Скъсани мускули на вратлето?!

  • 1 627
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 165
Здравейте на всички!
Вчера бяхме на преглед и лекарката забеляза ,че беба си държи главичкита на една страна.Пита ме дали си имала любима страна-аз й казах,че не съм забелязала-както я сложа така спи.Сложихме я по коремче,за да видим как вдига главичката-вдига я ,но най-много един път и продължава да си лежи.Значи според лекарката може и да не се притесняваме,но имало вероятност да имаме скъсани мускули на вратлето-това поясни тя, ставало при раждането.Има ли някоя мама запозната с този проблем?Незнам,доста се притесних,но бяхме с мъжът ми и той и без това ме обвинява ,че доста се втелявам и затова не попитах нищо повече .Само разбрах,че евентуално при такъв проблем се прави физиотерапия и се разбрахме да видим как ще е на следващия преглед.
Да поясня също така,че сме недоносени и сега тежим към 3.800 кг.Дали просто не ни стига силичката все още?
Извинявам се ,че така поясних проблема ,а не с медицинския термин,но както ви казах почти не успях да разпитам.

# 1
  • Мнения: 312
да, случва се понякога при раждането. би трябвало да опипваш от едната страна на вратлето нещо като топченце. не е страшно, не се притеснявай. предполагам, че вашата докторка ще ви прати при детски хирург, ако и следващия път положението е подобно. можеш да слагаш бебчето така в леглото, че светлината да й идва откъм страната, към която не завърта главата.

# 2
  • Мнения: 542
Възможно е да става дума за тортиколис и ако е така, наистина е добре да предприемете лечение.
Каквото и да се окаже - успех Simple Smile

# 3
  • Мнения: 7 362
                  Аз мисля,че най-добре е да направиш консултация с лекар.Не винаги мускулните влакна са скъсани при раждане.Понякога са леко преразтегнати ,бебето избягва инстинктивно тази страна за да не го боли.Обикновено се оправя с масажи и гимнастика.При нас също беше така - нямаше скъсани влакна и понеже ние започнахме рехабилитация /не само по тези причини/ още на един месец вратлето на беба се оправи и тя вдигаше главичка правилно.
                  Не се стряскай не е страшно,но направи консултация колкото можеш по-бързо.Няма смисъл да гадаеш и да се тормозиш излишно.
                  Поздрави.  bouquet

# 4
  • Мнения: 1 165
благодаря на всички ви  за отговорите.

katosun, Baba Yaga -прочетох повече информация по въпроса,явно за това се съмнава педито.
Didia -права си,трябва да направя консултация,ще полудея до другата седмица Sad

Последна редакция: пн, 14 авг 2006, 10:47 от зайко

# 5
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
зайко, не полудявай, знам, че чакането изнервя, ето прочети малко през това време
http://consult.speednetbg.net/narusheniq_na_hraneneto/html/oidoeeieen.html
и спокойно
имам и един файл, но е на английски, ако ти върши работа, ще ти го изпратя, само не се самодиагностицирай, чакай мнението на лекар

# 6
  • Мнения: 2 531
Да дъщеря ми също предпочиташе върти главата си на едната страна като малко бебе. Лекарката също ми саза че най вероятно е от травма при раждането. Консултирах се и с ортопед. И двамата предписапа едно и също- да слагам на противоположната страна бебето и да го подпирам с пелена като слагам и една навита на руло пот главата , че да се разтегнат мускулите. Честно казано това с пелената под главата не се получи Embarassed Сега е на 1г. живо и нищо и няма Hug Явно не е толкова рядко!

# 7
  • София
  • Мнения: 2 356
Здравей Зайко,
аз не съм толкова сигурна, че имате тортиколис, защото от това, което пишеш - ти не си забелязала бебето да има предпочитана страна. Лекарката е забелязала, че бебето си държи главичката на едната страна, когато лежи по гръб, така ли? А може ли да я обърне на другата страна? При тортиколис бебето няма да може да си обръща главичката на едната от страните (засегнатата).
Ако спи, както я сложиш и бебка може да си обърне главичката на двете страни, но просто предпочита едната, опитай наистина да я обърнеш, както са ти казали по горе мамите - светлината да идва от другата страна. Всъщност бебето на коя от страните си държи главичката - от към светлината или обратната?

Но при всички случаи направете консултация с ортопед, в Горна Баня са добри, или при Драганов от Военна болница (при него може и с направление).

Дано нямате никакъв проблем, но и да има - не се притеснявай, тортиколиса не е толкова страшно нещо, оправя се с гимнастика и масаж на вратлето, ортопеда ще ви обясни или ще ви упъти към рехабилитатор/кинезитерапевт.
Може да отидете и на две места на преглед за по- сигурно.
Успех и късмет.   bouquet

Последна редакция: вт, 15 авг 2006, 12:03 от Denat

Общи условия

Активация на акаунт