получи хомогенна,леко пенлива консистенция.Време на варене 15 мин.След това се снема от огъня и се прибавят солта и лимоновия сок.По желание може да се прибави и черен пипер.
Този сос е един от най-подходяшите за придружаване на сьомга ,както и на други риби.Може да се ползва също така и за зеленчуци като с аспержи съчетанието е много добро.Става и за варено/печено пиле.
За скаридите които казваш че също ядял,предполагам че става въпрос за рази и ракообразни.Пробвай да приготвиш това:
Вземаш от рибен щанд или магазин опашки от раци едри 150гр,от рачета дребни100гр,един два калмара(ако има готови нарязани на кръгчета още по добре,около 100-200 грама са ти напълно достатъчни,някакви миди(не знам какви има при вас)от рода на нашите черноморските ,черните,някъде около 200 грама.Малки рибки от рода на цацата100гр,риба тон или риба меч,една две филийки(по една порция на човек).Вземаш пак листа алуминиево фолио,слагаш го в тава,най отдолу нареждаш двете порции риба(тон,меч),в-у тях изсипваш останалата част от рибешкия микс,раци,рибки,миди,калмари нарязани на пръстени.Добавяш зехтин(или олио,но най добре зехтин)1-2 нарязани домата на кубчета(без кожата),магданоз,малко лук нарязан на кръгчета,две скилидки чесън,целина и бяло вино,около 50-100 милилитра.Затваряш фолиото,така че рибата да е изцяло пакетирана в него и да не изтича никаква течност от "Вързопчето"от фолио.Наливаш малко вода и малко олио във тавата и печеш за 30-40 мин във гореща фурна.Сервираш задължително с бяло студено винце.
 Peace

# 25
  • Мнения: 26
Ех, момичета...! Благодаря ви за разкошните рецепти!!!! Това с пилешките хапки,бон филенцата и рибките ми хареса, дано и на него да му харесат! newsm10

# 26
  • Мнения: 2 427
Ако посмее да не  ти яде и т'ва,не го храни повече Naughty!
Моя съпруг се опита да пробутва номера в началото,но разбра че аз не съм загрижената му мама и почна всичко да яде,не мога да се оплача,милото каквото му сложа,омита го Close.
В началото беше споменал че не ядял омлети(ама той не че не ядял,просто според мен без да ги е опитвал някога решил че не яде-като децата)един ден се прибра от работа на обяд.Аз си сложих половината омлет в чинията,другата оставих в тигана.На него му сложих само зелена салата в чинията.Яде салата и хляб но остана гладен.С едно раздразнително подсмърчане стана,мълчаливо отиде до тигана,сложи си другата пловина на омлета и от тогава прояде омлет Crossing Arms.Така беше и със супите и с лещата и боба.И не ще да си признае ама ги харесва ,защто винаги прави бис Close.
Ако яде гъби,кажи да пратя рецепта за ризотто Twisted Evil

# 27
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Даруша, от мен да го знаеш, мъжете са като децата smile3504 - имат нужда и от доза превъзпитание, иначе ще му робуваш докато си жива newsm45

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Като го е възпилата майка му......ТЯ е виновна, а ти трябва да го превъзпиташ, иначе ще береш ядове цял живот.

Моят приятел е испанец, когато дойде в BG яде всичко без изключения и всичко му харесва /Извинявай без таратор и боза/. Но това да му е само.
В същото време съпругът на 1 приятелка - българка е такъв "капризоид"-и той българин, че честно да ви кажа предпочитам чужденеца пред българина.

# 29
  • Мнения: 26
Това е моя самоинициатива! Никой не ме блъскал по главата bash да правя това! Но тук в Америка ако се оставиш на течението, много бързо може да се удавиш, имам пред вид яденето, без движение, от вкъщи в колата на работа и от работа на колата и вкъщи, няма движение, ако се оставиш така, набързо ще заприличаш на дебелите крави, а тук са най-дебелите хора които сам виждала, освен гъркините, но те само се доближават до американските дебелаци!
Просто системата и обществото са виновни.
Както казва arina за превъзпитанието, аз се опитвам да го превъзпитам, но в положителния смисъл на думата, той не е някой си лентяй, напротив много ми помага и подкрепя в начинанията ми и той се опитва и старае много.
Понеже сам на работа почти от сутрин до вечер, пътуването от и до работа ми коства време и не мога да стоя пред печката и да майсторя гозби!
Цяла седмица той яде сандвичи за обяд, но поне съм спокойна, че аз му ги приготвям, защото знам какво слагам в тях и няма да се притеснявам!
Вече през почивните дни пък експериментирам с рецептите които сте ми предложили или съм намерила тук във форума!
Просто съставните части на нашите манджи, не са съставни на техните и от тук идва разминаването.
Хубавото е, че той е отворен за всякакви опити, но не винаги резултатът е положителен. Когато се запознахме с него, той си беше малко пухкавичък, последици от неправилен режим на хранене. Но откакто ме познава е свалил 10 килограма, което тук в Америка си е огромно постижение. Той не ядеше кисело мляко и плодове освен банани. Но сега прояде киселото мляко, е не нашенско де, от данончетата, но и това е нещо, освен това наблегна и на другите плодове, ябълките, които са полезни за сърцето и кръвното.
Такъв е животът тук при нас, но ще оцелеем!
Приятен ден на всички ви! smile3558 и весел weekend ви желая
 newsm41 family 1swing

# 30
  • Мнения: 965
Darusha ,твоя мъж обича ли зеленчуци?
аз онзи ден експериментирах,бяхме ходили няколко пъти на HAPPY и си бяхме поръчвали там с моя мъж тиквички с гъби на тиган ,ама много вкусни ти казвам ,аз реших онзи де след работа да ги направя ,да ти кажа станаха абсолютно същите много много вкусни,и стават бързо за( 20 минути някъде),а и ние като теб работим по 11 часа нищо че живеем в България Confused.
как се правят :нарязваш тикчиките и гъбките на тънки лентички и пържиш в предварително загрятата мазнинка (малко да е мазнината ,колкото само да покрие дъното на тигана),може накрая преди  да махнеш вече готовите зеленчуци да им сложиш малко зеленчуков бульон ,поръсваш с малко копър и готово .
ами това дано да ви харесат,много ще се радвам Hug

Общи условия

Активация на акаунт