Има ли го още официалното обръщение Ви?

  • 3 848
  • 24
  •   1
Отговори
  • Sf
  • Мнения: 808
Искам да запитам дали още в българския език се използва официалното обръщение Ви и в какви случаи Simple Smile Спорим с един приятел, че от няколко години не се използва вече и е отпаднало от българския книжовен език, но мен лично ме съмнява... Къде може да се види като правило?
Предварително благодаря!

# 1
  • Мнения: 819
Мисля, че го има! В какъв смисъл да отпадне-да говорим само на ти ли? Или за главната буква? Нещо не разбирам  newsm78

# 2
  • Мнения: 27 524
Писмено ли имаш предвид или просто като обръщение?

# 3
  • Sf
  • Мнения: 808
Неее, като пишеш документи, като говориш с някого, се пишело малко "ви"...
На мен ми трябва като линк с правилото, което да покажа, че съществува! Не мога да си представя като пишеш официални писма и да се мъдрят малки "ви-та" - стои ми неестествено и неуважително!

Писмено, Блонди Simple Smile

# 4
  • Мнения: 27 524
Мисля, че главното В отпадна. Но къде го пише...  Thinking

# 5
  • Мнения: 3 447
Не мога да си представя като пишеш официални писма и да се мъдрят малки "ви-та" - стои ми неестествено и неуважително!

Освен това придобива друг смисъл - "ви" е 2 л., мн. ч., а "Ви" - 2 л., ед. ч.

# 6
  • Майничка
  • Мнения: 12 575
Не съм срещала публикация за подобна промяна. Ако остане с малки букви ще бъде просто множествено число.

# 7
  • Sf
  • Мнения: 808
Не мога да си представя като пишеш официални писма и да се мъдрят малки "ви-та" - стои ми неестествено и неуважително!

Освен това придобива друг смисъл - "ви" е 2 л., мн. ч., а "Ви" - 2 л., ед. ч.
Благодаря! Прощавай, дай ми примери, нещо не го схващам...

# 8
  • Мнения: 3 447
Не мога да си представя като пишеш официални писма и да се мъдрят малки "ви-та" - стои ми неестествено и неуважително!

Освен това придобива друг смисъл - "ви" е 2 л., мн. ч., а "Ви" - 2 л., ед. ч.
Благодаря! Прощавай, дай ми примери, нещо не го схващам...
Кросамая, аз много Ви уважавам
Мили съфорумки, аз много ви уважавам Simple Smile

# 9
  • Мнения: 3 091
Не мога да си представя като пишеш официални писма и да се мъдрят малки "ви-та" - стои ми неестествено и неуважително!

Освен това придобива друг смисъл - "ви" е 2 л., мн. ч., а "Ви" - 2 л., ед. ч.
Благодаря! Прощавай, дай ми примери, нещо не го схващам...
В училището ви ... - където всички вие учите
Най-учтиво Ви моля ... - вас, господин директор

# 10
  • Sf
  • Мнения: 808
Кросамая, аз много Ви уважавам
Мили съфорумки, аз много ви уважавам Simple Smile
Благодаря много!
В училището ви ... - където всички вие учите
Най-учтиво Ви моля ... - вас, господин директор
Благодаря Simple Smile

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
БЪРЗ ПРАВОПИСЕН СПРАВОЧНИК
........
........
Употреба на главни букви

Главни букви се пишат в следните случаи:

.........
.........
4. С главна буква се пишат местоимения, употребени в учтива форма: Вие, Ви, Вас, Ваш.

http://doc.dir.bg/docs/pravopis.htm

# 12
  • Мнения: 4 651
Сега по въпроса за големината на буквите. Вариантите, вече виждам, че се сещате Simple Smile, са два: малки и главни. А вариациите са при местоименията. Когато пишем официален документ, бил той молба, писмо до някоя институция, покана за важно събитие, е редно да употребяваме главни букви:
Уведомяваме Ви, че Вашата молба бе разгледана на заседание...
Уважаеми г-н Ковачев, имаме удоволствието да Ви поканим...


В практиката обаче, най-вече в публицистични и рекламни материали, формите на местоимението за 2 л. мн.ч. също се срещат написани с главни букви:
Вие разбирате и Вас ви разбират хора по целия свят. Увеличавате Вашия бизнес потенциал. (Примерът е автентичен, и да исках, нямаше да мога да го съчиня толкова добре. Друг е въпросът, че вместо Вашия трябва да е своя. Но да не се заяждаме Simple Smile.
Чрез нашето списание Вие ще имате възможността да се докоснете до най-красивите кътчета на света.
Сякаш хората се страхуват, че ако напишат учтивите форми с малки букви, те няма да прозвучат достатъчно уважително. Според мен такава опасност няма и престараване не е нужно. Поне правописната норма не го изисква. Ако трябва да бъда честна обаче, не го и забранява изрично. Ясно е формулирано само правилото за начина на изписване в официални документи, а в кратка забележка е посочено, че то не важи за художествената литература. Авторите на “Нов правописен речник на българския език” (София, 2002) можеха да бъдат по-изчерпателни и да узаконят положението и в другите стилове. А така коректорите кършат ръце и впрягат целия си мисловен потенциал Wink в тълкуване на закона. Лично аз съм на мнение, че учтивите форми трябва да се изписват с главни букви само в официални документи. Във всички останали случаи това ми се струва неуместно.



Източник: http://bglog.net/Obrazovanie/5099

# 13
  • Sf
  • Мнения: 808
Благодаря, момичета Simple Smile

# 14
  • Мнения: 1 925
Аз лично използвам официално обръщение в имейли, които пиша по работа, не към всички, зависи от много неща - от поста на човека срещу мен и какви са взаимоотношенията ни. Също така винаги говоря на Вие, когато разговарям с някой по-възрастен от мен и не сме близки. Според мен това обращение е вид добро възпитание.   Peace

Общи условия

Активация на акаунт