"Ако не опиташ от това ше ме обидиш"-Казвате ли го на гостите си?

  • 3 919
  • 99
  •   1
Отговори
Как постъпвате с гостите си?Каните ги да си вземат от яденето два-три пъти или постоянно им досаждате?Когато у дома дойдат хора,които не са идвали преди, аз им слагам храна,каня ги няколко пъти(но не прекалявам) и ги оставям те да преценят дали ще си вземат.Вие как постъпвате?От "досадните" домакини ли сте?Аз много мразя реплики от сорта на "Ще ме обидиш ако не си вземеш".Вярно е,че всяка домакиня се притеснява и иска да е гостоприемна,но не е ли по-добре да поканим госта два пъти и да го оставим сам да прецени дали иска да яде,вместо да го изнудваме с реплики като тази в заглавието или подобни такива?Питам,защото веднъж свекърва ми щеше да ме изяде с парцалите,както се казва,за това,че не съм си била подканяла гостие през две минути,а съм ги оставила да преценят сами.Да допълня,че ставаше въпрос за приятелите на мъжа ми,които са идвали много пъти у дома и аз знам за всеки какъв "тип" гост е(т.е. кой се срамува и кой не).Какво е вашето мнение ?

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 421
 Аз подканям само мъжа ми(той като заговори и забравя да яде).

# 3
  • Мнения: 1 809
Аз лично съм на мнение,че не трябва да се притесняват гостите с постоянно подканяне,а относно репликата "Ако не опиташ...."съм абсолютно против.Просто ги каня един -два  път и просто следя,ако примерно е свършило нечие питие,му предлагам да му сипя  или ако някой има нужда от нещо..

# 4
  • Мнения: 188
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.


 Peace и аз така мисля, много ме дразни дори мен да подканят камо ли аз да подканям

# 5
  • Мнения: 3 880
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.

Дааа, и аз така,
то е ясно, че като съм го сложила на масата съм го сложила за ядене, а не за да го разгледат само Wink. Никого не моля, кой ял- ял Simple Smile А и  не мога да знам вкуса на всеки и не ми се ще някой после да говори зад гърба ми как съм го карала едва ли не насила да яде нещо, което той мрази.
Също и не обичам да ме молят, аз каквото искам си взимам....

# 6
  • Мнения: 46 437
Никой не подканям.
Слагаме чиниите и всеки яде, каквото си иска, не им следя хапките, за да видя дали не е пропуснали да опитат от нещо  Laughing

# 7
  • Мнения: 71
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.
Това правя и аз PeaceНеприятно ми е когато мен постоянно ме подканят да ям,затова никога не се натрапвам на гостите си.

# 8
Значи не само аз съм "лудата",която мрази да я канят постоянно.И на мен ми е много досадно,дори се чувствам неудобно като все в моята чиния гледат.

# 9
  • Мнения: 4 546
казвала съм, ако видя, че човекът го е срам да си вземе, а му се иска. иначе много мразя да ме подканят - сега защо не ядеш от картофите, месото не ти ли харесва и пр. това вторачване в чинията или чашите е гадно - все едно ти се води точна сметка какво ще изядеш/изпиеш  Confused

# 10
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
  Аз пък не подканям нито веднъж - просто слагам на масата това, което съм приготвила - считам го за достатъчна покана Grinning.

И аз така, не мога на сила да накарам някога да яде нещо, а и не е гаранция, че някой не яде нещо от това, което съм приготвила. Който каквото харесва ще го хапва и така.

# 11
  • sofia
  • Мнения: 176
репликата ми звучи като подканяне на злоядо дете да яде, което също много ме дразни...то вЕрно, че сме се изчекнали с наставническия тон, ама  чак пък и гостите си да третираме като невръстни сополанковци...

# 12
  • Мнения: 7 914
Не, на гости не.... но на мъжа му казвам...еее аз съм го правила с лЮбоФ как няма да ти хареса/ да го изядеш цялотооООооо Crazy

# 13
  • Мнения: 75
Аз пък имам случка, в която поканих госта два пъти да яде, той не си взе нищо.Тъй като не обичам да "досаждам" го оставих на мира. Месеци по късно, когато беше станал вече много близък приятел, сподели, че майка му го била учела, че два пъти се отказва и си взимаш на трети път Shocked /предполагам само за ядене става дума  Laughing/. Така че си остана гладен, а аз продължавам да не каня много-много, може да си имат хората причини различни от възпитанието на мама. Simple Smile

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
Никога и никого не съм подканяла  да опитва  Grinning  освен може би срамежливи деца

Общи условия

Активация на акаунт