Дуфастон преди овулация?!

  • 2 461
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Здравейте момичета,

надявам се да не ядосам никого с поредното питане по темата ( изчетох цялата библиотека преди да се включа ), но наистина съм много объркана.

Правих си хормонални изследвания и прогестеронът ми се оказа много нисък, при което докторката ми изписа Дуфастон- от 15 ден на цикала 1*1 за 10 дни.
Въпросът е, че днес ми е 15 ден,а овулация все още нямам и се чудя ако започна да пия дуфастон,дали не бих обаркала нещо,т.е да не ми обърка овулацията...нали завишеното ниво на
прогестерон в първата половина на цикъла подтиска овулацията ( ако въобще правилно съм разбрала от всичко изчетено #Crazy).
Също така чета,че повечето от вас пият тези хапчета 2*1, а лекарката ми каза да ги започна 1*1 и евентуално в следващия цикъл да съм завишила дозата.

От друга страна се чудя,ако прогестероновият ми дефицит миналия месец е бил само временно явление,дали дуфастонът би имал някакво негативно влияние. Пиша това,тъй като лутеалната ми фаза е винаги 14 дни при цикъл28-30 дни, имам винаги силно изразена бифазност в графиката....а миналия месец на 23 ден получих зацапване,което никога досега не ми се беше случвало ( на този ден си правих и хормоналното за прогестерон и нивото беше мн ниско ).Също така миналия месец имах дълго пътуване,смяна на климата-на което мисля,че се дължаха и тия аномалии в цикъла ми.
И понеже вече пробваме за бебче над 2 год., докторката реши че е вероятно да имам проблеми с прогестерона ( хормоните ми от 2-5 ден са добри, спермограмата на мажа ми също )

Извинявайте,ако стана много объркано...надявам се някои да се е сблъсквал с моята дилема, а именно може ли да се започне прием на дуфастон преди настъпила овулация ( моята се очакваше да е преди 1-2 дни, а аз още не съм засякла такава )
Благодаря ви предварително.

 

# 1
  • София
  • Мнения: 35 912
По принцип може, ако е 1-2 дена преди самата О./Не би трябвало да пречи на О./
На твое место обаче, бих го пила след О./та макар и 2-3 дена след О/
Права си да се съмняваш и притесняваш дали наистина има прогестеронов дефицит. Едно единствено изследване не е достатъчно за да се постави тази диагноза.
На кой ден след О е направен Прогестерона?
Трябва да е на 7 ден след О./тогава е неговият пик/

# 2
  • Мнения: 15
Denis,благодаря ти за барзия отговор.
Прогестерон изследвах на 23 ден ( 8-9 дни след овулация ), тъй като 21ден се падаше почивен и лабораторията не работеше.
Лаборантката ми каза,че нямало проблем тъй като от 21-25 ден нивото на прогестерона било еднакво...колко е верно и аз не зная.
Чудя се до каква степен е възможно да варира нивото на прогестерона всеки месец,т.е ако наистина имам проблем с него дали нивото ще е еднакво ниско всеки месец...или е възможно да е просто единичен случай.

# 3
  • София
  • Мнения: 35 912
Denis,благодаря ти за барзия отговор.
Прогестерон изследвах на 23 ден ( 8-9 дни след овулация ), тъй като 21ден се падаше почивен и лабораторията не работеше.
Лаборантката ми каза,че нямало проблем тъй като от 21-25 ден нивото на прогестерона било еднакво...колко е верно и аз не зная.
Чудя се до каква степен е възможно да варира нивото на прогестерона всеки месец,т.е ако наистина имам проблем с него дали нивото ще е еднакво ниско всеки месец...или е възможно да е просто единичен случай.

А как засече тогава овулацията?
Няма такова нещо 21-25 ден нивото на прогестерона да е едно и също. След О. той се покачва в продължение на 7 дена постепенно и след това започва да се понижава / пак за около 7 дена - но това при ЛФ 14 дена/.
Ако има прогестеронов дефицит това се наблюдава в няколко поредни МЦ.
Ако е инцидентно - не е нужно лечение. Това може да се случи на всяка от нас.
Ниският прогестерон говори за недобра функция на ЖТ.
Колко беше твоят?
 

# 4
  • Мнения: 15
Овулация засякох с мерене на температура. Цикълът ми е 28-31 ден, а ЛФ е 14 дни.
Мерила съм БТ около година и графиките са ми по4ти еднакви-с ясно изразена бифазност.
А прогестеронът ми на 23 ден беше 4.33  ( 11.6-68.9 ).

За прогестероновият пик съм съгласна с тебе,тъй като подобна глупост и аз не бях чувала,4е нивото от 21-25 ден било еднакво...но какво им пука в лабораториите,нали трябва да ти вземат парите.
Докторката също ме хварли в размисли като заяви,4е бифазността в графиката ми не била показател за овулация #Crazy....и забарзо ми изписа този дуфастон.Температурата ми преди О. е 35.9-36.3, а след О.се качва до 36.8-36.9, но според док. температурата ми след О.не била достатъчно висока newsm78


# 5
  • София
  • Мнения: 35 912
Лакарката ти е права - двуфазна графика не означава овулация.
Този нисък прогестерон според мен показва че не е имало ИЗОБЩО овулация или е лабораторна грешка,
Има някакъв парадокс : нисък/да не кажа никакъв прогестерон / и висока БТ /защото все пак тя показва наличие на прогестерон/
Бих повторила прогестерона и не бих пила Дуфастона /на твое место/
Нанеси си стойностите е Овулационният календар на Зачатие, за да се види по-лесно графиката на БТ. Така е много трудно да се коментира.
Къде мериш БТ?  Защото през ФФ стойностите ми се виждат ниски /ако е мерено анално/????
Може това да е заблудило лекарката ти, ако не сте го уточнили.

ТУК

# 6
  • Мнения: 1 419
Така, ако мога и аз да се включа не толкова компетентно - и моля ако греша да ме поправи веднага някой, за да не заблуждавам  Embarassed

Според мен, докато не ти докажат овулация с ехограф, изследвания не прави за прогестерон  Naughty Когато ти засекат овулация, броиш 7 дни и отиваш в някоя изпитана лаборатория - Кандиларов, и т.н. - във форума ги пише всичките.

А ако няма овулация Дуфастон може да се пие, за да регулира цикъла просто и да стимулира нормалното функциониране на яйчниците.

НО, ако имаш овулция, не бива да те карат да пиеш Дуфастон предварително, защото рязкото вдигане нивото на прогестерона ще доведе до по-ранно пукане на фоликулите и отделянето на неузряла яйцеклетка.

Друг съвет, който бих ти дала - зарежи тая температура и ходи да ти следят цикъла на видеозон. Температурата е само ориентир и то ако няма съмнения за проблем ти помага, но не може да ти даде 100% сигурна информация - а ти май имаш и съмнения, така че само се мъчиш.

Това за сега от мен. Късмет, мисли, чети и вземи правилното за себе си решение  Peace

# 7
  • Мнения: 15
Mоми4ета благодаря ви за инфото, мн сте мили.
За съжаление немога да ходя на фоликометрия,тъй като не живея в Бг, а тук подобни изследвания са голяма хамалогия и отнема месеци да се добереш до подходящия за целта доктор.

Денис, температурата я меря орално-може би за това е по-ниска, а БТ графика немога да нанеса, тъй като този месец няма да е особено то4на-отново имах дълго пътуване,мерих я в различно време и т.н
А и от това ,което и вие с Aya пишете май ще спра и меренето на БТ-след като не е 100% показател за О. поне стреса ще си спестя.
Дуфастонът го започнах вчера, по 1 на ден както ми каза док -ще го пия 10 дни и дано всичко да е наред, а за следващия цикъл ще реша.
Благодаря ви още веднъж  bouquet

П.С Ауа а на теб желая спокойна бременост и 2 прекрасни здрави бебчета Hug

Общи условия

Активация на акаунт