отново въпрос за прехвърляне на майчинството

  • 761
  • 10
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 322
Здравейте!
Предварително се извинявам, че отново повдигам тема, която се е обсъждала вече. Просто тогава това не беше важно за мен... Сега се опитах с търсачката да намеря това, което ме вълнува, но ударих на камък  ooooh! . Както и да е...
Сега по същество:
Има вероятност да започна работа в средата на февруари догодина. Възможност, която не ми се иска да пропусна. Имам право на платено майчинство до декември 2005 (тогава Зоя навършва 2 години). Знам, че мога да прехвърля правото си на майка ми (съпругът ми също работи по трудов договор). Тя е на постоянен договор, плащани са й осигуровки, всичко е както трябва. Но имам някои въпроси:
 Confused: има ли право работодателя й да й откаже да ползва такъв отпуск.
 Confused: има ли значение аз на какъв трудов договор ще бъда назначена (срочен или безсрочен).
 Confused: каква е процедурата (т.е. какви документи са необходими)
 Confused: има ли срок, в който ще трябва да се вместим.
Питанките станаха доста  Thinking , но ще се радвам ако някой намери време да ми отговори  Flutter

# 1
pratih ti e-mail s dokumenti .... ako te interesuva nesto po  podrobno pitai .. 4e ne se sestam

mnogo hubava sterka ima6

# 2
  • Мнения: 3 550
И аз имам въпроси по прехвърляне на майчинството: Мога ли да го прехвърля на майка си, която е работеща пенсионерка, има свободна професия (зъболекарка), така че не е трудов договор, а и работодателят не `и внася осигуровки. Вярно ли е, че при прехвърляне не се получава цялата сума от вече 130 лв., а само 70% от тях. Не ми се иска да ги загубя.
Въпросът май изисква съмсем тясно познаване на законите и специализиран отговор, но ако има майки-юристки, нека ми отговорят.
Благодаря предварително!

# 3
  • Варна
  • Мнения: 322
Цитат на: ellikka
pratih ti e-mail s dokumenti .... ako te interesuva nesto po  podrobno pitai .. 4e ne se sestam

mnogo hubava sterka ima6

Много благодаря!
Обезателно ще питам, ако възникнат нови въпроси  Flutter

И благодаря за комплиментите!

# 4
  • София
  • Мнения: 4 022
Koгато аз го направих преди 9 месеца се искаше бабата да работи на трудов договор .Взема се пълната сума на майчинството-130лв.50% се вземат когато ти се върнеш на работа и прекратиш майчинството  и не го прехвърлиш на никой.

# 5
  • Мнения: 20
момичета ще ви бъда много благодарна, ако ми препратите тези документи и на моята електронна поща.
аз също трябва да се връщам на работа след 3 месеца и да оставя бебока на баба му. в момента сме почти на 5 месеца и как ще се разделим не зная Sad(

адресът ми е betko7@yahoo.com

# 6
  • Мнения: 6 243
Задължително условие е лицето, което ще ползва отпуска за гледане на малко дете, да е на трудов договор. Работеща пенсионерка не може. Въпросното лице получава обезщетение в размер на 120 лв. в момента и 130 лв. от януари. Ако майката е на работа и никой не ползва отпуска за гледане на дете, й се заплащат 50 % от сумата.

Детските - отделно.

# 7
  • София
  • Мнения: 10 298
Може ли и на мен да пратите документите, че и аз се връщам февруари на работа и ще прехвърля майчинството на майка ми.
nad_tab@yahoo.com
Имам и още едно въпросче, майка ми е пред пенсия и се притеснява, че годината в която ще взима 130лв. майчинство ще и се отрази на пенсията в последствие. Брутната и заплата в момента е около 300лв. знае ли някой, как точно се изчислява размера на пенсията по нататък.

# 8
  • Мнения: 6 243
Цитат на: nad_tab
Може ли и на мен да пратите документите, че и аз се връщам февруари на работа и ще прехвърля майчинството на майка ми.
nad_tab@yahoo.com
Имам и още едно въпросче, майка ми е пред пенсия и се притеснява, че годината в която ще взима 130лв. майчинство ще и се отрази на пенсията в последствие. Брутната и заплата в момента е около 300лв. знае ли някой, как точно се изчислява размера на пенсията по нататък.


Времето, през което майка ти е в отпуск за гледане на дете до 2 години, не влиза в стажа й при изчисляване размера на пенсията. Но за да е спокойна, отидете в съответното поделение на НОИ, там ще ви кажат същото. Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 10 298
Цитат на: sladka hapka
Цитат на: nad_tab
Може ли и на мен да пратите документите, че и аз се връщам февруари на работа и ще прехвърля майчинството на майка ми.
nad_tab@yahoo.com
Имам и още едно въпросче, майка ми е пред пенсия и се притеснява, че годината в която ще взима 130лв. майчинство ще и се отрази на пенсията в последствие. Брутната и заплата в момента е около 300лв. знае ли някой, как точно се изчислява размера на пенсията по нататък.


Времето, през което майка ти е в отпуск за гледане на дете до 2 години, не влиза в стажа й при изчисляване размера на пенсията. Но за да е спокойна, отидете в съответното поделение на НОИ, там ще ви кажат същото. Grinning


Благодаря много!

# 10
  • Мнения: 687
А каква всъщност е процедурата? Ако аз прехвърлям майчинството на мъжа ми, кой подава документи - аз, той или и двамата? Само работодателите ли се уведомяват или и НОИ?
И ако някой знае и мен ме притеснява дали имат право да му откажат.

Общи условия

Активация на акаунт