За пестеливостта и "страничните" фактори

  • 2 222
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 552
Замислих се по повод темата за гладенето и други предишни, че аз явно съм от непрактичните домакини - хареса ми една дума от скорошна тема за подаръци, "прахосъбирачка"  Laughing та аз обичам такива неща - а днес измислих подобна и за готвене, защото установих, че обичам да готвя гозби-печкоцапачки  Joy
За гладенето - не го обичам, смятам го за безсмислено... и не харесвам дрехи, които изискват гладене - имам 2-3 такива, за интервюта за работа  Laughing Мъжът има ризи за гладене... единствено заради това ни се налага да имаме ютия - а на детето гладех дрешките до 3-4 месец, сега ми се вижда излишно.
Едно време много се дразнех, когато майка ми ходеше след мен и гасеше всички лампи, за да пести ток... защото колко ток гори една крушка? Сега, понеже се отопляваме на ток - като пристигне някоя космическа сметка, после включваме отопление само при детето и мръзнем в другите стаи... което е отвратително, но се налага понякога. Но има разни дребни, ежедневни решения, които вземаме, които обаче влияят доста за улеснение на домакинската работа или пък за пестене на пари... което се налага в повечето семейства, които познавам. Примерно - ако се купува готова храна, тип Кенар, излиза по-скъпо - но ако човек пресметне разходите и усилията, които ще положи, за да приготви същите неща, както и количеството ток, вода, препарати за чинии, печки и т.н., които ще употреби, дали пък не излиза по-евтино  newsm78 Подобно стоят нещата и с бебешките храни - аз на нашия бебок му готвя, защото ми се струва по-здравословно, но ми е доста по-трудно с времето при това положение, като се има предвид, че и работя - къде по-лесно е да се купи готово пюренце от магазина  Rolling Eyes
Та с целия този ферман всъщност искам да попитам: какви са вашите идеи и трикчета за пестене на време, средства и усилия в домакинството?  Simple Smile

Последна редакция: пн, 14 авг 2006, 14:19 от indian rose

# 1
  • Мнения: 215
Например храна купувам само нарязана или насипна - хляб, филета, салати. сиренца Хем спестявам време от омразното ми рязане и събиране на трохи, хем купувам по-малки количества та да не се застояват.

Месо купувам без кости. Маслини без костилки. Печени чушки- белени; Картофени пюрета на прах.....
Фризерът ми е пълен с полуфабрикати (калмари, лазаня, замразени зеленчуци)  Embarassed. само салатите са преснички.

Като е хубаво времето се храним навън, а когато много ме мързи си поръчваме за вкъщи. Въобще за готвене време не губя., ама то нали времето е пари. предполагам, че ако човек не работи и  има повече свободно време с удоволствие ще влага повече от него в домакинстване Mr. Green

# 2
  • Мнения: 794
Аз нямам такива, защото спестовността не ми е присъща, даже напротив Sad

Не готвя в къщи, изобщо перкарвам минимално време в дома ми, защото доста работя  Tired и чесно казано не се замислям много много за тези неща  Whistling ... освен като оставя солидна сума в Била или Мерто  Money, а като погледна вътре   - нищо съществено в количката не съм купила  newsm78!

За мен по-важно е да спестя време, за това съм готова да платя за храна приготвена навън, отколкото тепърва в къщи да се занимавам и да се правя на   chef  (не че умея де,  но това е друга тема) ...

# 3
  • Мнения: 1 311
Та с целия този ферман всъщност искам да попитам: какви са вашите идеи и трикчета за пестене на време, средства и усилия в домакинството?  Simple Smile

От трите неща май само за пестене на усилия се замислям  Joy Joy Joy
Готвя рядко - веднъж седмично, през останалото време караме на сандвичи, пици и подобни неща. Много уважавам полуфабрикатите, щанда за деликатеси и салати в Била е голямата ми любов - обожавам "да сготвя" за 5 минути пред него.
Пера само в пералнята - две неща да има за пране - тя да си ги пере, къде ти да пера на ръка. Имам сушилня - не се занимавам с простиране и събиране.
Синът ми обожава да размотава парцала за пода из кухнята и коридора, въпрос на време беше да се сетя да му го намокря, така че сега си имам "мамина отмяна" (гадна експлоататорка на детския труд Embarassed) поне два пъти седмично.

Въпросът е какво да правя с всичките спестени усилия newsm78 Май малко на мързел го избивам  Embarassed

# 4
  • Мнения: 8 917
Аз нямам такива, защото спестовността не ми е присъща, даже напротив Sad

Не готвя в къщи, изобщо перкарвам минимално време в дома ми, защото доста работя  Tired и чесно казано не се замислям много много за тези неща  Whistling ... освен като оставя солидна сума в Била или Мерто  Money, а като погледна вътре   - нищо съществено в количката не съм купила  newsm78!



И ние сме на този принцип - пестене?Какво е това? Но като оставим солидна сума в Била и не открием нищо съществено в количката започвам да "бъркам манджи" hahaha - на което съпругът ми се кефи, защото може да се каже, че съм добра кулинарка. Когато имам време готвя с удоволствие Peace

# 5
  • Мнения: 116
Готвя в тенджера под налягане и каквото не може там просто не се готви,пера в пералня, не гладя, и на полюлеите с повече крушки съм сложила по една енергоспестяваща, не му се пищисвам много на чистене и подреждане и когато има промоции се интересувам дали си заслужават

# 6
  • Мнения: 1 860
 Развеселихте ме с тази тема.  Joy
 
 Аз от никъде не спестявам. До преди 3 дена купувах само готови пюрета на Малчо, но започват да стават мнного скъпи и сега съм решила да му готвя. Той пък не че ми харесва готвеното, но това друг въпрос.
 Това което не може да свърши пералнята, го досвършва сушилнята. Пране на ръка...първо много от това  #Cussing out и само в краен случай, ако много ми е мило за дрехата. Ютията е като паметник на модерното изкуство (има и изключения, но много рядко), а често за вечеря са пици и други полу-готови храни.
 Шкафчета бол в къщи, защото поддържам правилото, че във всяка подредена къща всичко е по чекмедженца и скринове.
 Обаче пък за някой неща не мога и не искам да пестя нито време нито средства.

# 7
  • Мнения: 600
аз пък съм от спестителните(доколкото мога). всъщност станах такава като забременях, защото веднага ми светна, че ще ни намалеят финансите.

не съм особено технична, но гледам да правя следното:
-пера на икономична програма(1/2 времетраене). и тя пред много добре.
-не ядем полуфабрикати и готови храни. готвя, защото съм свикнала и това излиза доста по-евтино.
-като пазарувам задължително гледам подобни храни и продукти от други марки. не взимам най-евтиното, но намирам баланс цена-качество
-тичам след гледачката и мъжа ми да гася лампи. не мисля, че пестя, но ме дразни да свети по цял ден в банята
-вече готвя за дребната(с домашни зеленчуци от мама) - и по-полезно, и страшно евтино излиза
-не се връзвам на реклами за супер прахове и препарати, взимам средно качество

преди няколко месеца започнах да пиша за какво харча пари. като прочета накрая на месеца направо ми ставав смешно как половината неща въобще не са ми били нужни. така следващия месец вече се вижда ефекта от писането.

за сведение - аз бях от онези, които си купуват дрехи от скука. случвало ми се е на месец по 500лв да похарча за неща, коието не нося и не ми трябват. но сега с детето разполагам с по-малко пари и свикнах да си правя сметката. не съжалявам, бих ги дала по-скоро за нея.

# 8
  • Мнения: 293
само ще се включа, за да се съглася за многото чекмеджета - когато шкафовете вътре са ти подредени и всичко си има място, е мн по-лесно чистенето. Май трябва и голяма къща, за да си побереш и многото шкафове, обаче  Laughing

# 9
  • Мнения: 4 668
Не мога да пестя , просто не знам как да го правя ...
Пестеливостта ми е застъпена дотолкова , че да можем да съберем пари за нещо голямо - примерно сега искаме нова кола  Flutter
Иначе не мога да се замислям за икономични програми на пералнята или да си приготвя нещо , когато мога да си го купя , просто съм така устроена . 
Малкия яде пюрета , като се замислиш - да му купя прясно месо , хубави зеленчуци , да увисна да му готвя всеки ден - не , благодаря , а и със сигурност пак ще ми излезе толкова , че и по - скъпо сигурно и само където съм си изгубила времето  Sick...
При пазаруването отдавна съм установила , че по - евтиното винаги излиза скъпо и затова експерименти не си правя ...
С две думи - спестяването само би ме затормозило и потиснало , а и нещата не се оправят от пестене на ток или както казва един приятел - " И да спестя 50 лв. няма какво да ги правя  Thinking , оправят ме поне 50 000 ... "

# 10
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
-пералнята пере на икономичен режим и то на нощна енергия
-готвя си у дома,при това на газ
-ходя на работа пеша Mr. Green/ама ми е на 20 мин/
-не купувам много дрехи,но залагам на качеството/винаги излиза по-евтино/
-и за себе си и за мъжлето приготвям храна за работата от вкъщи/е не винаги,но честичко/
-не пера с прехвалени прахове на фантастични цени/и тези средна ръка ми вършат същата работа/
-свекървата много помага с месо домашно производство,моята маминка също/фризера ни е пълен благодарение на тях/
-гледам да не готвя ново нещо ,докато не се изяде старото/иначе винаги остава и после го изхвърляме/...
...и за друго не се сещам newsm78

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
 Май нещата с които не се съобразявам са повече. Не ползвам нощна тарифа, готвя само на ток , когато пазарувам залагам на предпочиният производител, дори да е малко по-скъпо.
 Колкото до готвенето - готвя, често при това.Не съм се замисляла много - много дали е по-евтино, просто съм капризна на ядене.Често ми се дояждат неща, както само аз мога да си направя.
 А на гладенето - не.Просто купувам неща които не се мачкат.Дали включвам ютията 5 пъти в месеца.
Лампите не гася, защото обичам да ми е светло/говорим за вечер/.
 С две думи, каквото мога да си спестя/като работа, де Wink/ си го спестявам.

# 12
  • Мнения: 552
Абе знаех си аз, че това заглавие е неподходящо  Mr. Green
Аз далеч не съм от спестовните... Под пестене имах предвид не единствено на пари, а... то ако приемем, че времето е пари, пак така излиза, но става дума за различни неща - в смисъл, има опасност човек да се скъса от пазаруване, белене, рязане, готвене, пране на ръка и т.н. и накрая да се окаже, че пак е дал и повече пари на всичко отгоре  #Cussing out Ей това е идеята да се избегне...
Иначе аз много обичам готвени ястия (а тъй като сме немесоядни, остава да се готвят само най-трудните - постните...) - но особено откакто готвя манджите на детището - за нас време никакво... Много си падам по салати, ама абсолютно всеки ден само това ми писва  #Cussing out Затова споменавам Кенар... макар че примерно техните тиквички нямат нищо общо с тези, които аз мога да си направя... да не говорим за това, че някой друг може да ми ги направи и са сто пъти по-вкусни, като не си висял 2 часа пред тигана  #Crazy hahaha

# 13
  • Мнения: 552
И да спестя 50 лв. няма какво да ги правя  Thinking , оправят ме поне 50 000 ... " [/b]
Crazy  Joy
Аз винаги ще намеря какво да ги правя, де... най-малкото, много си падам по цветя и за тия парички ще си накупя стотина  Mr. Green Иначе, освен това, тъй като мога да шия що-годе, а и се обличам главно от индийските магазини - които, освен че са пълни със страхотни според мен дрехи, са и супер евтини... а за секънд хендовете да не говорим  Peace - ами то 50 лв. са си един мъничък капитал  Crazy

# 14
  • Мнения: 127
Ми аз като чета какво сте написали-то направо да вземе моя да ме изгони.И аз си мислех че съм къщовница......
Готвя на газ и ток-за обяд 2 ястия-за вечеря едно.Пералнята пере по всяко време.Бойлера не се изключва.Климатика се включва при нужда.Пазарувам 2 пъти седмично горе-долу по 60 лв.Месо не купувам защото съм го купила на едро.
С една дума хич ме няма в икономисването  #2gunfire
То с тия големи мъже в къщи дали мога да икономисам от храната Grinning

Общи условия

Активация на акаунт